جستجو کردن
Close this search box.

تختـــــه چنــــدلایــــی

تخته‌های چوبی چندلایی، تشکیل‌ شده از چند لایه چوب بوده که توسط چسب به یکدیگر متصل شده اند. نکته مورد اهمیت در این نوع از چوب‌ها، نحوه چیدمان و متصل کردن آن‌ها است، همچنین به علت مقاومت بالای هر کدام از آن‌ها، می‌توان تخته چندلایی را از دسته چوب‌های مستحکم شمرد که شما می‌توانید برای پروژه‌های عمرانی و ساختمانی خود از مدل چندلایی روسی استفاده کنید.

تخته چندلایی ویژگی‌های منحصر به فردی دارد و در دیگر صنایع مانند صنایع چوب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لایه‌ها به طوری ساخته شده‌اند که انبساط و انقباض در چوب را بسیار کاهش می‌دهند، به همین دلیل از آن‌ها به عنوان چوب‌های با استحکام بالا نام می‌برند.

در سازه‌های چوبی بیشترین متریال به کار رفته، تخته‌های چندلایی هستند. این محصول همه‌کاره است که از آن برای درب خانه، جعبه‌های چوبی، ساخت کابینت و حتی برای معماری فضای باز نیز استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که تخته‌های چندلایی دارای انواع مختلفی نظیر چندلایی سوزا هستند که در ادامه آن‌ها را بررسی کرده و ویژگی‌های خاص آن را نیز نام می‌بریم.

خرید تخته چندلایی با بهترین قیمت

محصولات ما

پروژه های ما

تخته چندلایی به شکل مکعب مربع

چوب های مورد استفاده برای ساخت چندلایی

برای ساختن این تخته باید از ورقه‌های چوب درختان استفاده کنند. که از انواع چوب در این کار استفاده می‌شود که شامل موارد زیر می‌باشد:
چوب درختان نرم: چوب درختان نرم مانند سرو، صنوبر و سایر نوع‌های آن، برای ساخت تخته چند لایی استفاده می‌شوند. با استفاده از این چوب‌ها، تخته چندلایی با چگالی کمتری ساخته می‌شود و برای تولید محصولاتی مانند کابینت‌های آشپزخانه و مبلمان مناسب هستند.
چوب درختان سخت: درختان سخت مانند بلوط و چوب درختان مرکب، به دلیل سختی و مقاومت بالایی که دارند، به عنوان لایه‌های محکم و پایدار در ساخت این تخته برای تولید محصولاتی مانند درب و پنجره، پوشش دیوار و سقف مناسب هستند.
چوب درختان معمولی: چوب درختان معمولی مانند بلوط و سایر نوع‌های آن، به دلیل سختی و مقاومت متوسطی که دارند، به عنوان لایه‌های میانی در ساخت تخته این تخته استفاده می‌شوند و برای تولید محصولاتی مانند میز و صندلی، کابینت‌های آشپزخانه و حمام، پوشش دیوار و سقف وسایر مصارف دکوراسیون داخلی مناسب هستند.
چوب پوسته درخت: چوب پوسته درخت یا چوب روکشی، به عنوان یکی از منابع ارزان قیمت برای ساخت تخته چندلایی و یک تخته با چگالی و مقاومت کمتر به کار می‌رود.

تخته های روسی در کارخانه تولید چوب

انواع تخته چندلایی بر اساس تعداد لایه ها

معمولاً تخته ها به ۳ نوع تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از تخته چندلایی ۳ لایه، ۵ لایه، ۷ لایه یا بیشتر که در ادامه با انواع آن ها نظیر چند لایی چینی آشنا می‌شویم.

