جستجو کردن
Close this search box.

الــوار چـــوبی

امروزه چوب ها در طراحی دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی دارند. در واقع دکوراسیون چوبی بسیار پرطرفدار است، به همین جهت در این صنعت از الوار چوبی به شکل های مختلف استفاده می کنند. در برخی موارد از چوب های مصنوعی در معماری داخلی استفاده می کنند، اما طراحی دکوراسیون با چوب ارزش و کیفیت بیشتری خواهد داشت. آیا تا به حال به معماری خانه های جنگلی در شمال کشور دقت کرده اید؟ راه دور نرویم، همین مبلمان و تخت خواب هایی که از آن استفاده می کنید، به نظرتان از چه جنسی هستند؟ بروید و به همه قسمت های آن به خوبی توجه کنید، پس از اندکی دقت متوجه می شوید که در ساختار این لوازم، الوار چوبی به کار رفته است.

آیا می دانید جنس الوارهای به کار رفته در مبلمان و وسایل چوبی موجود در منزلتان چیست؟ به طور کلی الوارها از جنس های متنوعی ساخته می شوند و به قطعه های بریده شده از انواع چوب، چه چوب نرم و چه سخت، این لقب را می دهند. از این الوار ها بیش تر در صنایع چوب، نجاری، ساختمان سازی و … استفاده می شود. هر کدام از الوار های چوبی ویژگی ها، مزایا و معایب مخصوص به خودشان را دارند. بنابراین با دانستن ویژگی الوار های چوب می توانید برای کار های خود از الوار چوب روسی استفاده کنید.

معرفی و خرید الوار چوبی با بهترین قیمت

پروژه های ما

gif-fgwood1

انواع الوار های چوبی

به طور کلی الوار، اصطلاحی است که دارای معانی متنوع و متفاوتی می باشد اما در اکثر مناطق جهان، این واژه مترادف کلمه چوب است. الوار چوبی به دو دسته چوب اطلاق می شود:

 • درخت هایی که قطع نشده باشند‌.
 • درخت هایی که بریده و برداشت شده‌ اند اما پوست یا بقیه ویژگی‌ های ظاهری آن ها برای اهداف و کار های زیبایی‌ هنوز به تنه باقی مانده اند.

الوارهای چوبی نوعی ماده اولیه و خام می باشند که از آن ها می توان برای انجام همه کارهای ساختمانی و صنعتی استفاده کرد. چوب هایی که به صورت الوار در می آیند، نوعی منبع تجدید پذیر هستند و پس از قطع شدن، دوباره با نگهداری خوب، رشد خواهند کرد.

الوار ها سرعت رشد بالایی دارند و درخت هایی که عضو گونه چوب نرم هستند، با سرعت بالاتری نسبت به درختان چوب سخت رشد خواهند کرد. این چوب ها را به راحتی می توان تغییر شکل داد و از آن ها استفاده کرد؛ به عبارتی به انرژی زیادی برای تغییر شکل آن ها احتیاج نیست.
این قطعات، جزئی از مواد طبیعی می باشند و سمی نخواهند بود، حمل و نقل این الوار ایمن می باشد و هنگام برش دادن خطری برای شخص ایجاد نمی کنند. الوار های چوبی از لحاظ ظاهری، جذابیت فوق العاده ای دارند و می توان آن ها را به راحتی رنگ آمیزی کرد.

الوار چوبی چیده شده روی هم

بامبو

چوب های درخت بامبو یک ماده آلی و طبیعی می باشد که به یکی از پر فروش ترین و منحصر به فرد ترین درخت کره زمین تبدیل شده است. این درخت در بیش تر نقاط جهان از جمله مناطق گرمسیری و حتی نیمه گرمسیری رشد می کند. رنگ چوب درخت بامبو زرد کم رنگ رو به طلایی است و از آن می توان به عنوان مصالح ساختمانی استفاده کرد.

