چندلایی چینی | انواع تخته چندلایی

چندلایی چینی

تخته چندلایی چینی، تخته های چوبی می باشد که در کشور چین تولید می گردد و به سراسر جهان ارسال می شود. این تخته ها در بازارهای بین ‌المللی طرفداران بسیاری دارند و از آن ‌ها می توان برای اغلب کارهای چوبی استفاده کرد. این مدل تخته ها دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند که همین عامل سبب مصرف گسترده آن ‌ها در صنایع مختلف شده است. در ادامه شما را با ساختار تخته چندلایی و ویژگی های آن آشنا می کنیم.

نام این تخته کاملاً متناسب با ساختاری می ‌باشد که آن دارد. برای طراحی و ساخت تخته چند لایه، از چندین ورق چوبی استفاده می کنند. این ورقه ها را به صورت لایه ای در کنار یکدیگر قرار داده و با استفاده از چسب به هم متصل می نمایند. البته که کیفیت تخته های میانی و تخته های رویی متفاوت است. نکته بسیار مهم در رابطه با ویژگی این تخته ها مربوط به مدل قرار گرفتن لایه های آن بر روی یکدیگر می ‌باشد؛ چرا که این ویژگی باعث شده است تا این تخته از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد.

به سبب همین ویژگی در پروژه های عمرانی و ساختمانی بسیار زیادی از تخته چندلایی چینی بهره می برند. نام دیگر این مدل تخته‌ها، پلای وود و یا تخته سه لایه می ‌باشد. زمانی که این مدل تخته ها وارد بازار شد آن ‌ها را از سه لایه می ساختند و تا مدت های زیادی از آن ‌ها استفاده می‌شد اما برای آن که استحکام این تخته را افزایش دهند تعداد لایه های آن را به ۱۳ لایه افزایش دادند. چسبی که برای متصل کردن تخته های میانی در ساخت تخته چندلایه مورد استفاده قرار می گیرد باید دارای کیفیت بسیار بالایی باشد.

معمولاً این چسب را از اوره و فرمالدهید می‌‌سازند. این ترکیب کاملاً ضد آب و ضد حریق می باشد. با توجه به خاصیت ضد آب بودن، این تخته ها را در شهرهای شرجی و مناطقی که بارانی می باشند بسیار استفاده می کنند.تخته چندلایی یکی از محصولات بسیار پرفروش آواچوب در سایت چوب خاوران است و دارای انواع مختلفی است.

در این مقاله به طور کامل در رابطه با این محصول صحبت می کنیم.

تخته چندلایی یا تخته سه لا 

تخته چندلایی که به آن پلای وود (plywood) نیز گفته می شود. Plywood  درواقع به معنای تخته سه لا است. درگذشته فقط تخته های سه لایی بود و به همین خاطر به نام پلی وود معروف شد. اما امروزه تخته ها متفاوت شده اند و تخته های چندلایی مثل تخته هفت لای، تخته سه لایی، تخته ۱۲ لایی و … نیز وجود دارد اما تمام این ها به تخته سه لا شهرت یافته اند.

تفاوت تخته چندلایی با تخته چوب های دیگر چیست؟

یکی از مهم ترین تفاوت های تخته چندلایی با سایر تخته های چوبی که باعث محبوبیت این نوع از تخته چوب ها شده است مقاومت بسیار بالا و در عین حال وزن کم آن ها در برابر سایر تخته های چوبی رایج در بازار مثل ام دی اف و … است.

تخته چندلایی چینی چه ویژگی هایی دارد؟

 استحکام بالای تخته چندلایی

تخته چندلایی در برابر سایر تخته های چوبی دارای استحکام بسیار بالایی است و به همین خاطر از آن ها در ساخت ساختمان ها استفاده می شود.
همانطور که از ابتدا گفتیم، به دلیل استفاده از لایه های های متعدد در ساخت تخته چند لایه، استحکام و مقاومت آن بسیار بالا می باشد و چون از چسب با کیفیت در ساخت آن استفاده می‌کنند؛ ضد آب و ضد حریق می باشد. که این نکته باعث می‌شود تا طول عمر این تخته نیز افزایش یابد. بنا به همین دلایل است که استحکامی که در این تخته دیده می شود در هیچ گونه تخته چوبی دیگری وجود ندارد.

صرفه اقتصادی

فضایی که این تخته در بر می ‌گیرد بسیار بیشتر از دیگر چوب ها می باشد اما در مقابل این تخته دور ریز کمتری نیز خواهد داشت. به همین دلیل استفاده از آن صرفه اقتصادی دارد. از طرف دیگر تخته هایی که در قالب بندی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند را می ‌توان مجدد بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار داد.

مقاومت تخته سه لایی در برابر آب (ضدآب هستند)

در ساخت تخته چندلایی از چسب های ضد آب استفاده می شود تا با نفوذ آب داخل آن ها مشکلی ایجاد نشود.تخته های چند لایه که در حال حاضر تولید می گردند همگی ضد آب بوده و کاملاً مناسب برای ساخت و ساز در مناطقی می باشند که رطوبت داشته و یا بارش برف و باران در آن زیاد می باشد. از این تخته ها می توان برای ساخت سطوح داخلی و بیرونی استفاده کرد. به دلیل استفاده از چسب های بسیار قوی، اتصال محکمی بین لایه ها وجود دارد که همین نکته باعث جلوگیری از هرگونه نفوذ آب می گردد.

 وزن بسیار سبک تخته چندلایی در برابر سایر محصولات چوبی مشابه

تخته چندلایی با وجود استحکام بالایی که دارد و لایه های زیاد چوب و چسب در برابر سایر محصولات مشابه وزن بسیار سبکی دارد و از این نظر بسیار ممورد توجه سازندگان ساختمان است.از مزایای بسیار مهم تخته های چند لایه سبک بودن آن ‌ها می باشد شاید با خود بگویید با توجه به تعداد تخته هایی که در ساخت این مدل چوب استفاده می شود باید وزن آن بالا باشد اما اینگونه نیست. با اینکه این تخته هم مقاوم است و هم بسیار محکم، اما وزن پایینی دارد. به همین دلایل است که تولید کنندگان مبلمان برای ساخت این سازه های چوبی از این تخته چند لایه استفاده می کنند.

 مقاومت بالا

یکی دیگر از ویژگی های تخته چندلایی مقاومت بسیار زیاد آن ها در برابر شرایط آب هوایی است که با توجه به آن می توان از این پلی وود ها در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده کرد.

 

عدم ترک خوردن

چوب به دلیل ساختاری که دارد، دارای مشکلاتی مانند ترک خوردگی می باشد. زمانی که می‌خواهند بر روی چوب ها میخ و یا پیچ اعمال کنند عمدتاً از این اتفاق برای آن ‌ها می افتد. اما در تخته های چندلایی چینی به دلیل آن که چوب ها به صورت لایه لایه ای در کنار یکدیگر قرار گرفته اند زمانی که پیچ و میخ بر این تخته ها وارد گردد به راحتی در بین آن ‌ها قرار گرفته و ترک نمی خورد.

کاربردهای تخته چندلایی چینی

تخته چندلایی دارای انواع مختلفی است و هرنوع آن کاربردهایخاص خودش را با توجه به نوع ساختارش دارد. برای مثال از تخته های چندلایی برای ساخت کفپوش چوبی، ساخت مبلمان چوبی، دیوارپوش چوبی، کابینت چوبی و حتی در بعضی موارد در محیط بیرونی از آن ها استفاده کرد.موارد استفاده از تخته های چند لایه بسیار زیاد می باشد و به راحتی می ‌توان گفت که از این تخته ها می توان در اکثر مکان هایی که نیاز به چوب و یا سازه های چوبی باشد استفاده کرد.
بیشترین کارایی این مدل تخته ها برای ساخت کابینت، کفپوش، وسایل چوبی و تزیینی، جعبه های بسته بندی، درب های چوبی، مبلمان و سقف منازل می باشد. از آنجایی که این تخته ها دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و رطوبت و یا آتش سوزی می باشند از آن ‌ها همچنین برای ساخت سازه های چوبی برای صنایع نظامی و دریایی نیز بسیار استفاده می گردد.

انواع تخته چندلایی

تخته چندلایی (که دارای انواع مختلفی نیز هست) همانطور که از اسم آن مشخص است از چسبیدن چند ورق چوب با چسب به یکدیگر ایجاد می شود.
استحکام تخته های چندلایی به علت نوع ساخته شدن آن ها و قرارگرفتن لایه هایی از چوب با چسب برروی یکدیگر دارای استحکام بسیار بالایی است و به همین دلیل است که بسیار مورد توجه سازندگان ساختمان ها قرار گرفته است.

۱- تخته چندلایی نرم (softwood polywood)

این نوع از پلی وود از چوب درخت کاج و سرو تولید می شود به همین خاطر مقاومت بالایی دارد و می توان از آن در صنعت ساختمان و همچنین ساخت کفپوش های چوبی استفاده کرد.

۲- تخته چندلایی سخت (hardwood polywood)

این از پلی وود از چوب درختان بلوط، گردو و افرا ساخته می شود و همانطور که از اسم آن مشخص است دارای استحکام بسیار بالایی است از آن ها در ساخت کابینت های چوبی، مبلمان چوبی و … استفاده می شود.

۳- تخته های چندلایی خارجی (exterior polywood)

این نوع از تخته چوب ها برای استفاده در فضای خارجی هستن چراکه مقاومت بالایی در برابر شرایط آب و هوایی دارند.

۴- چندلایی داخلی (interior polywood)

از این پلی وود ها به علت زیبایی ظاهری که دارند در ساخت درب چوبی خانه ها، دیوارپوش و همچنین کفپوش های چوبی استفاده می شود.
یکی از مهم ترین ویژکی این پلی وود ها عایق بودن آن هاست. به علت نوع ساختار این تخته های چوبی عایق های بسیار خوبی در برابر صدا هستند.

۵- چندلایی هوایی (aircraft polywood)

این تخته چوب از درختان توس و ماهون ساخته می شود. این نوع از پلی وود دارای استحکام بسیار بالایی است و به همین خاطر از آن ها در بدنه هواپیماهای جنگی استفاده می شود.

۶- تخته چندلایی دریایی (marine polywood)

یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع از تخته چوب ها ضدآب بودن آن هاست و به همین خاطر از آن ها در ساخت بدنه کشتی و قایق استفاده می شود.

۷- تخته چندلایی ساختمانی

در صنعت ساختمان بسیار کاربرد دارد . از آن برای قالب بندی ساختمان استفاده می شود.

تخته چندلایی چینی

تخته های چندلایی دارای انواع مختلف هستند و در کشورهای مختلف ساخته می شوند. آواچوب تولیدکننده و وارد کننده انواع تخته های چندلایی در ایران است.
تخته های چندلایی وارداتی شامل تخته چندلایی چینی، روسی، مالزی، اندونزی و … هستندتخته چندلایی چینی یکی از پلی وود های معروف است که در ادامه توضیح مختصری از آن ها ارائه می کنیم. تخته چندلایی چینی سال هاست با برندهای مختلف به ایران واردات می شود و دارای دو نوع روکش دار و بدون روکش هستند.

خرید تخته چندلایی چینی

از نکات بسیار مهم در زمان خرید تخته های چندلایه اندازه گیری دقیق می باشد. قیمت این تخته ها به عوامل مختلفی وابسته است. عواملی مانند کشور سازنده تخته، نوع چسب استفاده شده برای متصل کردن تخته ها، نوع چوب به کار رفته در ساختار تخته و… از مواردی می باشد که بر روی تعیین قیمت تخته ها تأثیر گذار است. تخته های چند لایه به دلیل ویژگی های منحصر به فرد، تبدیل به یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی و یا متریال، برای ساخت سازه های چوبی شده اند. اگر قصد خرید این تخته را دارید حتما از کیفیت تخته های خریداری شده اطلاع حاصل نمایید.

چندلایی چینی را به بهترین قیمت و بالاترین کیفیت از آواچوب تهیه کنید.برای اطلاع دقیق از قیمت ها میتوانید با کارشناسان فروش ما با شماره ۳۳۲۸۴۵۱۱-۰۲۱ در تماس باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639