این نوع یک تخته چوبی است که از تعدادی ورق چوبی به هم چسبیده تشکیل می‌شود. این ورق ها به صورت لایه ای با چسب‌های بسیار قوی به هم متصل می‌شوند و یک تخته چوب بسیار مستحکم را پدید می‌آورند. این لایه‌ها با لایه‌های مجاور ۹۰ درجه و حتی بیشتر اختلاف زاویه دارند که این عمل باعث کاهش انبساط و انقباض داخلی چوب می‌شود. به دلیل ویژگی‌هایی مانند قابلیت پردازش و طراحی آسان، مقاومت بالا در برابر رطوبت و گرد و غبار، دوام بالا و هزینه کمتر نسبت به سایر مواد ساختمانی، بسیار محبوب است.
تخته چندلایی به دلیل ویژگی‌های متعددی که دارد، در بسیاری از بخش‌های صنعت ساختمانی و دکوراسیون داخلی و ساخت موارد مختلفی چون مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تخته چندلایی روسی
gif-fgwood1
تخته چندلایی روسی

چندلایی سه لایه

مرسوم ترین تخته که اکثر افراد اقدام به خرید آن می‌کنند، تخته چندلایی ۳ لایه است. ممکن است نام دیگر آن معروف به تخته سه لایه را نیز شنیده باشید. این چندلایی نسبت به سایر نوع ها، نازک تر است، اما همچنان استحکام کافی را دارد. این تخته معمولاً برای تزیین کردن یا ساختن دکوراسیون داخلی خانه است.

چندلایی چند منظوره

از نوع دیگر تخته های چندلایی می‌توان به مدل چند منظوره اشاره نمود. انتخاب شما در این نوع بیشتر می‌باشد چون تعداد لایه های آن ۷، ۹،۱۱،۱۳ است. نام دیگر این تخته ها، تخته های چند منظوره است، به همین دلیل خواهان بسیار زیادی دارد.

استحکام این چندلایی به طرز شگفت آوری بالا است. حتی باد و طوفان‌های شدید نیز نمی‌توانند به این تخته‌ها آسیبی وارد کنند، به همین دلیل از آن‌ها برای ساختمان و پشت بام‌های منازل بیشتر استفاده می‌شود.

چند تخته لایه ای بروی هم

کاربردهای تخته چندلایی

چند لایی ها کاربردهای گسترده ای دارند. تقریباً در هر جایی که بتوان از چوب استفاده نمود،برای استفاده کردن می‌درخشند. همین امر نیز باعث شده بعضی از افراد بیش از اندازه از آن ها استفاده کنند. کاربرد تخته چند لایی شامل:

  1.  ساختن درب های ورودی
  2.  صنعت مبلمان
  3.  پوشش دیوار، کف و سقف
  4.  قالب بندی های ساختمان
  5.  کابینت های خانه
  6. ساخت پالت ها
  7. صنایع نظامی و دریایی
  8. تزیین کردن وسایل ها

مدل های تخته چند لایی و کاربرد آن

در اینجا به بررسی معروف‌ترین و پرفروش‌ترین مدل‌های این محصول می‌ردازیم:
• Softwood Plywood یا تخته چندلایی نرم: این نوع تخته در بازار رایج و محبوب است و در بین تولیدکنندگان کف‌پوش و روکش دیوار است.این چوب از درختان نرمی مانند سرو و کاج تولید میشود.
• Hardwood Plywood یا تخته چندلایی سخت: این تخته استحکام بسیار بالایی دارد. چوب مورد استفاده در ساخت این تخته، چوب درختان بلوط، گردو و افرا میباشد که در دسته درختان سخت هستند. برای صنایعی مانند مبلمان سازی، کابینت و مواردی دیگر از این دست گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.
• Exterior Plywood یا تخته چندلایی خارجی: همانطور که از نام این نوع تخته این تخته بر می‌آید، کاربرد آن در محیط های خارجی است. یعنی نام آن را کاملا بر اساس کاربرد آن انتخاب کرده‌اند. نوع ساخت این محصول ویژگی‌هایی چون مقاومت بسیار بالای آن در برابر باد، طوفان و باران به آن می‌دهد. این تخته داخلی، هوایی نیز از دیگر دسته‌های این محصول هستند.