ویژگی های درخت بامبو

 •  سرعت رشد بامبو ها بالا می باشد و از عملکرد بسیار زیادی برخوردار هستند.
 • این درخت ها به راحتی قابل تجدید می باشند.
 • درخت های بامبو بعد از حدودا یک الی دو سال، به سرعت بالغ می شوند.
 • چوب بامبو بوی خوبی دارد و از استحکام کششی فوق العاده ای برخوردار می باشد.
 • بامبو ها به رطوبت بالای محیط مقاوم هستند و دچار تاب خوردگی نخواهند شد.‌
 • از الوار چوبی درخت بامبو می توان برای ساخت روکش، کاغذ، آلات موسیقی مانند فلوت، پنجره، میله های ماهیگیری، نردبان، داربست و… استفاده کرد.
 • مراقبت کردن از الوار های بامبو سخت است و مستعد حمله حشرات و جانوران موزی می باشد.

توس

الوار های تهیه شده از درخت توس، یکی از بهترین چوب هایی است که از آن ها در صنایع دستی استفاده می کنند. همچنین این چوب، منبع بسیار مهمی از چوب های سخت می باشد. الوار چوبی درخت توس دارای مدل های متفاوتی هستند که از انواع آن ها می توان به توس زرد، سفید و… اشاره کرد.

الوار های توس زرد را معمولا با نام توس خاکستری و یا باتلاقی هم می شناسند. رنگ این چوب ها معمولا قهوه ای متمایل به قرمز روشن می باشد و درخشش کمی از خودش نشان می دهد.

ویژگی های الوار های چوبی توس

•خریداری کردن الوار های توس از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و رایحه معطری دارند.
• ماندگاری این چوب ها بسیار طولانی می باشد؛ چرا که سنگین، سخت و بسیار قوی هستند.
• کار کردن با چوب توس  مانند تایل چوبی همیشه راحت و آسان است و از لحاظ ظاهری متنوع بالایی دارد.
• از الوار های توس می توان برای ساخت مبلمان استفاده کرد.
• چوب های توس معمولا ضد آب می باشند و به خاطر همین ویژگی ها از آن ها برای ساخت جعبه‌ ها، اسکیت‌ برد ها و اکثر وسایل چوبی استفاده می‌ شود.
• الوار های توس اغلب فاسد شدنی می باشند و در صورت عدم نگهداری درست، به آسانی پوسیده می شوند.
• این چوب ها مستعد حمله جانوران از جمله حشرات می باشند.
• این الوار ها ممکن است تحریک کننده دستگاه تنفسی باشند و با سرعت کمی رشد می کنند.

سدر

چوب های سدر بسیار با کیفیت می باشند و استحکام خوبی دارند. این چوب ها را بیش تر درون پارک و باغ ها می کارند. استحکام و نرمی حدودی این چوب ها کار با الوار چوبی سدر را راحت کرده است.

ویژگی الوار های سدر

• الوار های سدر در مقابل هر گونه آب و هوایی مقاوم می باشد و جلوه طبیعی زیبایی دارد.
• چوب سدر از لحاظ وزنی بسیار سبک بوده و به راحتی می توان با آن کار کرد.
• از نظر ابعادی این الوار ها بسیار پایدار بوده و عمر طولانی مدتی هم دارند.
• چوب های سدر در مقابل حمله حشرات و  حتی پوسیدگی، مقاومت بالایی از خودش نشان می دهند.
• این الوار ها در لمس کردن، سطح صافی دارند و از قوام بسیار بالایی برخوردار می باشد.
• رشد سدر تقریبا برجسته ای است و دچار تاب خوردگی و حتی پیچ خوردگی نخواهد شد.

• از این الوار می توان در ساخت روکش، عرشه های کشتی ، پشت بام و حصار کشی باغ استفاده کرد.

الوار چوبی خشک شده

الوار چوبی سقفی

امروزه برای طراحی سقف ها از انواع چوب استفاده می کنند. بهره مندی از الوار چوبی سقفی در طراحی داخلی خانه ها چالشی لذت بخش برای طراحان می باشد. در حقیقت استفاده از این تجهیزات مزایای قابل توجهی به دنبال دارد. در طراحی سقف با الوار چوب ایده و سبک های مختلفی وجود دارد.

 الوارهای چوبی سقفی بسیار زیبا هستند. هر چند برای کاهش هزینه ها می توانید تنها بخشی از سقف را با چوب طراحی کنید. الوار سقفی، قطعاتی چوب می باشند که به شکل های مختلف روی سقف نصب می شوند.

