جستجو کردن
Close this search box.

آمونحوه رنگ ‌آمیزی چوب ترمووود

نحوه رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود

چوب ترمووود یکی از بهترین مصالح برای ساختمان سازی هست، که این روزها از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است. یکی از مواردی که باید در مورد چوب ترمووود رعایت شود، شیوه رنگ‌آمیزی آن است. با توجه به اینکه چوب ترمووود کیفیت بسیار بالایی را از آن خود کرده است و مقاومت بسیار بالایی را در برابر شرایط جوی و آب و هوایی مختلف دارد، به طور قطع باید از رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود مناسب برخوردار شود.

رنگ آمیزی درست و اصولی چوب ترمووود می‌تواند به مقاومت و بالا بردن کیفیت و کارایی آن کمک شایانی داشته باشد. از طریق رنگ‌آمیزی درست و اصولی رنگ این چوب با گذشت زمان ثابت خواهد ماند و تغییری در آن ایجاد نخواهد شد. در این مطلب سعی داریم تا شما را با نحوه رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود آشنا کنیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید.

مراحل اجرای رنگ و نحوه رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود

برای اینکه چوب ترمووود را به درستی رنگ‌آمیزی کنیم، لازم است مراحل مختلفی را روی این چوب اجرا نماییم. از طریق مراحل زیر میتوانید به یک رنگ‌آمیزی منظم و اصولی دست پیدا کنید

 

نحوه رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود

نحوه رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود

مرحله اول: لایه برداری

اولین مرحلهای که برای رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود لازم است لایه برداری است. این لایه برداری برای تمامی‌ چوب های ترمووود الزامی ‌نیست؛ بلکه لایه‌برداری باید روی چوبی صورت بگیرد که از قبل یک لایه رنگی روی آن قرار گرفته است. برای لایه برداری چوب ترمووود لازم است تا دو مرحله زیر را اجرا کنیم:
۱.لایهبرداری ابتدایی را باید با کمک دستگاه ساب و صفحه سنباده انجام دهیم.
۲. پس از اینکه لایهبرداری اولیه را انجام دادیم، لازم است برای اینکه سطحی صاف و بدون خراش را داشته باشیم، از دستگاهی به نام سمباده لرزان بهره بگیریم.

مرحله دوم: شستشو

برای اینکه رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود انجام دهیم، باید هیچگونه آلودگی و گرد و غبار روی آن نباشد. در ضمن فراموش نکنید که سطح چوب حتما به صورت کامل، خشک باشد. انجام کار شستشو از طریق دستگاه واترجت که مرتبط با شستشوی نما است، باید صورت بگیرد.

مرحله سوم: اجرای رنگ

برای اینکه کار رنگ‌آمیزی را شروع کنیم، باید قوطی رنگ را در تا ۱۵ بار تکان دهیم یا اینکه آن را هم بزنیم. انجام این کار موجب خواهد شد تا قسمت حلال و رنگدانه‌هایی که در رنگ قرار گرفته است، به طور کامل با یکدیگر ترکیب شوند. پس از ترکیب کامل رنگ لازم است، از طریق قلم رنگ یا دستمال تنظیف چوب را در جهت الیاف آن رنگ کنیم.

نکته‌ای که در ارتباط با رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود باید به آن توجه داشته باشید این است که رنگی که روی چوب قرار می‌گیرد، باید فقط یک لایه نازک باشد. در رنگ‌آمیزی اصولی چوب رنگ ترمووود، اول باید از اجرای رنگ روی آن با ضخامت بالا خودداری کنیم. پس از‌ این که مراحلی که بیان شد را پشت سر گذاشتید، لازم است تا پس از ۲۴ ساعت برای بار دوم اجرای رنگ را انجام دهید. به عبارتی می‌توان گفت برای رنگ‌آمیزی چوب ترمووود لازم است تا دوباره ‌این کار صورت بگیرد.

در ارتباط با رنگ‌ آمیزی دست دوم رنگ چوب ترمووود، به ‌این نکته توجه داشته باشید که ۲۴ ساعت زمان ممکن است با توجه به تغییری که در آب و هوا به وجود می‌آید، کم و زیاد شود. در ضمن هیچگاه قبل از ‌اینکه رنگ به صورت کامل خشک شود، اقدام به رنگ‌آمیزی چوب نکنید.

رنگ ترمووود چیست؟

شاید برای شما هم‌ این سوال پیش آمده باشد که آیا رنگ ترمووود اول با سایر رنگ‌ها تفاوت دارد؟ در جواب‌ این سوال باید بگوییم بله. رنگهای ترمووود رنگ‌های عادی و معمولی نیستند و برای رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود، لازم است تا از رنگ مخصوص خود آن استفاده شود. افرادی که قصد دارند از چوب ترمووود برای فضا سازی و نمای ساختمان خود استفاده کنند، لازم است تا برای رنگ‌آمیزی آن حتماً از رنگ مخصوص استفاده نمایند.

رنگ‌های ترمووود موجب خواهند شد تا‌ این چوب در برابر اشعه uv، اشعه خورشید، آب، شرایط مختلف جوی و… مقاومت بالایی را از خود نشان دهد. زمانی که قصد خرید رنگ چوب ترمووود را دارید، فراموش نکنید که آن را از بهترین و با کیفیتترین برند‌ها انتخاب کنید.

خرید رنگ چوب روسی

رنگ چوب روسی

انواع‌ رنگ چوب ترمووود

چوب ترمووود دارای رنگ‌های مختلفی است که هر کدام دارای مزیت‌های خاصی در رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود هستند و با توجه به کاربرد هر کدام نوع آن نیز متفاوت از هم میباشد. در ادامه با انواع رنگ ترمووود آشنا خواهید شد.

رنگ ترمووود پایه روغن

چوب ترمووود دارای رنگ‌های مختلفی است که هر کدام دارای مزیت‌های خاصی در رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود هستند. در ادامه با انواع رنگ ترمووود آشنا خواهاگر به دنبال ‌این هستید تا چوب ترمووود‌ی که میخواهید رنگ‌آمیزی کنید، علاوه بر ‌اینکه استحکام و مقاومت خوبی در برابر اشعه نور خورشید داشته باشد، بتواند جلوه زیبایی هم در نمای ساختمان شما ‌ایجاد کند، می‌توانید از رنگ چوب ترمووود پایه روغن استفاده کنید.

رنگ چوب ترمووود پایه روغن به صورت متداول شفاف است و رنگ خاصی را ندارد؛ به همین جهت بیشتر برای کفپوش فضای باز از آن بهره می‌برند.ید شد.

رنگ ترمووود نیمه شفاف و شفاف

رنگ ترمووود نیمه شفاف می‌تواند، لایهای محکم و مقاوم را روی سطح چوب برای رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود ‌ایجاد کند. ‌این رنگ با توجه به ‌اینکه مات است، دارای طیف رنگی بسیار زیادی است. یکی از ویژگی‌های مهم و بارز رنگ چوب نیمه شفاف ترمووود ‌این است که رنگ طبیعی خود چوب را مخفی نگه می‌دارد و از طریق رنگی تیره می‌تواند به آن جلوه دهد.

البته شاید برخی فکر کنند که ‌این رنگ مات تمام زیبایی و طبیعی بودن چوب را از بین خواهد برد؛ اما لازم است بدانید ‌این رنگ برخی از ویژگی‌های طبیعی چوب را حفظ خواهد کرد. رنگهایی که به صورت نیمه شفاف هستند با در نظر گرفتن مقدار رنگی که دارند، ته رنگی ملایم را به چوب می‌بخشند؛ البته همانطور که بیان کردیم با توجه به مقدار رنگ مورد استفاده شده، می‌تواند به صورت کامل رنگ چوب را دچار تغییر کند.

رنگ ترمووود پایه آب

یکی از رنگهایی که به صورت متداول از آن برای رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود استفاده می‌کنند، رنگ ترمووود حلال در آب است‌. این رنگ دارای ۲۰ طیف رنگی بوده و با توجه به‌ این که قابلیت حل شدن در آب را دارد، می‌تواند تا عمق ۲ و ۳ متری نفوذ پیدا کند. با در نظر گرفتن اینکه، رنگ ترمووود پایه آب، لایه بیرونی را تشکیل نمی‌دهد، می‌تواند استحکام خوبی را در برابر اشعه uv‌ ایجاد نماید؛ بنابراین به خوبی در برابر تابش نور آفتاب از خود مقاومت نشان می‌دهد.

مزایا رنگ ‌آمیزی چوب ترمووود

به طور قطع رنگ‌ آمیزی ترمووود ، همراه با مزایایی است. در ادامه به برخی از مزیت‌هایی که رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود به همراه دارد، اشاره خواهیم کرد:

  • با کمک رنگ‌آمیزی چوب ترمووود می‌توان مقاومت ‌این چوب را در برابر باران‌های اسیدی به صورت چشمگیری افزایش داد.
  • از طریق رنگ‌آمیزی، در صورتی که نقصی همچون پوسیدگی یا خراش روی چوب وجود داشته باشد، به صورت کامل از بین خواهد رفت و یک چوب صاف و صیقلی را به دست خواهیم آورد.
  •  رنگ‌ آمیزی کردن چوب ترمووود اصلاً زمان‌بر نیست و تنها دو یا سه روز وقت می‌خواهد که به صورت کامل رنگ‌آمیزی شود؛ البته ‌این زمان با توجه به وسعت چوب است.
  • شاید اگر بخواهیم مهمترین مزیت رنگ‌آمیزی چوب ترمووود را بیان کنیم، باید به ‌این مطلب اشاره کنیم که پس از‌ اینکه رنگ‌ آمیزی چوب به اتمام رسید، دیگر اثری از گرد و خاک و روی ‌این چوب نخواهید دید.
  • رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود موجب خواهد شد که استحکام و مقاومت آن در مقابل نور آفتاب بالا برود.

جمع بندی

رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود از مواردی است که زمانی که قصد استفاده از ‌این مصالح ساختمانی را داریم، بسیار پر اهمیت جلوه می‌کند. شیوه رنگ‌آمیزی چوب ترمووود باید به صورتی باشد که کاملا اصولی پیش برود و از رنگ‌آمیزی غیر اصولی برای آن پرهیز کنیم. در صورتی که شما هم قصد دارید از چوب ترمووود برای زیباسازی فضای ساختمان و نمای آن، بهره بگیرید، لازم است تا تمامی‌ مراحل یاد شده را به خوبی پشت سر بگذارید. ‌

این مراحل به شما کمک خواهد کرد تا سالهای بسیاری نمای ساختمان تغییر نکند و چوب ترمووود دستخوش تغییرات مختلف نشود. در ‌مقاله رنگ‌ آمیزی چوب ترمووود سعی داشتیم تا شما را با نحوه رنگ‌آمیزی چوب ترمووود آشنا کنیم؛ از همراهی شما تا پایان سپاس گزاریم.

آوا چوب ارائه دهنده انواع رنگ چوب با کیفیتی بالا و قیمتی به صرفه میباشد که سالیان بسیار زیادی در حوزه فروش رنگ چوب فعالیت دارد.شما میتوانید برای اطلاع دقیق از قیمت ها و موجودی کالا با شماره های درج شده با کارشناسان فروش ما در تماس باشید.

  • آیا ررنگ آمیزی چوب ترمووود تأثیری بر خواص مقاومیتی آن دارد؟

بله، ممکن است رنگ‌آمیزی ترمووود تأثیری بر برخی از خواص مقاومیتی آن داشته باشد. برخی از رنگ‌ها ممکن است در مقاومت به تابش UV و گذشت زمان تأثیرگذار باشند.

  • چه نوع رنگ‌ها برای ترمووود مناسب‌اند؟

رنگ‌های مخصوص چوب و مقاوم در برابر شرایط جوی و تغییرات دما باید برای ترمووود انتخاب شوند. رنگ‌های با پیگمنت‌های مخصوص چوب یا رنگ‌های خاصی که برای چوب‌های با خواص مشابه توصیه شده‌اند می‌توانند مناسب باشند.

  • آیا رنگ‌آمیزی ترمووود نیاز به لایه‌های حفاظتی خاصی دارد؟

بله، برخی از رنگ‌ها ممکن است نیاز به لایه‌های حفاظتی اضافی داشته باشند تا مقاومت به شرایط محیطی و فرآیند‌های انتقال رنگ را افزایش دهند.

  • چگونه مراقبت از سطح رنگ‌آمیزی شده ترمووود باشد؟

مراقبت از سطح رنگ‌آمیزی شده ترمووود می‌تواند شامل نگهداری منظم، پاکسازی با مواد مناسب و جلوگیری از خوردگی و خطوط زیر سطحی شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.