لمبه چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه با رشد فناوری ها در صنایع مختلف،  به خصوص صنعت ساختمان، محصولات بسیاری در ساخت و سازها به کار می رود که هر یک دارای ویژگی خاص خود بوده و نشاندهنده کاربری های متنوعی خواهد بود. از سویی دیگر، زیبایی خاصی را در فضای داخلی و خارجی ساختمان ایجاد می نمایند. لمبه از جمله محصولات چوبی است که دارای کاربرد فراوانی بوده و از همین روست که پیوسته توجه طراحان و معماران را برای استفاده در پوشش های سقف و یا دیوار به خود جلب نموده است.

لمبه می تواند شرایط متعادلی را در فضای داخلی ایجاد کرده و به عنوان عایق صدا، سرما و گرما به شمار آید. امروزه، استفاده از این محصول به عنوان سقف های کاذب، بسیار رایج می باشد و یکی از گزینه های پرطرفدار در دکوراسیون و طراحی داخلی می باشد.

لمبه چیست و چه کاربردی دارد

کاربرد لمبه چوبی

یکی از انواع چوبی که در ساخت لمبه به کار می رود، چوب درخت کاج است که به دلیل سبک وزن بودن، بسیار خوش تراش می باشند. از همین روست که لمبه های تهیه شده از این نوع درخت، برای پوشش های مختلف در محیط های داخلی بسیار کاربردی بوده و باعث دوام و پایداری بیشتر پوشش های دیوار و سقف گردد.

ضمن آنکه لمبه هنگام نصب، به آسانی در هم قفل شده و نیاز به نصب خاصی ندارد. تنها برای ایجاد پوشش مناسب، میبایست به زیرسازی ها توجه شده و تراز لازم، انجام شود تا انواع لمبه ها به صورت آماده در آن ها قرار گیرد و در هم متصل شود.

امروزه مصالح بسیار زیادی برای پوشش های سقف به بازار آمده است که اجرای آن ها نیز از لمبه ساده تر خواهد بود. اما به دلیل زیبایی خاصی که این نوع از مصالح دارند، طراحان را واداشته است تا فضاهای بی روح داخلی را با چوب و طرح و نقش آن پوشش دهند.

چوب های کاجی که در چوب لمبه به کار گرفته می شوند، به خوبی در برابر نفوذ حشرات و رطوبت دوام داشته و بدون نگرانی از نفوذ این عوامل، می توان از انواع لمبه های چوبی در داخل ساختمان استفاده نمود و دوام و ماندگاری را در نمای خارجی و داخلی ساختمان، ایجاد نمود.

ابعاد لمبه

این امکان وجود دارد که از میان ابعاد و اندازه های مختلف لمبه که امروزه در بازار وجود دارد، مطابق با سازه خود انتخاب کنید. برای این کار، می توانید سفارش خود را اعلام نموده و آن ها را در بسته بندی های مناسب تهیه نمایید. اما عمدتا، ابعاد لمبه که به صورت آماده عرضه می شود دارای ابعاد ذیل می باشد.

۱-لمبه های ضخامت ۱۶ میلی متری که عمدتا برای دکوراسیون داخلی از آن استفاده می کنند و برای پوشش سقف، دیوارهای داخلی و یا حتی ساخت سونا بسیار مناسب هستند.

۲-ضخامت ۲۰ میلی متری این مصالح ساختمانی، به دلیل استحکام و ضخامت خوبی که دارند، در پوشش مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین می توان برای پله ها نیز از آن استفاده کرد.

۳-لبمه های ضخامت ۲۵ میلی متری نیز، برای شرایط خاص و در مناطقی که تغییرات جوی و محیطی زیاد است، استفاده می شوند.

رنگ مناسب لمبه

لازم به ذکر است که از این محصول، در صنعت ساختمان بسیار استفاده می شود و برای اجرا در فضاهای داخلی و یا حتی فضای باز کاربرد دارد. به همین دلیل است که نوع پوشش رنگ آن، دارای اهمیت ویژه ای است و تولید کنندگان رنگ با اشراف بر این موضوع، تنوع رنگ بسیاری را مناسب با انواع لمبه ، به بازار عرضه کرده اند.

عمدتا برای پوشش این نوع از مصالح، از رنگ هایی مانند پلی استر، سیلر و کیلر استفاده شده است که با ورود رنگ های گیاهی مرغوب به بازار این نوع رنگ ها نیز در زمره ی انتخاب طراحان قرار گرفته اند. این نوع رنگ های لمبه ، ضمن آن که پوشش خوبی برای سطوح چوبی می باشند و زیبایی و جلای خاصی به آن می دهند، سلامت نیز می باشند.

از آنجایی که در این نوع از رنگ ها، از هیچ ماده ی شیمیایی استفاده نشده است، بیماری زا نبوده و می تواند سلامتی کامل را در فضاهای داخلی ساختمان ها، هنگام نصب لمبه ، ایجاد نماید. ضمن آنکه اجرای این نوع رنگ ها نیز بسیار ساده بوده و در مدت زمان کوتاهی اجرا می شود.

نصب لمبه

نصب لمبه

نکته ی دیگری که نیاز است به آن بسیار توجه داشته باشید این است که با وجود تمامی مزایایی که لمبه در دکوراسیون داخلی و نمای خارجی به خود اختصاص داده است، لازم است هنگام اجرا، زیرسازی بسیار اصولی و مناسبی نیز برای آن منظور شود تا بتواند استحکام و دوام بهتری داشته باشد.

این امکان فراهم است تا در سازه های متفاوت و پوشش های مختلف، بدون هیچ گونه محدودیتی، از لمبه استفاده نمود. اما توجه به این نکته لازم است که با توجه به مشخصات و قابلیت هایی که در این نوع از مصالح وجود دارد، در سازه های مناسب، به کار گرفته شود.

این کاملا روشن است که لمبه ای که به عنوان کفپوش استفاده می شود، بایستی دارای استحکام و ضخامت بیشتری باشد تا بتواند فشار و وزن را به خوبی تحمل نماید. بنابر این برای این نوع از سازه استفاده از چوب های نرمی همچون کاج، انتخاب نامناسب خواهد بود. اما از این نوع لمبه ، به خوبی می توان برای پوشش سقف استفاده نمود، زیرا دارای وزن سبکی می باشد.

ضمن آنکه نوع ساختار شیار دار انواع لمبه های موجود، باعث می شود که به سادگی و در مدت زمانی بسیار کوتاه، در یکدیگر قفل شده و ثابت باقی بماند. این مزیت فوق العاده ای در هزینه های نصب می باشد.

قیمت لمبه

امروزه، کاربری مناسب لمبه در سازه های متفاوتی همچون سقف کاذب، پوشش داخلی آلاچیق ها، دیواره های سونای خشک، دکوراسیون داخلی و پوشش سقف های ویلاها به چشم می خورد و این امر باعث می شود که مصارف زیادی داشته و در بازار یکی از پر فروش ترین و پر مصرف ترین مصالح به شمار آید.

در صورتی که قصد خرید لمبه چوبی دارید و به دنبال گونه ی مناسبی از چوب در این نوع از محصولات چوبی هستید، می توانید از انواع محصولات چوبی مانند ترمووودهای درجه ی یک، تخته های چند لایی سفارش خود را در آواچوب ارائه دهید تا طول عمری بسیار بالاتر را برای آن ها منظور نمایید.

بهترین لمبه چوبی

این نکته را در نظر داشته باشید که می توانید از چوب های مختلفی برای تهیه لمبه استفاده نمایید. به جهت آنکه گونه های مختلف چوب، ویژگی و واکنش های مختلفی خواهند داشت، لذا لازم است که هنگام تهیه انواع لمبه، انتخاب نوع چوب را بر اساس سازه ای که مورد استفاده قرار می گیرد، در نظر داشته باشید.

این باعث می شود تا دوام و استحکام لمبه ها، به خوبی حفظ شود. به طور معمول چوب های کاج از گونه نراد و ساسنا برای این کار انتخاب می شوند و در میان آنها، لمبه چوبی روسی از کیفیت بهتری برخوردار است.

مزایای استفاده از لمبه

از آنجایی که امروزه معماری مدرن از سوی سازندگان و طراحان مورد توجه قرار گرفته است، لذا استفاده از این نوع از پوشش، در نقش ها و طرح های متفاوت مرسوم شده و در سازه های متفاوتی اجرا می گردد که می تواند ضمن زیباسازی، ساختاری با دوام را ایجاد خواهد کرد.

ضمن آنکه لمبه در قالب عایق، از هدر رفتن انرژی داخل ساختمان جلوگیری می نماید و هوای متعادلی را درفضای خانه ها ایجاد می کند. همچنین از انعکاس امواج مضر نیز جلوگیری خواهد کرد. این می تواند یکی از بزرگ ترین مزایای لمبه چوبی در شهرهای بزرگ باشد که با اجرایی مناسب و زیرسازی اصولی، می تواند به خوبی میسر شود.

سوالات متداول

  • لمبه چیست؟

لمبه به قطعات چوبی با اتصال فاق و زبانه گفته می شود . به کمک لمبه می توان سطوح چوبی وسیعی ایجاد کنیم . از لمبه برای ساخت صفحات چوبی مانند سقف کاذب , دیوارکوب ها استفاده می شود

  • نحوه سفارش لمبه به چه صورت است؟

برای سفارش انواع لمبه چوبی میتوانید با کارشناسان فروش ما با شماره ۳۴۶۳۹-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639