چوب یکی از بهترین مواد خام موجود در طبیعت است که دارای مزایا و کاربردهای بی شماری است. چوب در گذشته های بسیار دور یکی از منابع مورد استفاده ی بشر بوده است و انسان پیشرفت و آسایش خود را با اتکا به چوب به دست آورده است. چوب یکی از پرکاربردترین مواد برای مصارف خانگی و صنعتی است هرچند امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و جایگزین شدن مواد دیگری همچون پلاستیک از کاربردهای چوب کاسته شده است.

چوب منبعی تجدیدپذیر است. برخلاف سوخت های فسیلی و سایر منابع معدنی که بازیابی منابع آن ها به زمان بسیار زیادی نیاز دارد، با نگهداری مناسب از جنگل ها و کاشت درخت می توان به صورت نامحدود از منابع چوبی استفاده کرد. چوب یکی از منابع تاثیرگذار در اقتصاد کشورهای مختلف است و ویژگی های مختلف فیزیکی و خواص شیمیایی چوب باعث شده است تا در برخی از کاربردها هیچ جایگزینی برای چوب وجود نداشته باشد و یا آن جایگزین (مانند پلاستیک) دارای معایب بیشتری نسبت به چوب باشد.

چوب به عنوان یک منبع طبیعی دارای استحکام و طول عمر بالایی است و علاوه بر این ها، زیبایی منحصر به فرد چوب باعث شده است تا در کاربردهایی که نیاز به دوام و زیبایی وجود دارد تنها از چوب بتوان استفاده نمود. چوب به دلیل مقاومت بالایی که در برابر عوامل طبیعی و جوی همچون رطوبت و سرما و گرما دارد و همچنین در برابر فشار و ضربه نیز مقاوم است در مصارف مرتبط با ساخت ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

کابرد نمای چوبی

یکی از کاربردهای مفید و گسترده ی چوب، استفاده از آن به عنوان نمای چوبی سازه و ساختمان است. برای این منظور از انواع چوب مختلفی استفاده می شود. یکی از انواع چوب مورد استفاده برای نمای ساختمان ترمووود است. ترمووود از دو نوع چوب تهیه می شود. سخت چوب که از درختان پهن برگی چون زبان گنجشک به دست می آید و نرم چوب که از چوب درختان سوزنی برگ مانند کاج تهیه می شود. فرآیند تهیه ترمووود به این صورت است که چوب را درون دستگاه مخصوص قرار می دهند و آن را تحت فشار و حرارت بالا قرار می دهند تا رطوبت و آب درون چوب تبخیر شود و همچنین صمغ و رزین چوب از بین برود و حشرات و موجودات میکروسکوپی موجود در بافت های چوب نابود شوند. در نتیجه مقاومت و طول عمر چوب افزایش پیدا می کند و همچنین به سبب دمایی که به ترمووود وارد شده است رنگ آن نیز تغییر می کند و از ظاهری زیبا برخوردار می گردد.

همچنین از چوب روسی نیز برای ساخت نمای چوبی ساختمان استفاده می شود. چوب روسی چوبی سفید رنگ است که از کشور روسیه به سایر کشورها صادر می شود و معمولا از چوب درختان کاج، نراد، نوئل و غیره تهیه می گردد. چوب روسی از استحکام و طول عمر بالایی برخوردار است و به دلیل رنگ و ظاهر زیبا در کاربردهای مختلف همچون نمای سازه های گوناگون بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. چوب روسی در سایر مصارف و صنایع مرتبط با چوب همچون دکوراسیون، ساخت مبل و سقف و دیوار کاذب و غیره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639