تخته چندلایی ضد آب

چندلایی ضدآب

معرفی تخته چندلایی ضد آب

یکی از پرکاربرد ترین محصولات چوبی، تخته چندلایی ضد آب است. این نوع تخته علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی های مورد نیاز، از یک ویزگی منحصر به فرد برخوردار است. ویژگی اصلی آن قابلیت جلوگیری از نفوذ هر گونه مایع و رطوبت می باشد.

تخته چندلایه ضد آب متشکل از به هم چسباندن چند تخته چوب توسط چسب بسیار قوی است. این نوع تخته های چندلایه بسیار با دوام هستند.

اما در طی زمان امکان دارد چسب قرار گرفته در میان لایه ها در برابر انبساط چوب ها مقاومتی از خود نشان ندهد، در نتیجه لایه های چوبی از هم جدا خواهند شد.

قابلیت ضد آّب شدن تخته چندلایی چوب، به نوع طراحی آن ها باز می گردد. در واقع این تخته ها علاوه بر اینکه روی سطح آن ها مملو از چسب می شود، در بین و محل اتصال آن ها نیز انواع چسب هایی قرار می گیرند که دارای قدرت چسبندگی بسیار بالایی می باشند.

همچنین جهت افزایش کیفیت تخته چندلایی ضد آب از تیکه های نازک الوار چوبی مرغوب استفاده خواهد شد. به این طریق محصول نهایی از کیفیت فوق العاده ای برخوردار است.

کیفیت و مقاومت بالا تخته های چندلایه ضد آّب موجب می شود که این محصول در صنایع متعددی کاربرد داشته باشد.

 

روش های ضد آب کردن تخته چند لایی ضد آب

به جهت ضد آب کردن تخته های چند لایه چوب، روش های متنوعی وجود دارد. اما تمامی این روش ها به نوع چوب مورد استفاده، میزان مرغوبیت و کیفیت آن بستگی دارد. در ادامه مطالب به دو روش رایج برای ضد آب کردن تخت چوب چندلایه خواهیم پرداخت.

استفاده از چسب های فوق العاده قوی

معمولا برای چسباندن و ضد آب کردن چوب ها از چسب هایی استفاده می کنند که دارای قدرت چسبندگی فوق العاده و مقاوم در برابر رطوبت و آب می باشند.

یکی از این نوع چسب ها، چسب فنول نام دارد، که بین و روی سطح چوب ها قرار می گیرد. چسب فنول کاربرد بسیار فراوانی در این صنعت دارد، چرا که لایه های چوب را در طولانی مدت مقاوم در برابر آب و رطوبت خواهد کرد. همچنین این نوع چسب به راحتی از سطح چوب جدا نمی شود.

در ایران تخته های چوب چندلایه به صورت نئوپان یافت می شوند، همچنین برای ضد آّب کردن این تخته چوب ها از چسب ملامینه نیز استفاده خواهد شد.

 این چسب نیز همچون چسب فنول قابلیت ضد آّب شدن را به چوب خواهد بخشید و از آن در برابر نفوذ رطوبت محافظت خواهد کرد.

تاثیر ضدآب کردن تخته چندلایی

 • افزایش مقاومت فیزیکی و مکانیکی

بر روی سطوح چوبی حفره ها و سوراخ هایی وجود دارد. این حفره ها می تواند باعث نفوذ آب و رطوبت یا موجب تجمع آنواع قارچ ها و میکروب ها بر سطح چوب شود.

در نتیجه بروز چنین عواملی از عمر چوب کاسته می شود. اما با پوشش دادن سطوح چوب توسط چسب و روغن می توان از بروز چنین عواملی جلوگیری کرد. همچنین موجب افزایش مقاومت و دوام تخته چندلایی چوب مورد نظر شد.

 • حفظ ظاهر زیبا چوب

با ضد آب کردن چوب و افزودن چسب یا روغن بر روی سطح آن، موجب افزایش زیبایی و حفظ ظاهر طبیعی چوب خواهید شد.

 • مقاومت در برابر اشعه های خورشیدی (بید خوردگی)

یکی از عوامل فرسایش سطوح چوبی، قرار گرفتن آن ها در مقابل تابش خورشید می باشد. این امر به مرور زمان باعث رنگ پریدگی چوب و پوسیدگی آن می شود.

در واقع با آغشته کردن سطح چوب به چسب یا روغن از بروز چنین مشکلی پیشگیری خواهد شد.

 • جلوگیری از حمله حشرات خورنده

همانطور که در مطالب فوق اشاره شد، حفره ها و سوراخ های موجود بر روی سطح چوب موجب آسیب پذیری آن خواهد شد. بنابراین علاوه بر موارد نام برده، موجب تسهیل در دسترسی و حمله حشرات خورنده مانند: موریانه خواهد بود.

اما با استفاده کردن از انواع روش های ضد آب کردن چوب و مقاوم سازی آن با انواع چسب و روغن می توان به راحتی از آسیب دیدن چوب جلوگیری کرد.

 • پیشگیری از ایجاد پوسیدگی خشک بر روی سطح چوب

این نوع از پوسیدگی بر روی سطوح چوبی زمانی رخ می دهد که سطح چوب توسط رشد انواع قارچ های پوشیده شود. این نوع از پوسیدگی بر خلاف سایر پوسیدگی نیازمند به رطوبت بالا نمی باشد.

کاربرد تخته های چند لایی ضد آب

تخته چندلایی ضد آب از مقاومت بسیار بالایی برخوردارد و می تواند عایقی در برابر آب و تا حدی هم حرارت باشد. و در موارد متعددی به کار برده می شود.

از این محصول در صنایع متعددی مانند: مبلمان، قایق سازی، ساخت خانه و واگن سازی استفاده می شود. تخته چندلایه ضد آب در مصارف متعددی کاربرد دارد که در ادامه به سایر این کاربرد ها اشاره خواهد شد.

 • مورد استفاده در صنایع کابینت سازی
 • صنایع دریایی و نظامی
 • برای پوشش دهی به سطح دیوار، سقف، کف و پله
 • ساخت درب های چوبی
 • قالب بندی ساختمان
 • ساخت جعبه های بسته بندی
 • ساخت وسایل دکوری
 • ساخت ظروف و ابزارآلات چوبی
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.