تخته چندلایه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

تخته چندلایی یکی از محصولات بسیار پرفروش آواچوب در سایت چوب خاوران است و دارای انواع مختلفی است.
در این مقاله به طور کامل در رابطه با این محصول صحبت می کنیم.

تخته چندلایی چیست و چگونه ساخته می شود؟

تخته چندلایی (که دارای انواع مختلفی نیز هست) همانطور که از اسم آن مشخص است از چسبیدن چند ورق چوب با چسب به یکدیگر ایجاد می شود.
استحکام تخته های چندلایی به علت نوع ساخته شدن آن ها و قرارگرفتن لایه هایی از چوب با چسب برروی یکدیگر دارای استحکام بسیار بالایی است و به همین دلیل است که بسیار مورد توجه سازندگان ساختمان ها قرار گرفته است.
در ادامه از کاربردهای آن و انواعش می گوییم.

تخته چندلایی یا تخته سه لا 

تخته چندلایی که به آن پلای وود (plywood) نیز گفته می شود. Plywood  درواقع به معنای تخته سه لا است. درگذشته فقط تخته های سه لایی بود و به همین خاطر به نام پلای وود معروف شد. اما امروزه تخته ها متفاوت شده اند و تخته های چندلایی مثل تخته هفت لای، تخته سه لایی، تخته 12 لایی و … نیز وجود دارد اما تمام این ها به تخته سه لا شهرت یافته اند.

تفاوت تخته چندلایی با تخته چوب های دیگر چیست؟

یکی از مهم ترین تفاوت های تخته چندلایی با سایر تخته های چوبی که باعث محبوبیت این نوع از تخته چوب ها شده است مقاومت بسیار بالا و در عین حال وزن کم آن ها در برابر سایر تخته های چوبی رایج در بازار مثل ام دی اف و … است.

تخته چندلایی چه ویژگی هایی دارد؟

1- استحکام بالای تخته چندلایی

تخته چندلایی در برابر سایر تخته های چوبی دارای استحکام بسیار بالایی است و به همین خاطر از آن ها در ساخت ساختمان ها استفاده می شود.

2- مقاومت تخته سه لایی در برابر آب (ضدآب هستند)

در ساخت تخته چندلایی از چسب های ضد آب استفاده می شود تا با نفوذ آب داخل آن ها مشکلی ایجاد نشود.

3- وزن بسیار سبک تخته چندلایی در برابر سایر محصولات چوبی مشابه

تخته چندلایی با وجود استحکام بالایی که دارد و لایه های زیاد چوب و چسب در برابر سایر محصولات مشابه وزن بسیار سبکی دارد و از این نظر بسیار ممورد توجه سازندگان ساختمان است.

4- مقاومت بالا

یکی دیگر از ویژگی های تخته چندلایی مقاومت بسیار زیاد آن ها در برابر شرایط آب هوایی است که با توجه به آن می توان از این پلی وود ها در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده کرد.

5- امکان تولید تخته های چندلایی در همه سایز ها حتی سایز های بسیار بزرگ

 

6- تخته چندلایی یا پلی وود دارای زیبایی ظاهری زیادی است

 

7- این تخته ها معمولا فاقد ترک هستند

کاربردهای تخته چندلایی

تخته چندلایی دارای انواع مختلفی است و هرنوع آن کاربردهایخاص خودش را با توجه به نوع ساختارش دارد. برای مثال از تخته های چندلایی برای ساخت کفپوش چوبی، ساخت مبلمان چوبی، دیوارپوش چوبی، کابینت چوبی و حتی در بعضی موارد در محیط بیرونی از آن ها استفاده کرد.

انواع تخته چندلایی

1- تخته چندلایی نرم (softwood polywood)

این نوع از پلی وود از چوب درخت کاج و سرو تولید می شود به همین خاطر مقاومت بالایی دارد و می توان از آن در صنعت ساختمان و همچنین ساخت کفپوش های چوبی استفاده کرد.

2- تخته چندلایی سخت (hardwood polywood)

این از پلی وود از چوب درختان بلوط، گردو و افرا ساخته می شود و همانطور که از اسم آن مشخص است دارای استحکام بسیار بالایی است از آن ها در ساخت کابینت های چوبی، مبلمان چوبی و … استفاده می شود.

3- تخته های چندلایی خارجی (exterior polywood)

این نوع از تخته چوب ها برای استفاده در فضای خارجی هستن چراکه مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی دارند.

4- چندلایی داخلی (interior polywood)

از این پلی وود ها به علت زیبایی ظاهری که دارند در ساخت درب چوبی خانه ها، دیوارپوش و همچنین کفپوش های چوبی استفاده می شود.
یکی از مهم ترین ویژکی این پلی وود ها عایق بودن آن هاست. به علت نوع ساختار این تخته های چوبی عایق های بسیار خوبی در برابر صدا هستند.

5- چندلایی هوایی (aircraft polywood)

این تخته چوب از درختان توس و ماهون ساخته می شود. این نوع از پلی وود دارای استحکام بسیار بالایی است و به همین خاطر از آن ها در بدنه هواپیماهای جنگی استفاده می شود.

6- تخته چندلایی دریایی (marine polywood)

یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع از تخته چوب ها ضدآب بودن آن هاست و به همین خاطر از آن ها در ساخت بدنه کشتی و قایق استفاده می شود.

7- تخته چندلایی ساختمانی

در صنعت ساختمان بسیار کاربرد دارد . از آن برای قالب بندی ساختمان استفاده می شود.

تخته چندلایی چینی

تخته های چندلایی دارای انواع مختلف هستند و در کشورهای مختلف ساخته می شوند. آواچوب تولیدکننده و وارد کننده انواع تخته های چندلایی در ایران است.
تخته های چندلایی وارداتی شامل تخته چندلایی چینی، روسی، مالزی، اندونزی و … هستند
تخته چندلایی چینی یکی از پلی وود های معروف است که در ادامه توضیح مختصری از آن ها ارائه می کنیم. تخته چندلایی چینی سال هاست با برندهای مختلف به ایران واردات می شود و دارای دو نوع روکش دار و بدون روکش هستند.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.