چه عواملی در تعیین قیمت تخته چندلایی در تهران موثر هستند؟

قیمت تخته چندلایی در تهران

تخته های چندلایی، یکی از پرکاربردترین متریال ها در صنایع چوبی و ساخت و ساز می باشند. مزایای بسیار این تخته ها باعث شده تا در موارد بسیاری از جمله کارهای هنری ظریف، ساخت لوازم خانگی و غیره، کاربرد داشته باشند.اما خرید این تخته ها و قیمت آنها، به نکات بسیاری بستگی دارند.در ادامه مطلب، به بررسی عوامل موثر بر قیمت تخته چندلایی و نکاتی در رابطه با خرید آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید، تا نگاهی به قیمت تخته چندلایی در تهران بیندازیم.

 

معرفی تخته چندلایی

تخته های چندلایی یکی از شناخته شده ترین محصولات چوبی چند کاربردی هستند. این تخته ها از به هم پیوستن چندین لایه فیبر چوب به کمک رزین ایجاد شده و یک متریال فشرده شده را تشکیل می دهند. معمولا لایه های رویی این تخته ها ضخامت بیشتری نسبت به لایه مرکزی دارند.

نقش لایه میانی، ایجاد فاصله بین لایه های رویی، برای افزایش میزان انعطاف پذیری تخته است. این تخته ها انعطاف بالایی داشته و در مقابل هر نیرویی که آنها را خم کند، مقاوم هستند. این تخته ها براساس چوب به کار رفته در ساختشان، دارای انواع مختلفی می باشند، که هر یک برای موارد مختلفی به کار می روند.

انواع تخته چندلایی

عوامل موثر بر قیمت تخته چندلایی

در تعیین قیمت تخته چندلایی، عوامل مختلفی نقش دارند. به طور کلی این عوامل به دو دسته ویژگی ها و انواع تخته چندلایی تقسیم می شوند. در ادامه به توضیح هر یک از این عوامل پرداخته ایم.

 

ویژگی های تخته چندلایی

تخته های چندلایی دارای ویژگی های بسیاری هستند، که کیفیت این ویژگی ها در هر تخته متفاوت است. برای مثال، ممکن است انعطاف یک تخته نسبت به دیگری بیشتر باشد. کیفیت ویژگی تخته چندلایی ، در قیمت نهایی نقش دارد. این ویژگی ها عبارتند از:

  • قدرت

به طور کلی، تخته های چندلایی به دلیل تشکیل شدن از چندین لایه چوب، به نسبت دیگر فرآورده های الوار چوبی، قدرت بیشتری دارند. در چسباندن این چند لایه به یکدیگر، مهندسی ساده و هوشمندانه ای به کار رفته، که باعث می شود به راحتی نشکسته یا ترک بر ندارند. میزان قدرت این تخته، با افزایش تعداد لایه ها یا ضخامت آنها، بیشتر می شود.

  • مقاومت در برابر فشار

طبیعتاً چندین لایه چوب قرار گرفته بر روی یکدیگر، تحمل وزن و فشار بالاتری نسبت به یک تخته چوب دارند. برای مثال، اگر یک شیئ سنگین را بر روی یک تخته چوب قرار دهید، خم شده و در نهایت می شکند. اما قرار گرفتن همان جسم بر روی تخته چندلایی، آسیبی به آن وارد نمی کند. چرا که فشار بین تخته ها تقسیم می شود. حال هر چه تخته های بیشتری به کار رفته باشند، فشار وارده بر هر تخته نیز کمتر خواهد شد.

  • میزان انعطاف

با وجود اینکه تخته های چندلایی ممکن است از چندین میلی متر تا چندین سانتی متر ضخامت داشته باشند، اما با این حال همگی آنها از انعطاف بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل نیز آنها در ساخت مواردی چون دیوارهای داخلی، که نیاز به انحنا در طراحی دارند، به کار می روند.