کاربرد الوار های چوبی

الوار چوبی، کاربرد بسیار گسترده ای در زندگی انسان ها دارند؛ به طوری که اکثر نیازمندی های زندگی ما با استفاده از این چوب ها فراهم می شود.
الوار های چوبی را برای تولید دستگاه های پخش کننده هوا مثل آکواریوم و حتی برای تولید اعضای مصنوعی به کلر می برند.

اکثر تجهیزات موجود در نانوایی ها از جنس الوار های چوبی هستند و بیشتر بالکن ها را از انواع الوار های چوبی می سازند. عرشه کشتی ها، تراس منازل، قایق ها و کشتی ها نیز از این مصالح ساخته می شوند. از انواع الوار های چوبی می توان برای ساخت کندو های زنبور عسل، روکش، کنده کاری، مجسمه سازی، کوپراژ و ساخت کابینت استفاده کرد.
حتی برای شمشیر بازی، تهیه کف پوش، مبلمان، تولید سوخت و نیرو، ساخت شیشه و کابین های چوبی هم از الوار های چوبی استفاده می شود.
کاربرد های دیگر الوار های چوبی در تولید محصولات زیر است:
• آلات موسیقی
• روغن ها
• ضد عفونی کننده
• رنگ
• لاک
• الکل
• عطر
• سونا
• تیر برق
• پنجره
• کاغذ

نکات مهم برای انتخاب الوار چوب

در انتخاب چوب الوار باید به یک سری پارامتر توجه کنید. از جمله این پارامترها می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

تراکم چوب الوار

در درجه اول باید به تراکم چوب توجه داشته باشید. میزان چگالی و تراکم چوب بر اساس پارامتر هایی مانند وزن و قدرت چوب سنجیده می شود. انتخاب تراکم بر اساس نوع پروژه نجاری انجام می گیرد. برای مثال در ساخت مبلمان باید از چوب با تراکم بالا استفاده کنید.

بافت چوب الوار

در هنگام انتخاب الوار باید بافت چوب را مدنظر قرار دهید. در واقع بافت چوب میزان دوام و ماندگاری آن را مشخص می کند.

رنگ چوب الوار

چوب ها دارای رنگ های مختلفی هستند بنابراین با توجه به نوع پروژه نجاری باید رنگ چوب را انتخاب کنید. 

طرح چوب الوار

طرح چوب شاخصه مهم دیگر در انتخاب الوار می باشد. درختان مختلف دارای طرح های گوناگونی هستند به همین خاطر الوارها باید طراحی خاصی داشته باشند، چرا که مغایرت در طرح الوار می تواند ظاهر محصول چوبی را خراب کند‌.

برای خریداری کردن انواع الوار چوبی، اول از همه باید نیاز خود را مشخص کنید؛ چرا که چوب ها از لحاظ استحکام با یک دیگر متفاوت هستند.
همچنین توجه کنید که آیا در ساختار این الوار ها مواد شیمیایی و یا افزودنی به کار رفته است یا خیر؛ زیرا برخی از مواد شیمیایی به کار رفته در الوار های چوبی، باعث ایجاد حساسیت و واکنش های تنفسی در افراد می شود.

یکی از مواردی که باید قبل از خرید الوار های چوبی به آن توجه کرد، پوسیدگی چوب و عدم وجود شکافت در چوب مورد نظرتان می باشد. شکاف های موجود در الوار ها بیش تر به دلیل خشکی بیش از حد چوب ها اتفاق می افتد؛ در صورتی که چوب ها باید کمی رطوبت داشته باشند.

در هنگام خرید الوار چوبی حتما به شماره و یا نماد کارخانه سازنده چوب دقت کنید. از طرفی به داشتن علامت گواهی که نشان دهنده آژانس نظارت کنترل کیفیت الوار می باشد، توجه کنید. همچنین دقت کردن به نشانگر درجه و میزان رطوبت هم الزامی است. همچنین می توانید برای خرید الوار چوبی به چوب فروشی های معتبر  مراجعه کنید.

الوارهای چوبی بسته بندی شده

قیمت الوار چوبی

عوامل زیادی بر روی قیمت الوار چوبی اثر می گذارد؛ یکی از این فاکتور ها انواع چوب می باشد. طبیعتا قیمت چوب هایی که از گونه سخت هستند، از چوب های نرم گران تر است. به عنوان مثال چوب مانند بامبو، گران قیمت تر از بقیه الوار ها می باشد به طوری که این درخت از بقیه درختان چوب سخت داخلی هم گران تر می باشد.

