خطوط راه آهن از پایه و اساس چندان تغییری در طول این سال ها نداشته است شکل کلی آن همان دو ریلی است که به صورت موازی در تمامی مسیر خط وجود دارد. اما واگن ها ، سیستم آن ها و یا حتی نحوه اتصال ریل ها نیز دارای تغییراتی بنیادی  است به ریل های قطار که به موازات هم تا دور دست رفته و بدون صدا هستند می تواند آرامش جالبی را به انسان منتقل نماید این خطوط به دلیل عبور واگن های قطار سنگین و یا سریعی که مسافر جابجا می کنند به طور دائمی در حال تنش و فشار هستند و وزن قطار را متحمل می شوند و به حرکت آن نیز کمک می نمایند.

در این میان نیروهایی ایجاد می شود که متاثر از حرکت قطار بوده و بر قطعات ریل فشار زیادی را وارد می کنند ریل ، تراورس و بالاست این فشارها ی سنگین را متحمل شده و در نتیجه ی محاسباتی که از این نیروهای وارد شده بدست می آید خط ریل راه اهن را به شکلی ایمن ایجاد می کنند این کار هزینه و زمان زیادی را صرف می کند.

چوب استفاده در تراورس باید از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد و از بهترین نوع چوب در آن استفاده شود.

 

ریل و چوب تراورس

از فولاد نورد شده ریل تولید می شود که به شکل موازی در کنار هم و روی چوب تراورس ها قرار می گیرند. وظیفه ای که ریل ها به عهده دارد هدایت واگن و تحمل فشار وزن قطار می باشد این فشار ها بین بالاست و تراورس ها تقسیم می شود. تراورس چوبی دست دوم و نو را با ریل‌ها به وسیله پیچ های مخصوص متصل می کنند به این بست خط پنل گفته می شود.

اجرای صحیح این کار باعث می شود که این سازه بتواند در برابر مجموع نیروهای به وجود آمده ای که از حرکت واگن ها ایجاد شده است و تغییرات عوامل جوی ، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان داده و دوام خوبی داشته باشد جنس ریل ها عمدتا از فولاد بوده و به خوبی می تواند فشار و اصطکاک حاصله را تحمل نماید وزن ریل را می توان هفتاد و پنج کیلوگرم بر متر منظور کرد.

درباره چوب روسی بیشتر بخوانید.

ریل و تراورس چوبی دست دوم

ریل و تراروس چوبی دست دوم

ریل بند یا تراورس چوبی

تراورس چوبی دست دوم و نو که به عنوان یک تکیه گاه در زیر ریل ها ایجاد می شود یکی از قطعات مهم در اجرای ریل راه اهن محسوب می شود در حقیقت بستر ریل ها محسوب می شود و می تواند فشاری که بر روی ریل ها اعمال می شود را به زیر سازی انتقال دهد. هنگام اجرای چوب تراورس باید فاصله بیست و پنج سانتی متری را رعایت نمایید. در برخی از خط ها این فاصله هفتاد و پنج سانتی متر می باشد. در اوایل ظهور ریل راه آهن ، از چوب تراورس  فولادی استفاده می شد که هزینه ی بسیاری را برای راه آهن داشته و نمی توانست دوام خوبی داشته باشد و همین امر باعث شد چندان مطلوب سازندگان ریل های راه آهن نباشد.

با جایگزینی تراورس چوبی دست دوم و نو این امکان ایجاد شد تا حرکت قطار ها به شکل نرم تری انجام شده و به آسانی بتوانند حرکت نمایند. برای ثابت کردن تراورس چوبی به ریل نیاز به پیچ و پابند مخصوصی است که به جهت اهمیت بسیار زیادی که این قطعات در نگهداری ریل داشته و ممانعتی که از لغزیدگی انجام می دهند انتخاب نوع آن بسیار مهم می باشد.

درباره تایل چوبی بیشتر بخوانید.

 

وجود بالاست در کنار تراورس چوبی دست دوم

در کنار چوب تراورس که یکی از قسمت های مهم در ریل راه آهن می باشد بالاست وجود دارد که عمدتا از سنگ های شکسته شده ای به اندازه های بین بیست الی شصت میلی متر تهیه می شوند، که محل قرار گیری چوب تراورس و ریل می باشد. وظیفه ی بالاست این است که بتواند فشارهایی که به خط وارد می شود را به شکل یکدست در تمامی سطح پخش نموده و به زیر سازی منتقل نماید.

همچنین برای تراز کردن تراورس چوبی دست دوم و یا نو نیاز است که بالاست ایجاد شود همچنین می تواند در مقابل انحرافات عرضی و طولی خط از آن محافظت نماید قرار گیری خوب بالاست و تراورس می تواند باعث توزیع مناسب نیروها باشد و میزان کمتری از صدا را هنگام حرکت قطار بر روی ریل ها ایجاد نماید برای دریافت اطلاعات کامل تر با شرکت آواچوب تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639