  • مقاومت در مقابل رطوبت

رزین به کار رفته در میان تخته های چندلایی، کاملاً ضد آب بوده و به راحتی می تواند در محیط بیرون از خانه دوام بیاورد. اما مقاومت خود تخته ها در مقابل رطوبت، بستگی به چوب به کار رفته در ساخت آنها دارد. برخی از چوب ها مقاومت کافی در مقابل رطوبت را دارند و برخی دیگر به کمک مواد شیمیایی این مقاومت را بدست می آورند. بنا به شیوه بدست آوردن مقاومت و میزان آن، قیمت تخته ها با یکدیگر متفاوت است.

  • عایق گذاری تخته

تخته های چندلایی، عایق های مناسبی در مقابل صدا، گرما و سرما هستند. هر چه جنس تخته های به کار رفته بهتر بوده و تعداد آنها بیشتر باشد، این ویژگی نیز بهتر خواهد شد.

انواع تخته های چندلایی

  • تجاری

این مدل تخته ها هیچگونه مقاومتی در برابر رطوبت ندارند. از آنها معمولا در ساخت وسایلی چون مبلمان، کابینت، کمد لباس و غیره استفاده می شود. مقاومت این تخته ها نسبت به تخته های MDF بیشتر است. تخته های چندلایی تجاری از قیمت مناسبی برخوردار هستند.

  • دریایی یا ضد آب

این تخته ها یکی دیگر از انواع تخته چندلایی میباشد، همانطور که از نامشان پیداست، کاملا در مقابل آب مقاوم هستند. به همین دلیل هم می توان از آنها به عنوان پوشش خارجی برای مواردی که شیئ در آب قرار می گیرد، استفاده کرد. این تخته ها همچنین با نام BWP یا مقاوم در مقابل آب داغ نیز شناخته می شوند.

  • چوب سخت و چوب نرم

چوب نرم از درخت های ظریف و برگ ریزی چون سدار تشکیل شده است. قیمت این مدل چوب ها به نسبت چوب سخت ارزان تر می باشد. دلیل آن هم ضخامت و مقاومت بیشتر چوب سخت نسبت به چوب نرم است. چوب سخت با مقاومت بالایی که دارد، می تواند حتی به جای چوب طبیعی نیز، در ساخت موارد مختلف به کار رود.

  • دکوراتیو

تخته های چندلایی دکوراتیو دارای یک لایه رویی باریک از چوب طبیعی هستند. به همین دلیل هم می توان از آنها همانند چوب طبیعی، در ساخت لوازم دکوراتیو استفاده کرد.

  • غیرقابل اشتعال

تخته های غیرقابل اشتعال، مقاومت مناسبی در مقابل نفوذ آتش دارند. همچنین درجه سوخت آنها نیز بالا می باشد. البته کاملا هم غیرقابل اشتعال نیستند. بلکه می توانند مدت طولانی را در مقابل آتش دوام بیاورند، بدون آنکه خود آتش بگیرند. این ویژگی به حضار آن مکان فرصت کافی برای خروج را می دهد.

قیمت تخته چندلایی در تهران

قیمت تخته چند لایی

تا به اینجا با عوامل موثر در تعیین قیمت تخته چندلایی در تهران آشنا شدیم. در بخش ویژگی ها، هر چقدر که کیفیت و نرخ آن ویژگی در تخته بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. در میان انواع تخته های چندلایی نیز، تخته های تجاری و چوب نرم، ارزان ترین قیمت را دارند. در هنگام خرید این تخته ها، حتما توجه داشته باشید که به کاربرد مورد نظر خود دقت کرده و با توجه به آن، اقدام به انتخاب تخته مورد نظر و ویژگی های آن کنید. لازم به ذکر است که شرکت آواچوب با سابقه ای درخشان در زمینه صنعت فرآورده های چوبی، همواره بهترین تخته های چندلایی را با مناسب ترین قیمت ارائه می دهد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639