به علاوه واردات و داخلی یا خارجی بودن چوب ها هم بر روی قیمت نهایی الوار اثر می گذارد. پس الوار چوب هم بر روی قیمت این مصالح تاثیر گذار است ؛به گونه ای که با افزایش حلقه های تنه چوب، قیمت آن هم بالا تر می رود.

برای اطلاع از قیمت ها میتوانید با کارشناسان فروش ما در آواچوب تماس گرفته و راهنمایی های لازم را بگیرید. با شماره ۰۲۱۳۴۶۳۹ تماس گرفته و از خدمات مشاوره ما بهره مند شوید.

خرید الوار چوبی

الوار چوبی در موارد بسیاری کاربرد دارند. از ساخت بنای ساختمان و کف پوش آن گرفته، تا ساخت لوازم خانگی چوبی، این متریال در بیشتر موارد به کار می رود. البته طبیعتاً این مواد معایبی نیز دارند، اما این معایب به کمک مواد شیمیایی و یا طراحی مناسب، قابل حل هستند. توجه داشته باشید که حتما در هنگام خرید الوار چوبی ، ابتدا کاربرد مورد نظر خود را مشخص کنید. سپس با توجه به آن، نوع کلی چوب( سخت یا نرم) را انتخاب کرده و سپس به سراغ انواع چوب های موجود در آن بخش بروید.

لازم به ذکر است که علاوه بر انواع ذکر شده در بالا، درخت های بسیار دیگری نیز هستند که در تولید الوار چوبی به کار می روند. لذا حتما از مشاوره تولیدکنندگان در زمینه انتخاب نهایی محصول، استفاده کنید. در هنگام انتخاب الوار چوبی، به بودجه و شرایط محیط مورد نظر برای استفاده از آن چوب، دقت داشته باشید. برخی الوار در مقابل رطوبت مقاوم هستند و برخی دیگر نیازمند افزودنی هایی برای دوام عمر خود می باشند.

مجموعه آواچوب برای رفاه حال مشتریان عزیز خود امکان مشاوره قبل از خرید را قرار داده است با مشتریان با اطلاعات کامل از محصول بهترین خرید را داشته باشند.شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی قید شده با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

خرید یولکا روسی

مزایای استفاده از الوار چوبی

استفاده از الوار چوبی به علت داشتن وزن سبک مزایای زیادی دارد. در واقع از آنجایی که الوارها قطعات برش خورده از درختان هستند وزن چندان زیادی ندارند به همین جهت برای نقل و انتقال آنها به ماشین های سنگین نیاز ندارید. از طرف دیگر نگهداری آنها بسیار آسان‌ است‌.

از جمله مزایای استفاده از الوار می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 • الوار دوام بسیار بالایی دارد.
 • الوار با محیط زیست انسانی، گیاهی و جانوری سازگار است.
 • این محصولات سبب صرفه جویی در انرژی می شوند.
 • این محصولات ویژگی های زیباشناختی دارند.
 • الوار سبب بهبود سلامت می شود‌.
 • و…

الوارها به دلیل برخورداری از دوام بالا در اقلیم های مختلف کاربرد دارند. به همین جهت به شکل های مختلف در معماری و طراحی داخلی استفاده می شوند. به علاوه چوب در برابر عواملی نظیر رطوبت و آب مقاومت بسیار بالایی دارد. چوب علاوه بر اینکه با محیط زیست سازگار است، دارای قابلیت تجدید، جذب و ذخیره اتمسفر می باشد.

این محصولات نسبت به سایر متریال ها مقرون به صرفه و اقتصادی هستند. چوب ها برخلاف سایر موارد سبب صرفه جویی در انرژی می شوند. از طرف دیگر در برابر شرایط جوی شدید مانند یخبندان، باران و برف مقاومت بسیار بالایی دارند. این محصولات دارای ویژگی های زیباشناختی هستند.

