تخته زیرپایی برای امور مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. تخته زیرپایی بر روی داربست های مختلف که برای انجام عملیات های ساختمانی بسته می شوند. تخته زیرپایی یک تخته چوب مستطیلی شکل است که در ابعاد مختلف بسته به کاربرد آن تولید می شود. تخته زیرپایی بر روی داربست قرار می گیرد و کارگران ساختمانی بر روی آن می ایستند و به انجام کار خود می پردازند. تخته زیرپایی برای انجام امور مختلف ساختمانی از جمله پیاده سازی بنای ساختمان، گچ کاری نمای ساختمان، رنگ کاری و همچنین تعمیر بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

تخته زیرپایی دارای انواع مختلفی است. تخته زیرپایی عرضه شده در کشور ما شامل دو نو تخته زیرپایی روسی و تخته زیرپایی ایرانی است. هر کدام از این نوع تخته زیرپایی ها ویژگی های مربوط به خود را دارند.

تخته زیرپایی ایرانی دارای طولی در حدود ۴ متر است. ضخامت این نوع از تخته زیرپایی را در حدود ۵/۲ سانتی متر در نظر می گیرند. پهنای تخته زیرپایی ایرانی نیز ابعاد مختلفی دارد. این ابعاد شامل ۱۰ سانتی متر، ۱۲ سانتی متر و همچنین ۱۵ سانتی متر است. این تخته زیرپایی در انواع و عرض های مختلف ارائه شده است تا بسته به نوع کاربرد از آن استفاده شود.

تخته زیرپایی روسی نیز در ابعاد و انوع مختلف و متنوع ارائه شده است. طول این نوع از تخته زیرپایی متغیر است. طول تخته زیرپایی روسی ۳ متر، ۴ متر و ۶ متر است. ضخامت تخته زیرپایی روسی ۵/۲ سانتی متر است. مانند تخته زیرپایی ایرانی، تخته زیرپایی روسی نیز از عرض های مختلفی برخوردار است. این عرض ها شامل ۱۰ سانتی متر، ۱۲ سانتی متر و ۲۰ سانتی متر است.

تخته زیرپایی ارائه شده توسط فرآورده های چوبی گودرزی نیز از انواع و ابعاد مختلفی برخوردار است. عرض تخته زیرپایی ارائه شده  ۲۰ سانتی متر، ۲۵ سانتی متر و ۳۰/۲۸ سانتی متر است. تخته زیرپایی از مرغوب ترین چوب های موجود تهیه شده است و از استحکام، دوام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. این تخته زیرپایی از مقاومت بسیار مناسبی در مقابل انواع آسیب ها و ضربه ها برخوردار است و دچار کمترین شکستگی، انحنا و خمیدگی در طول مدت زمان استفاده می شود. همچنین تخته زیرپایی از تحمل بالایی نسبت به عوامل جوی همچون باران و برف و نیز تغییر دما و همچنین آب و رطوبت و غیره نیز برخوردار است.

تخته زیرپایی به این منظور استفاده می شود که کارگران ساختمانی برای بنایی و انجام سایر امور مربوط به احداث و تعمیر ساختمان از آن بر روی داربست استفاده می کنند. تخته زیرپایی بر روی این داربست ها قرار می گیرد و سپس کارگران روی آن می ایستند و به انجام کار خود مشغول می شوند. بنابراین تخته زیرپایی باید از استحکام و مقاومت کافی جهت تضمین ایمنی و امنیت کارگران برخوردار باشد در غیر این صورت ممکن است باعث آسیب جدی به افراد شود. به همین دلیل تخته زیرپایی ارائه شده موجب ثبات کارگران و اجسام قرار گرفته بر روی آن می شود. استفاده از این تخته زیرپایی سبب می شود تا کمترین لرزش و لغزش به افراد و اشیاء قرار گرفته بر روی تخته زیرپایی وارد شود. جنس چوب به کار گرفته شده برای تولید تخته زیرپایی نیز از مرغوب ترین و بهترین انواع چوب موجود است. این تخته زیرپایی بسیار دیرتر دچار پوسیدگی یا فرسودگی می شود، دچار قارچ زدگی و کپک نمی شود و در طول زمانی که مورد استفاده قرار میی گرد دچار خمیدگی و ترک خوردگی نمی شود. همچنین این نوع تخته زیرپایی بسیار سبک است و از وزن کمی برخوردار است. همچنین تخته زیرپایی به دلیل دارا بودن طول عمر بالا برای مصارف طولانی مدت بسیار مناسب است.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.