جستجو کردن
Close this search box.

مزایای تخته چندلایی

تخته چند لایی

تخته چندلایی از ورقه های نازک چوب تشکیل شده است. این لایه های نازک چوب با استفاده از چسب مخصوصی به یکدیگر می چسبند و تخته چند لایی را ایجاد می کنند. تخته ها را روی هم قرار می دهند و چسب را بین لایه ها قرار می دهند و آن را درون دستگاه می گذارند تا با استفاده از فشار زیاد و حرارت بالا، لایه های مختلف چوب به یکدیگر بچسبند و محصول نهایی را تشکیل دهند.

برای یکدست شدن اندازه و ابعاد آن قسمت های اضافی آن را برش می دهند. پس از انجام این کار، تخته چند لایی را در محیط خشک قرار می دهند تا رطوبت آن خشک شود و دمای آن کاهش پیدا کند. چوب مورد استفاده در این نوع تخته از دو نوع چوب انتخاب می شود. چوب نرم که از چوب درختانی با برگ های سوزنی همچون کاج تهیه می شود و به نسبت قیمت ارزان تری نیز دارد.

نوع دوم هم چوب سخت است که از چوب درختان پهن برگ مانند زبان گنجشک به دست می آید. تخته چندلایی دارای سه بخش اصلی است. لایه ی بیرونی، لایه ی مغز و لایه ی میانی تشکیل دهنده ی آن هستند. برای ساخت تخته چند لایی از دو روش معمول استفاده می شود. در یک روش همه ی لایه ها در یک اندازه بریده می شوند و از یک نوع چوب در لایه های مختلف استفاده می شود. در نوع دیگر لایه ی میانی از چوب های مختلفی ایجاد شده است.

تخته چند لایی انواع مختلفی دارد. یک نوع آن، تخته چند لایی همگن است که همه لایه هایش از یک نوع چوب ساخته شده اند. نوع بعدی تخته چند لایی ناهمگن است که لایه های آن از چوب های مختلفی ایجاد شده است. نوع دیگر نیز تخته چند لایی دراز تار است. این نوع به این صورت است که الیاف چوب لایه ی بیرونی آن موازی با طول تخته قرار گرفته است.

نوع دیگر، تخته چند لایی پهنا تار است که جهت الیاف لایه ی بیرونی آن موازی و همسو با عرض محصول است.

نوع دیگر تخته چند لایی نیز تخته چند لایی قالبی است که مسطح نمی باشد و بنا به استفاده و کاربردی که از آن انتظار می رود، با اشکال و طرح های مختلفی تولید می شود.تخته چند لایی را می توان برای مصارف گوناگون خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار داد. برای ساخت کفپوش ها نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین برای ساخت دکوراسیون مختلف و تزئینات استفاده می شود. همچنین آن را می توان برای صنایغ مبل، ساخت کمد و کابینت و دکورهای چوبی مورد استفاده قرار داد.

 

ویژگی های تخته چند لایی

تخته چند لایی بسیار سبک است و نسبت به تخته های تک لایه از وزن کمتری برخوردار است. از مقاومت بسیار بالایی نسبت به ضربه و برخورد برخوردار است. چرا که لایه های مختلف چوب به عنوان پشتیبان یکدیگر عمل می کنند و هر لایه باعث تقویت و استحکام بیشتر سایر لایه ها می شود. به ندرت و به سختی دچار خمیدگی و انحنا می شود. در برابر عوامل محیطی مانند سرما، گرما و رطوبت نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. تخته چند لایی را در ابعاد دلخواه در طرح های مختلف و متنوع و زیبا تولید می کنند و می توان از آن برای کاربردهای مختلف استفاده نمود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.