چند تخته لایه به لایه

مزایای استفاده از تخته های چندلایی

از مزایای استفاده از این تخته ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت که باعث محبوبیت این محصول در بازار شده‌اند.
مهم‌ترین مزیت آن پایداری، دوام بالا، طول عمر زیاد و هزینه‌های کم آن در نگهداری است.
انطعاف‌پذیری، رنگ‌پذیری و قابلیت برش و حکاکی دیگر مزیت آن است که کار را برای طراحی دکوراسیون آسان‌تر می‌کند. این تخته به دلیل وزن سبکی که دارد، قابلیت حمل و نقل آسان را داراست. قیمت مناسب و قابلیت بازیافت این محصول نیز از دیگر مزایای مهم آن است.

ابعاد تخته های چندلایی

اندازه تخته ها به طور کلی، ۴*۸ فوت است اما ممکن است این اندازه در هر کشوری با کشور دیگر فرق داشته باشد. به همین دلیل ابعاد های دیگری نیز وجود دارد که شامل ۲*۴، ۴*۴ و ۲*۲ است. اما باید این نکته را بدانید که شما می‌توانید به طور سفارشی در سایر اندازه ها نیز این تخته ها را تهیه کنید و به مراکز چوب فروشی سفارش دهید.

میزی که از تخته چندلایه درست شده

ویژگی ها و مزایای تخته های چندلایی

تخته های چندلایی به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند. این تخته ها شامل تخته های چندلایی نرم، سخت، انعطاف پذیر، قالب بندی، هواپیمایی، دریایی، خارجی و داخلی هستند اما از بین آن ها تخته چندلایی دریایی خاصیت ضد آب بودن دارد. هنگام ساخت چنین تخته ای از چسب های فول آب بند استفاده می‌کنند که باعث می‌شود تا لایه ها هم بهتر بچسبند و هم ضد آب باشند تا بتوان از آن ها در روزهای بارانی نیز لذت برد.

استفاده از چند لایی دارای مزیت های بسیاری است. چندلایی ها، ویژگی های دیگری نیز به جز استحکام دارند که در ادامه آن ها را یک به یک بررسی می‌کنیم. با مزایاهای گفته شده، خرید چندلایی می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

یکی از ویژگی هایی که باعث می‌شود تا افراد علاقه به خرید این نوع تخته داشته باشند، سبک بودن آن است. شاید برای شما هم جالب باشد که یک چوب علاوه بر داشتن استحکام بالا، می‌تواند بسیار کم وزن و سبک نیز باشد. تخته چندلایی نسبت به سایر چوب ها نیز سبک تر است و می‌توانید هر جایی که علاقه دارید از آن استفاده کنید.

تخته های چندلایی مربعی شکل

استفاده از چندلایی بسیار مقرون به صرفه است. چون ممکن است شما چوبی را خریداری کنید، اما دور ریزی‌های بسیاری داشته باشد. اما این تخته چوب‌ها دور ریز بسیار کمی داشته و از همه لحاظ مصرف آن اقتصادی است. همچنین تخته‌های چندلایی که به عنوان قالب بندی برای ساختمان هستند، می‌توانند بارها و بارها مورد استفاده قرار بگیرند.

این تخته یکی از محصولات چوبی ترکیبی است و دارای ویژگی‌های متعددی است. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این تخته، پایداری آن است. این تخته به دلیل نوع چوب‌هایی که در ساخت آن استفاده می‌شود، دارای مقاومت بالایی در برابر اثرات جوی مانند رطوبت، حرارت و تغییرات دمایی است. همچنین تخته چندلایی به دلیل ویژگی‌های انعطاف‌پذیری که دارد، برای استفاده در مصارف دکوراسیون داخلی بسیار مناسب است. قابلیت برش و رنگ‌آمیزی به عنوان یکی از مزایای این تخته در تولید محصولات دکوراسیون داخلی، به خصوص در تولید کابینت‌‌‌های آشپزخانه، پوشش دیوار و سقف، درب و پنجره و وسایل نورپردازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
از دیگر ویژگی‌های آن می‌توان به قابلیت نصب آسان، هزینه کم نگهداری و مقرون به صرفه بودن، قابلیت بازیافت و مواردی دیگر از این دست اشاره کرد.

