تخته چندلایی را با چسباندن ورقه های نازک چوب به یکدیگر تولید می کنند.پس از برش درختان مختلف، چوب آن ها را به اشکال مختلفی در می آورند و سپس برای استفاده به کارخانه های چوب ارسال می شوند.

در آنجا چوب به شکل ورقه های و تخته هایی درمی آید. سپس این تخته ها را بر روی یکدیگر قرار می دهند و بین لایه های مختلف آن چسب مخصوص می ریزند.سپس این لایه ها را درون دستگاه مخصوص پرس می گذارند و سپس با حرارت دهی و فشار زیاد، این لایه ها به یکدیگر می چسبند.

این تخته های چوب به صورت عمودی روی هم قرار می گیرند و پس از بیرون آوردن آن ها از کوره، قسمت های اضافی برش داده می شود و تخته چندلایی در ابعاد و اندازه های دلخواه به دست می آید.بعد از خارج شدن تخته از دستگاه، باید آن را در محیطی خشک و باز قرار داد تا خشک شود.

تخته چند لایی را از دو نوع چوب معمول تولید می کنند.تخته چند لایی از چوب سخت که از چوب درختانی با برگ پهن مانند زبان گنجشک تهیه می شود ساخته می شود.

همچنین تخته چندلایی را از چوب نرم که از چوب درختان با برگ سوزنی همچون کاج تولید می شود تهیه می شود.چوب نرم به نسبت چوب سخت از قیمت ارزان تری برخوردار است.

این تخته ها سطح صاف و مسطحی دارد.تخته چندلایی سه بخش اصلی دارد.به بخش ظاهری تخته که بخش رویی آن است لایه ی خارجی یا لایه ی نمایی می گویند.

بخش دیگر چند لایی بخش لایه ی مرکزی یا لایه ی مغز تخته  است.قسمت دیگر تخته را نیز لایه های میانی تشکیل می دهند.

برای ساخت و تولید از دو روش اصلی استفاده می شود.روش اول به این صورت است که لایه های مختلف چوب را در تخته چند لایی به یک اندازه برش می دهند و به یکدیگر چسبانده می شوند.

در روش دوم تولید، لایه های میانی را از قطعات و تکه های مختلف چوب تولید می کنند.

انواع تخته چندلایی

تخته چندلایی همگن یکی از انواع آن است.در این نوع تخته  تمامی لایه ها از یک نوع چوب ساخته شده اند.تخته چند لایی ناهمگن نوع دیگر آن است.در این تخته  ممکن است لایه های مختلف آن از چوب های گوناگونی ساخته شده باشد.

نوع دیگری از تخته ها نیز دراز تار است.این تخته ها به این صورت است که جهت الیاف قرار گرفته بر روی لایه ی بیرونی آن در موازات طول تخته است.

تخته چندلایی پهنا تار نوع دیگری از تخته ها است که جهت الیاف روی لایه ی بیرونی آن در موازات با عرض تخته چندلایی قرار گرفته است.

یکی دیگر از انواع تخته چندلایی نیز تخته چندلایی قالبی است. این نوع از تخته چندلایی مسطح نیست و بسته به کاربردی که از آن انتظار می رود به اشکال و ابعاد مختلف تولید می شود.

تخته چندلایی از وزن بسیار کمی برخوردار است و نسبت به تخته های یک تکه سبک تر است.همچنین تخته چندلایی نسبت به این نوع تخته ها از استحکام بیشتری برخوردارند و در برابر ضربه و برخورد نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.

تخته چندلایی نسبت به سایر محصولات چوبی دیرتر خمیده و یا دچار انحنا می شود.

لایه های مختلف تخته چندلایی به عنوان پشتیبان یکدیگر عمل می کنند و هر لایه باعث می شود تا لایه های دیگر تخته چندلایی تقویت شوند.

همچنین تخته چندلایی در برابر عوامل طبیعی همچون رطوبت، سرما و گرما و غیره مقاوم است و از طول عمر و دوام بالایی نیز برخوردار می باشد.

تخته چندلایی در ابعاد و انواع و اشکال مختلف و با طرح های گوناگون تولید و عرضه می شود.

تخته چندلایی کاربردهای مختلفی دارد که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

از تخته چندلایی می توان برای ساخت کفپوش های مختلف استفاده کرد.

کفپوش های تولید شده با استفاده از تخته چندلایی از استحکام، دوام و طول عمر بالایی نسبت به سایر کفپوش ها برخوردارند.

از تخته چندلایی می توان برای ساخت دکوراسیون و تزئینات گوناگون خانگی و صنعتی استفاده نمود.

تخته چندلایی در صنعت مبلمان، ساخت کابینت و دکورهای مختلف چوبی کاربرد دارد.

تخته چندلایی را می توان در مصارف مختلف صنعتی مرتبط با چوب مورد استفاده قرار داد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639