در واقع الوارها از چوب درختان مختلف ساخته می شوند و هر کدام دارای رنگ، کیفیت و ساختار متفاوت اند. از آنجایی که الوارها دارای ضخامت و اندازه های گوناگونی هستند، کنار هم قرار دادن آن ها می تواند طرحی مدرن ایجاد کند. الوارها از چوب های طبیعی ساخته می شوند به همین خاطر حس آرامش به وجود می آورند.

الوار روسی خیس

تفاوت چوب و الوار چیست؟

الوار چوبی قطعات بریده شده از درختان می باشد. کارخانه های چوب بری چوب درختان مختلف را به شکل الوار برش می دهند. الوارها با طول و ضخامت مشخص برش می خورند و در کارگاه های نجاری نقش مهمی دارند. این چوب های بریده شده به عنوان ماده اولیه استفاده می شوند.

در واقع چوب برخلاف الوار برش نمی خورد. به علاوه الوار با پوست درختان بریده شده و مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که چوب با توجه به کاربرد به شکل با پوسته و بدون پوسته استفاده می شود. از تفاوت ها که بگذریم باید بگوییم، الوار قطعاتی از چوب است که به شکل خاصی برش می خورد. هرچند از لحاظ ضخامت و اندازه با چوب تفاوت دارد.

الوار چوب دست دوم

از آنجایی که چوب مجددا بعد از استفاده می تواند بازسازی شود، به شکل دسته دوم نیز فروخته می شود. برای این کار باید چوب را بازسازی کنید و سپس آن را رنگ و لعاب داده و به حالت اولیه برگردانید. اگر به اطرافمان توجه کنیم متوجه کاربرد بسیار زیاد چوب می شویم.

اصلی ترین تجهیزات زندگی ما با چوب ساخته شده اند. امروزه استفاده از چوب برای تزیین محیط رواج بسیار زیادی پیدا کرده است. الوارهای چوب دارای درجه کیفی متعددی هستند به همین جهت با قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. این محصولات با چوب درختان گوناگونی ساخته می شوند هر چند که همگی دارای کارایی و کاربرد بالایی هستند.

قیمت بالای چوب سبب شده تا اکثر افراد ترجیح دهند چوب های دست دوم را خریداری کنند. کیفیت این الوارها بسیار بالاست به همین خاطر حتی از نوع دست دوم آن نیز استفاده می کنند‌‌. الوارها مقاومت بسیار بالایی دارند و حمل نقل آنها آسان است. عرضه چوب دست دوم به صورت الوار انجام می گیرد.

اگر با چوب کار می کنید به علت بالا بودن قیمت این تجهیزات می توانید از چوب های دست دوم بهره مند شوید.

سخن آخر

در این مطلب در مورد چوب های الوار و کاربرد و مزایای آن ها بحث کردیم. الوارها قسمت های برش خورده ای از چوب هستند. این محصولات در ساخت انواع وسایل چوبی و طراحی دکوراسیون نقش مهمی به عهده دارند. در انتخاب الوار باید فاکتورهایی نظیر طرح، رنگ، بافت و تراکم چوب را مد نظر قرار دهید. 

الوار های چوبی می توانند شامل چوب درختانی همچون توس، بامبو، گردو، راش، بلوط، گیلاس و … باشند، اما چیزی که در انتخاب این مصالح مهم است، نوع نیاز خریداران می باشد. به عنوان مثال برای ساخت تراش و حتی کشتی ها، استفاده از چوب هایی با مقاومت بالا توصیه می شود.

آواچوب یکی از بزرگ ‌ترین و معتبر ترین توزیع کنندگان الوار چوبی و چوب ترمو ایرانی در کشور است. اگر قصد خرید این قطعات را دارید اما هنوز هم نمی دانید کدام چوب مناسب شما می باشد، حتما با کارشناسان مجرب ما صحبت کنید. هدف ما رضایت شما عزیزان است.

سوالات متداول

الوار های چوبی کاربردهای متنوعی دارند که می توان به تهیه کف پوش، مبلمان، تولید سوخت و نیرو، ساخت شیشه و کابین های چوبی اشاره کرد.

این الوار در انواع مرطوب و خشکن رفته موجود است.

برای اطلاع از قیمت و خرید ارزان انواع الوار از جنس چوب می توانید با شماره ۰۲۱۳۴۶۳۹ در ارتباط باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای