انواع تخته چندلایی یا پلی وود (Ply Wood) یکی از انواع محصولات چوبی است که از چندین لایه ی مختلف چوبی تشکیل شده است این لایه ها در هنگام ساخت تخته چندلایی به صورت عمودی بر روی یکدیگر قرار می گیرند. سپس چسب مخصوصی بین این ورقه های چوبی قرار داده می شود و در نهایت تخته ها را درون دستگاه پرس می گذارند و با استفاده از فشار و حرارت لایه ها را به یکدیگر می چسبانند.

بعد از ایجاد تخته نواحی اضافی آن را برش می دهند تا به ابعاد و اندازه های دلخواه برسد سپس تخته را برای استفاده بعد از خارج کردن از دستگاه در محیطی باز قرار داد تا خشک شود چوبی که برای تخته چندلایی مورد استفاده قرار می گیرد از دو نوع چوب معمول و رایج می باشد. نوع اول چوب نرم است که از چوب درختان با برگ سوزنی شکل به دست می آید و از قیمت ارزان تری نیز برخوردار است. نوع دیگر چوب سخت است که تامین کننده ی آن درختان با برگ پهن مانند زبان گنجشک است از هر دو نوع چوب برای تهیه چندلایی استفاده می شود.

 

ویژگی های تخته چندلایی

تخته چند لایی سطح صاف و دوطرفه ای دارد که شامل سه بخش اصلی است بخش ظاهری یا رویی یکی از قسمت های تخته چند لایی است بخش دیگر آن لایه ی مرکزی یا مغر تخته است بخش سوم را نیز لایه های میانی تشکیل می دهند. همچنین برای ساخت تخته چند لایی از دو روش استفاده می شود:

در روش اول همه ی لایه های تخته از یک نوع و در یک اندازه هستند در روش دوم تولید، لایه های میانی را از تکه های مختلف چوب می سازند از این تخته برای کاربردهای گوناگون استفاده می شود. یکی از رایج ترین موارد استفاده از این تخته در تولید کفپوش های مختلف است.کفپوش های تولید شده با استفاده از تخته چند لایی از استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به سایر محصولات مورد استفاده برخوردار است.

همچنین از چند لایی برای ساخت دکور و تزئینات گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای صنایع مبلمان سازی، ساخت کمدها و کابینت های چوبی استفاده می شود. این تخته را می توان برای انواع مصارف صنعتی مرتبط با چوب نیز مورد استفاده قرار داد و برای نمای ساختمان نیز می توان استفاده نمود.

مزایای تخته چندلایی

 از وزن بسیار کمی برخوردار است و به نسبت سبک است. همچنین از مقاومت خوبی در برابر ضربه و سایر عوامل محیطی همچون رطوبت و دماهای مختلف برخوردار است و به ندرت خمیده می شود. دلیل این موضوع آن است که هر لایه و ورقه از تخته ها به عنوان پشتیبان لایه های دیگر عمل می کند و باعث می شود تا استحکام بیشتری پیدا کند.

همچنین در برابر رطوبت و سایر عوامل بسیار مقاوم است و به همین دلیل از طول عمر و دوام بالایی نیز برخوردار است.این تخته در انواع گوناگون عرضه شده است. از شاخص ترین انواع تخته چندلایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 تخته چند لایی همگن: در این نوع تخته تمام لایه های تنها از یک نوع چوب ساخته شده اند.

نوع دیگر آن نیز ناهمگن است برخلاف همگن این نوع از تخته از چوب های مختلفی در لایه هایش تشکیل شده است.

 تخته چند لایی درازتار یکی دیگر از انواع تخته چندلایی است در این نوع تخته جهت الیاف لایه ی بیرونی تخته چندلایی همسو و موازی با طول آن است نوع دیگر نیز پهناتار است. در این نوع جهت و سوی الیاف لایه ی خارجی موازی به عرض تخته  است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639