از تخته چندلایی در چه جاهایی استفاده می شود؟

این تخته به دلیل مقاومت بالا و قابلیت پردازش و طراحی آسان، در صنعت دکوراسیون داخلی بسیار محبوب است و در ساخت وسایل مختلف از آن استفاده می‌شود. این محصول در جاهای مختلفی استفاده می‌شود. این تخته به عنوان یکی از مواد اولیه در ساخت کابینت‌های آشپزخانه استفاده می‌شود.

تخته چندلایی نیز به عنوان یکی از مواد اولیه در ساخت میز و صندلی و مبلمان استفاده می‌شود. این ماده به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه، قابلیت پردازش و طراحی آسان در این زمینه کاربرد دارد.

همچنین به عنوان یکی از مواد اولیه در ساخت دیوارپوش‌ها و کف پوش‌ها استفاده می‌شود.

تخته چندلایی به عنوان یکی از مواد اولیه در ساخت پوشش سقف استفاده می‌شود. این ماده به دلیل قابلیت پردازش و طراحی آسان، انتخاب بسیاری از مهندسین و مجریان ساخت و ساز است. تخته چندلایی می‌تواند با روکش‌های مختلفی مانند فویل یا MDF رنگی، طراحی شود که در نتیجه ظاهر بسیار زیبا و دوام بالایی داشته باشد.

قیمت تخته چند لایی

تا به اینجا با عوامل موثر در تعیین قیمت تخته چندلایی در تهران آشنا شدیم. در بخش ویژگی ها، هر چقدر که کیفیت و نرخ آن ویژگی در تخته بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. در میان انواع تخته های چندلایی نیز، تخته های تجاری و چوب نرم، ارزان ترین قیمت را دارند. در هنگام خرید این تخته ها، حتما توجه داشته باشید که به کاربرد مورد نظر خود دقت کرده و با توجه به آن، اقدام به انتخاب تخته مورد نظر و ویژگی های آن کنید. لازم به ذکر است که شرکت آواچوب با سابقه ای درخشان در زمینه صنعت فرآورده های چوبی، همواره بهترین تخته های چندلایی را با مناسب ترین قیمت ارائه می دهد.

قیمت تخته چندلایی

سخن آخر

یکی از مشکلاتی که سایر چوب ها هنگام استفاده دارند این است که با ضربه ای ترک می‌خورند و گاهاً می‌شکنند. حتی چوب هایی که در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند و در معرض تغییرات آب و هوایی هستند نیز، ترک بر می‌دارند، اما چندلایی این مشکلات را ندارد و سازگاری بالایی در برابر ضربات دارد.

برای خرید انواع فرآورده های چوبی و تخته چندلایی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت، می‌توانید با کارشناسان مجموعه آواچوب با شماره ۳۴۶۳۹-۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

 

سوالات متداول

یکی از مزایای تخته چندلایی این است که نسبت به سایر چوب ها سبک تر است و می توانید هر جایی که علاقه دارید از آن استفاده کنید.

برای ثبت سفارش و اطلاع دقیق از قیمت ها می توانید با کارشناسان ما در آواچوب با شماره ۳۴۶۳۹-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

تخته های چوبی چندلایی تشکیل شده از چند لایه چوب بوده که توسط چسب به یکدیگر متصل شده اند. نکته مورد اهمیت در این نوع از چوب ها، نحوه چیدمان و متصل کردن آن ها است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای