تخته زیرپایی و بررسی مزایای استفاده از آن

تخته زیرپایی و بررسی مزایای استفاده از آن

تخته زیرپایی تخته ای می باشد که در ساخت و ساز پروژه های مختلف بسیار کاربرد دارد. این تخته ها را از الوار های بسیار محکم چوبی می سازند تا کارگر ها بتوانند در حین کار کردن برای دسترسی راحت به نقاط مختلف از آن ها استفاده کنند. بسیاری از افراد این تخته ها را تخته بنایی و یا تخته داربست می‌نامند. به طور کلی می ‌توان گفت که تخته‌های زیر پایی را اکثراً از چوب روسی می سازند.

در اکثر عملیات ساختمانی از این تخته ها بهره می برند. کارگران برای دسترسی به نقاطی مانند سقف نیاز دارند تا وسیله‌ای را در زیر پای خود قرار بدهند. تخته بنایی بنا به همین دلیل مورد استفاده آن ها قرار می گیرد. این تخته ها با توجه به مکانی که قرار است در آن قرار بگیرند و یا کاربردی که دارند انواع مختلفی را دارا می باشند که می توانید با توجه به نوع نیاز خود هرکدام از این تخته ها را که می خواهید سفارش بدهید.

معمولاً برای کارهایی مانند گچ کاری سقف، تعمیر و ساخت قسمت های مختلف ساختمان‌ها، گچ کاری ساختمان، رنگ‌آمیزی سقف و دیوارها و گچ کاری دیوارها از این تخته ها بهره می برند. این تخته ها را کارگران معمولاً بر روی داربست‌های چوبی و یا فلزی قرار می‌دهند تا حرکت آن ها برای انجام کار هایی که دارند راحت‌ تر شود.

مدل های تخته بنایی

این تخته ها دارای انواع مختلفی است که انواع عرضه شده در کشور ما شامل دو نوع تخته بنایی روسی و تخته زیرپایی ایرانی است. هر کدام از این نوع تخته ها ویژگی های مربوط به خود را دارند. تخته زیرپایی ایرانی دارای طولی در حدود ۴ متر است ضخامت این نوع از تخته را در حدود ۵/۲ سانتی متر در نظر می گیرند.

پهنای تخته ایرانی نیز ابعاد مختلفی دارد. این ابعاد شامل ۱۰ سانتی متر، ۱۲ سانتی متر و همچنین ۱۵ سانتی متر است این تخته در انواع و عرض های مختلف ارائه شده است تا بسته به نوع کاربرد از آن استفاده شود.

تخته زیرپایی و بررسی مزایای استفاده از آن

ابعاد تخته زیرپایی روسی در آوا چوب 

تخته زیر پایی روسی نیز در ابعاد و انوع مختلف و متنوع ارائه شده است. طول این نوع از تخته متغیر است طول تخته روسی ۳ متر، ۴ متر و ۶ متر است. ضخامت آن ۵/۲ سانتی متر است مانند تخته زیرپایی ایرانی، تخته زیر پایی روسی نیز از عرض های مختلفی برخوردار است این عرض ها شامل ۱۰ سانتی متر، ۱۲ سانتی متر و ۲۰ سانتی متر است.

تخته زیرپایی ارائه شده توسط فرآورده های چوبی گودرزی نیز از انواع و ابعاد مختلفی برخوردار است. عرض تخته ارائه شده  ۲۰ سانتی متر، ۲۵ سانتی متر و ۳۰/۲۸ سانتی متر است. این تخته از مرغوب ترین چوب های موجود تهیه شده است و از استحکام، دوام و طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. این تخته از مقاومت بسیار مناسبی در مقابل انواع آسیب ها و ضربه ها برخوردار است و دچار کمترین شکستگی، انحنا و خمیدگی در طول مدت زمان استفاده می شود.

همچنین این تخته ها از تحمل بالایی نسبت به عوامل جوی همچون باران و برف و نیز تغییر دما و همچنین آب و رطوبت و غیره نیز برخوردار است.

کاربرد تخته زیرپایی

هدف از ساخت و سفارش این تخته ها این است که کارگران بتوانند با استفاده از آن بنایی و یا سایر کارهای ساختمانی را به اتمام برسانند. این تخته ها برای تعمیر و یا احداث ساختمان ها کارایی دارند. تخته زیرپایی به قدری محکم و مقاوم هستند که کارگران می توانند به راحتی آن ها را بر روی داربست و در زیر پای خود قرار داده و سپس روی آن بایستند و به انجام کار خود مشغول گردند.

کیفیت و مقاومت این تخته است که می تواند امنیت و ایمنی کارگر را تضمین نماید. اگر تخته ای که خریداری می کنید دارای استحکام کافی نباشد باعث ضرر و زیان جبران ناپذیری می گردد. بهره گیری از تخته هایی که دارای ضخامت کافی هستند باعث می‌شود تا افراد و اشیایی که بر روی آن ها قرار می گیرند دچار کمترین لرزش و لغزش نشوند.

استفاده از این تخته ها سبب می شود تا کمترین لرزش و لغزش به افراد و اشیاء قرار گرفته بر روی تخته وارد شود. جنس چوب به کار گرفته شده برای تولید تخته زیرپایی نیز از مرغوب ترین و بهترین انواع چوب موجود است.

این تخته ها بسیار دیرتر دچار پوسیدگی یا فرسودگی می شود، دچار قارچ زدگی و کپک نمی شود و در طول زمانی که مورد استفاده قرار می گیرد، دچار خمیدگی و ترک خوردگی نمی شود.

همچنین این نوع تخته ها بسیار سبک است و از وزن کمی برخوردار است همچنین به دلیل دارا بودن طول عمر بالا برای مصارف طولانی مدت بسیار مناسب است.

