بررسی قیمت چوب

قیمت چوب

تاریخچه مصرف چوب در دنیا

استفاده از چوب در زندگی  بسیار زیادی دارد و به نوعی از پرکاربردترین مواد در طول تاریخ برای استفاده در انواع سازه ها بوده است. در طول قرن‌های گذشته چوب در ساخت انواع سازه های چوبی و رشته‌های مختلف هنری جایگاه خاصی داشته و به عنوان یک ماده در دسترس کاربرد زیادی دارد که قیمت چوب بر اساس نوع آن میتواند متغییر باشد.

استفاده از چوب و کاربرد آن به بیش از ۱۰ هزار سال پیش برمی‌گردد. اما در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و فناوری ها ابزار آلات خاص کاربرد این وسیله افزایش پیدا کرده است.

متاسفانه طرح‌های مختلف جنگلداری به صورت جدی پیگیری نمی شودو در نتیجه مساحت جنگل ها روز به روز در حال کاهش است. البته برخی از کشورها با انجام طرح‌های مختلف جنگلداری مساحت جنگل های خود را افزایش داده‌اند و بر همین اساس اقدام به برداشت هر نوع چوب از این جنگل‌ها مشکلی برای مساحت جنگل ها ایجاد نمی‌کند.

از نظر زیست محیطی چوب به عنوان بهترین و کم آسیب رسان ترین مواد در ساخت و ساز ابزار آلات و صنایع مختلف به شمار می رود. همچنین به دلیل ویژگی های منحصر به فرد چوب مثل دفع امواج مضر مغناطیسی، وجود طبع گرم در آن، تنوع رنگی بالا و زیبایی فوق العاده در ساخت سازه های مختلف یک گزینه مناسب است.که همین موارد میتواند بر قیمت چوب هم نیز تاثیرگذار باشد.

 

کارایی چوب

ضرورت استفاده و محدودیت های کارایی چوب

برای ساخت تیر های لایه ای با دهانه های بسیار بزرگ و انواع اسباب بازیها و کاغذ و غیره از فراورده های متنوع چوبی بهره می برند. این ماده در برابر عوامل طبیعی مثل زلزله، طوفان و گردباد یا عواملی از این قبیل است عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است.

همچنین به دلیل اینکه از خواصی مثل سهولت در اجرا، مهار کردن نیروهای کششی حاصل از رانش در قسمت‌های مختلف زمین، تبدیل بار متمرکز بار گسترده، برخورداری از حالت ارتجاعی در برابر زلزله، به عنوان یک عایق، دارای چگالی کم، قابلیت بازگشت به چرخه طبیعت و..‌ باعث افزایش ارزش توپ ها در زندگی انسان ها می شود.

البته چوب ها دارای نقاط ضعفی نیز هستند که باعث محدود شدن کاربرد آنها می‌شود. مثلاً سرعت سوختن چوب ها زیاد است و در برابر رطوبت آسیب‌پذیری نسبتاً زیادی دارند.

 همچنین گران شدن قیمت چوب به خاطر محدود بودن منابع آن باعث شد استفاده از آن بیشتر در امور تزیینی و لوازم منزل اختصاص پیدا کند.

 

قیمت چوب

انواع چوب‌ها بر اساس قیمت در هر متر مکعب تعیین می‌شود و هر نوع چوب نیز قیمت متفاوتی دارد. عوامل مختلفی هستند که مثل میزان خشک بودن و رطوبت چوب، کیفیت قطعات چوب، عدم وجود هر نوعی بر روی چوب مثل ترک یا شکاف و گره، همچنین وارداتی یا تولید داخل بودنتو و در نهایت میزان فراوانی چوب و نحوه دسترسی و آن بر قیمت چوب تهیه شده تأثیر‌گذار است.

 

قیمت به روز چوب

در انواع صنایع چوبی اصلی‌ترین هزینه که صرف می‌شود هزینه خرید نوعی از چوب است. در کشور ما این قیمت ثابت نیست و مرتب در حال تغییر و نوسان است. به همین دلیل باید هنگام خرید یک زمان مناسب را انتخاب کرد.

