جستجو کردن
Close this search box.

ویژگی استفاده از روغن ظروف چوبی

ویژگی استفاده از روغن ظروف چوبی

به دنیایی استفاده از روغن ظروف چوبی خوش آمدید. استفاده از ظروف چوبی همواره در میان مردم رایج بوده است. در سال های اخیر استقبال و استفاده از این ظروف افزایش یافته است. استفاده زیاد از  این ظرف ها و عدم رسیدگی به آن‌ها ممکن است، موجب تغییر شکل و ایجاد خط و خش بر روی ظرف های چوبی شود.

به خصوص ظروفی که به طور مداوم در معرض آب یا حرارت قرار بگیرند، ممکن است زودتر نشانه های کهنگی در آن‌ها بروز کند. از انواع ظروف چوبی که در آشپزخانه استفاده می شود، می توان سینی، پیاله، بشقاب، کفگیر و… را نام برد.

ظروف چوبی پس از مدتی که مورد شست و شوی مداوم قرار می گیرند، دچار پوسیدگی می شوند و ظاهرشان تغییر می کند. برای بازگرداندن زیبایی ظاهر آن‌ها و همچنین افزایش ماندگاری و دوامشان بهتر است از روغن های مخصوص ظروف چوبی استفاده نمایید.

روغن ظروف چوبی از موم و رزین ساخته شده است و کیفیت بالایی دارد. این روغن همچنین از روغن های طبیعی به حساب می آید و از لوازم چوبی آشپزخانه محافظت می کند. استفاده از روغن های مخصوص، موجب زیبایی و درخشندگی بیشتر ظروف چوبی می شود. روغن مخصوص ظروف چوبی که توسط برند های معتبر عرضه می شود، دارای استاندارد های بهداشتی است. مهم ترین ویژگی استفاده از روغن ظروف چوبی را می توان کیفیت بالای آن‌ها دانست.

استفاده از روغن ظروف چوبی

بررسی تفاوت های روغن ظروف چوبی با دیگر روغن ها

روغن ظروف چوبی چه تفاوتی با دیگر روغن ها دارد؟

استفاده از روغن ظروف چوبی برای انواع مختلف ظروف چوبی که در خانه مورد استفاده قرار می گیرد، مانند ظروف پذیرایی، قاشق و چنگال چوبی و همچنین سایر وسایل آشپزخانه به کار می رود. این روغن همچنین برای صفحه اپن آشپرخانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای روغن کاری ظروف از موادی مانند سیلر، کیلر، نیم پلی استور و … استفاده نکنید؛ چرا که این مواد آسیب زیادی به بدن انسان می رسانند و مضر هستند. از رنگ های شیمیایی نیز برای رنگ کردن ظروف چوبی آشپزخانه استفاده نکنید. این رنگ ها برای وسایل تزئینی مناسب هستند. همچنین رنگ ممکن است پس از گذشت مدتی از دیواره های ظروف جدا شود و نیاز به ترمیم دوباره داشته باشد. توصیه می شود، برای روغن کاری ظروف چوبی از محصولی استفاده نمایید که فاقد مواد آلی باشد.

ویژگی های روغن ظروف چوبی

مهم ترین ویژگی های روغن ظروف چوبی

ویژگی استفاده از روغن ظروف چوبی چیست؟

در مورد مهم ترین مزیت های استفاده از این روغن ها می توان به افزایش ماندگاری و مقاومت و همچنین جلوگیری از ترک خوردن و پوسته پوسته شدن ظروف اشاره نمود. استفاده از روغن های مخصوص، مانع از رشد قارچ و باکتری در ظروف نیز می شود و موجب افزایش طول عمر ظروف چوبی می شود.

می توانید مطمئن باشید که هنگام استفاده از روغن ظروف چوبی این روغن فاقد هر گونه مواد شیمیایی و رنگدانه هستند؛ بنابراین به کار بردن این روغن ها بهتر از رنگ کردن ظروف چوبی با رنگ ظروف چوبی است.

هر یک لیتر از روغن مخصوص ظروف چوبی می تواند حدود ۱۴ تا ۲۴ متر مربع را پوشش دهد. بهتر است این محصول را در دمای ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد و در ظروف دربسته نگهداری کنید.

آغشته کردن ظروف چوبی با روغن مخصوص

آموزش نحوه استفاده از روغن برای ظروف چوبی

نحوه استفاده از روغن ظروف چوبی

روغن هایی که برای ظروف چوبی به کار می روند دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از انواع آن‌ها، روش مصرف به خصوصی دارند.قبل از اجرای روغن کاری باید مطمئن شوید که سطح ظروف تمیز و خشک باشد. سپس می توانید سطح آن‌ها را سمباده بکشید و آن را صاف کنید. در این مرحله سطح ظرف را روغن کاری کنید به طوری که تمامی بافت های روی سطح چوب آغشته به روغن شود.

شما می توانید استفاده از روغن ظروف چوبی را چند بار تکرار کنید. سعی کنید سطح ظروف را به صورت یکنواخت با روغن آغشته کنید. پس از اتمام کار ۲۴ ساعت زمان لازم است تا ظروف کاملا خشک شوند. برای اجرای روغن بر روی ظروف نیز می توانید، از قلمو و پارچه استفاده کنید. پس از خشک شدن چوب نیز می توانید، اضافه های روغن را از روی ظرف تمیز کنید.

یکی از انواع روغن هایی که برای ظروف چوبی به کار برده می شود، روغن کتان است که از دانه های گیاه کتان گرفته شده است. از روغن هایی خوراکی مانند روغن گردو، نارگیل، روغن آفتابگردان و کنجد نیز برای روغن کاری ظروف چوبی استفاده می شود. یکی دیگر از موادی که برای این منظور استفاده می شود، موم عسل است. این روغن ها معمولا از استاندارد سازمان بهداشت جهانی نیز برخوردارند.

استفاده از روغن ظروف چوبی موجب می شود، منافذ روی سطح چوب بسته شوند به طوری که دیگر مواد غذایی وارد آن نشود. روغن کاری به خصوص برای ظروفی که در خانه به طور مداوم استفاده می شوند، ضروری است.

استفاده از پارچه برای آغشته کردن ظروف چوبی با روغن

چگونه از روغن ظروف چوبی مراقبت کنیم؟

نحوه مراقبت از روغن ظروف چوبی

از جمله مهم ترین ویژگی های پس از استفاده از روغن ظروف چوبی که لازم است به آن توجه داشته باشید، این است که روغن باید فاقد موادی مانند توسیلامید و ترکیبات اسیدی باشد و همچنین باعث ایجاد بو در مواد غذایی نشود. نکته مهم دیگر این است که رنگ روغن باید شفاف باشد تا ظروف چوبی زیباتر و براق تر دیده شوند. با استفاده از این روغن ها می توانید، سال ها از ظروف چوبی استفاده نمایید و لذت ببرید.

توصیه می شود برای ظروفی که زیاد از آن ها استفاده می کنید در ماه یکبار و برای سایر ظروف ۲ یا ۳ بار در سال استفاده از روغن ظروف چوبی انجام بگیرد.

هنگام استفاده از ظروف چوبی بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • این ظروف را در ماکروفر و ماشین لباس شویی قرار ندهید.
  • از این ظروف برای سرو غذاهای سرد استفاده کنید و در آن‌ها غذا و نوشیدنی داغ نریزید.
  • توصیه می شود این ظرف ها را روی یکدیگر قرار ندهید چراکه اینکار موجب ایجاد خط بر روی آن‌ ها می شود.
  • از قرار دادن این ظروف در محیط مرطوب خودداری کنید.
  • برای نظافت و ضد عفونی کردن این ظرف ها می توانید، از سرکه و نمک استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: فروش رنگ چوب در مجمعه فرآورده های چوب آواچوب

جمع بندی

استفاده از روغن ظروف چوبی برای حفظ و نگهداری چوب، روشی کارآمد و اقتصادی است. این روغن، به عنوان یک ماده طبیعی، به چوب تغذیه می‌دهد و از خشک شدن، ترک خوردن و تغییر رنگ آن جلوگیری می‌کند. همچنین، افزایش مقاومت چوب در برابر آب، حشرات و حتی اشعه UV از دیگر مزایای استفاده از این روغن است.

با استفاده از روغن ظروف، زندگی چوب را بطور قابل توجهی افزایش داده و زمان طولانی‌تری از ظاهر زیبا و سالم چوب بهره خواهید برد. این روش به تأخیر افتادن فرایند خرابی چوب و تعمیر و نگهداری آسانتر آن کمک می‌کند. به علاوه، با انتخاب روغن‌های طبیعی و بی‌سم، می‌توانید از اثرات جانبی مضر محصولات شیمیایی جلوگیری کرده و محیط زیست را حفظ کنید.

بنابراین، استفاده از روغن ظروف چوبی نه تنها به بهبود زیبایی و مقاومت چوب کمک می‌کند بلکه به حفظ محیط زیست نیز سهمی دارد.

سوالات متداول

  • آیا استفاده از روغن ظروف چوبی از نظر محیط زیست مفید است؟

بله، با انتخاب روغن‌های طبیعی و بی‌سم، از اثرات جانبی مضر محصولات شیمیایی جلوگیری می‌شود و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

  • چگونه می‌توان روغن ظروف را بهینه استفاده کرد؟

بهتر است روغن را به صورت یکنواخت روی سطح چوب بمالید و برای حفظ نتیجه، این عملیات را به صورت دوره‌ای تکرار کنید. همچنین، پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده، سطح چوب را به دقت تمیز کنید.

منبع

 doroudgarwish cogallery

شرکت آوا چوب

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.