تخته زیرپایی و بررسی مزایای استفاده از آن

مشخصات و نصب تخته زیرپایی

چوبی که در ساخت این تخته ها به کار گرفته می شود باید از بهترین چوب ها و مرغوب ترین آن ها باشد. چرا که این تخته باید دارای عمر طولانی بوده و در مدت زمان دیر تری فرسود و پوسیده گردد. چون از این تخته ها حین ساخت وساز استفاده می‌ کنند و ممکن است در محیط های مرطوب از آن ها نگهداری کنند پس باید از چوبی ساخته شده باشند که کپک نزند و دچار خمیدگی و یا هرگونه ترک خوردگی نشود.

از طرف دیگر تخته زیرپایی از آنجایی که قرار است به راحتی جابجا شود باید در ابعاد مناسب و وزن سبکی طراحی گردد. تخته های زیرپایی باید طولانی مدت عمر کنند. پس باید کیفیت بالایی باید داشته باشند. اگر مجبور شدید برای کیفیت بالا هزینه زیادی بپردازید نگران نباشید چرا که از این تخته ها می توانید برای پروژه های مختلف تجاری و مسکونی و تمامی پروژه های ساختمانی بهره ببرید.

این تخته ها را معمولا از چوب های کاج روسی می سازند. البته گاها سازندگان از صنوبر ایرانی نیز برای ساخت تخته های زیرپایی بهره می برند. برای مقایسه بین این دو چوب باید گفت با توجه به مقاومت و استحکام بسیار بالای کاج روسی تخته هایی که از این جنس ساخته شده باشند بسیار بهتر از سایر تخته ها می باشند. البته که در کنار این کیفیت بالا قیمت آن ها نیز بالاتر است.

معمولا این تخته ها را با ضخامت ۱۵، ۲۵ و ۳۰ می سازند و طول آن ها را نیز بین ۴ تا ۶ متر در نظر می گیرند. ویژگی خوبی که مورد استقبال استفاده کنندگان تخته های زیرپایی قرار می گیرد مربوط به طول عمر بسیار بالای آن ها و وزن سبک چوب ها می باشد. البته در بازار امروزه انواع مختلفی از این تخته ها وجود دارد که هر کدام از آن ها دارای کیفیت متفاوتی بوده و قطعاً قیمت های مختلفی نیز دارند.

نکته مهم برای خرید تخته زیرپایی توجه به مرغوب بودن چوب استفاده شده در ساخت آن می باشد. هر چه تخته مرغوب تر باشد زمانی که  بر روی داربست بایستید کمتر دچار تکان و لغزش خواهید شد که این نکته خود ایمنی کارگران را تضمین می کند.

مزایای استفاده از تخته زیرپایی

  • این تخته ها دارای دوام و ماندگاری بسیار بالایی هستند. به گونه ای که به راحتی می توانند در برابر رطوبت مقاومت کنند بدون آن که کپک بزنند. مقاومت آن ها به حدی بالا است که حتی اگر از آن ها برای مدت زمان طولانی برای کار ساخت و ساز بهره ببرید باز هم فرسوده نمی شوند.
  • چوب های به کار برده شده در ساخت تخته های زیر پایی باید بسیار سخت و مستحکم باشند. معمولاً این تخته ها دارای گواهینامه آزمایشی هستند یعنی قبل از آن که این تخته در معرض فروش قرار بگیرد آن را تست می کنند تا مقاومت آن را مورد تایید قرار دهند. چرا که امنیت کارگرانی که بر روی آن کار می کنند به کیفیت و مرغوبیت این تخته وابسته است.
  • تخته های زیرپایی در ابعاد و اندازه های مختلف تولید می شوند تا برای انواع کارهای ساختمانی کارایی داشته باشند.

سخن آخر

تخته زیرپایی از لحاظ ابعاد و جنس و کیفیت دارای انواع مختلفی می باشد و برای خرید هر نوع از این تخته ها باید به نوع و کیفیت آن دقت نمایید. هر نوع تخته بنایی دارای قیمت متغیری می باشد و به صورت ثابت در ایران تعیین نمی شود.

تخته های زیرپایی همان طور که در نگهداری و ساخت انواع نماها در طبقات بالای ساختمانی میشود از لحاظی هم نگدارنده کارگران نیز می باشد و به همین دلیل اگر این تخته ها را با کیفیت خریداری نکنید امکان بروز خسارات بسیاری خواهد شد.

برخی از مشتریان عزیز بعد از خرید و بروز اشکالات و خسارات اقدام به رفع این موارد می نمایند. شما میتوانید تخته زیرپایی با کیفیت بالا و هزینه ای به صرفه را از آواچوب تهیه کنید.برای اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش خود با شماره ۳۳۲۸۴۵۱۱-۰۲۱ با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

۱- تخته زیرپایی چه کاربردی دارد؟

برای ساخت ساختمان، نقاشی و رنگ کاری نقاط مختلف ساختمان، گچ کاری دیوارها و سقف و همچنین تعمیر نقاط مختلف ساختمان استفاده می شود. کارگران ساختمانی برای انجام عملیات های مورد نظر بر روی تخته زیرپایی می ایستند و به انجام کارهای ساختمانی می پردازند.

۲- تخته زیرپایی با کیفیت را از کجا تهیه کنیم؟

آواچوب یکی از بهترین شرکت ها در ارائه فرآورده های چوبی و تخته زیرپایی می باشد که می توانید با قیمتی مقرون به صرفه و کیفیتی بالا تخته بنایی را ابعاد گوناگون تهیه کنید. برای ثبت سفارش و اطلاع از قیمت ها با کارشناسان فروش ما با شماره ۳۴۶۳۹-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

۱ دیدگاه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639