قیمتی که برای خرید چوب خام و مواد اولیه صنایع پرداخت می‌شود، بر روی قیمت چوب و محصول نهایی اثر دارد و برای اینکه بتوان محصولی با قیمت مناسب در بازار عرضه کرد باید چوب را با قیمت مناسب خریداری کرد.

نوسانات ارزی موجود در کشور ما باعث می‌شود قیمت به روز چوب دائماً در حال تغییر باشد. چرا که چوب‌های وارداتی کیفیت نسبتاً بالایی دارند اما قیمت آن‌ها نیز بسیار زیاد است. خرید شوک‌های وارداتی به نرخ ارز بستگی دارد و چون نرخ ارز ثابت نیست پس نمی‌توان یک قیمت بروز ثابت برای چوب ارائه داد.

 

خرید و قیمت چوب

نکات مهم برای خرید چوب

هنگامی خرید چوب یک سری از نکات حائز اهمیت وجود دارد که بهتر است به آن دقت کنید. هنگام خرید دقت کنید چوب کاملاً خشک باشد و مقدار درجه رطوبت درون چوب نیز مشخص شود.

اگر چوبی که می‌خرید خیس باشد، در هنگام استفاده مشکلات بسیار زیادی برای شما به وجود خواهد آورد. در این صورت باید هزینه و وقت زیادی را برای خشک کردن چوب استفاده کنید که جز هزینه‌های پنهانی شما پس از خرید خواهد بود.

دیگر در هنگام خرید چوب توجه به کیفیت الوار‌ها است طوری که برخی چوب‌ها برای خلاف شکل ظاهری مناسب در قسمت‌های مختلف دارای شکاف‌ها، ترک‌ها و مشکلات عدیده‌ای هستند که اگر در تشخیص این موارد تجربه کافی نداشته باشید، دچار مشکل خواهید شد و هزینه‌ای که برای خرید چوب انجام دادید به هدر خواهد رفت.قیمت چوب بر اساس کیفت و انواع مختلف آن ممکن است متفاوت باشد.

 

چوب ارزان

چوب درخت روسی از ارزان قیمت‌ترین چوب‌ها به شمار می‌رود. این چوب ها از کیفیت بسیار زیادی برخوردار هستند،  چرا که در برابر انواع فشار‌ها استحکام زیادی از خود نشان داده و متراکم و قوی است. در ساخت پارکت‌های کف ساختمان و انواع مبلمان از این چوب استفاده فراوانی می‌شود.

چوب در برابر گرما مقاومت بسیار زیادی دارد و رنگ آن قرمز یا رنگ تیره متمایل به بنفش است. دارای دانه‌های مستقیم و بافت ریز یکنواخت است و برای طراحی قسمت‌های مختلف نما و اجناس تزیینی کاربرد گسترده‌ای دارد. این قیمت این چوب نسبت به سایر انواع چوب‌ها مناسب‌تر است و بر اساس کیفیتی که ارائه می‌دهد، کاملاً‌ ایده‌آل است.

سخن پایانی

در این مقاله درباره قیمت چوب صحبت کردیم. چوب‌ها یکی از اصلی‌ترین مواد مورد استفاده در انواع مختلف صنایع است و بر اساس درختانی که از طریق آن‌ها تهیه می‌شوند، چوب‌ها دارای انواع گوناگونی نیز هستند. انواع چوب ها قیمت‌های متغیری نیز دارند.

در کشور ما به دلیل واردات چوب معمولاً قیمت چوب تحت تأثیر نوسانات ارزی است و به طور کلی نمی‌توان به قیمت ثابت برای آن در نظر گرفت. برای خرید هر نوع چوب بهتر است عوامل مؤثر بر کیفیت آن را در نظر بگیرید و به طور کامل مورد بررسی قرار دهید. پس از آن که موارد گفته شده در مقاله تأیید شد، می‌توانید اقدام به خرید نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

۱ دیدگاه

  • amir20. آوریل, 2022

    من می خواهم از شما برای تلاش هایی که برای ایجاد این سایت انجام داده اید تشکر کنم. امیدوارم در آینده نیز همین مطالب با درجه بالا را از شما بررسی کنم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.