چوب ترمو اش یا به عبارتی چوب درخت زبان گنجشک به دلیل ویژگی های خاصی که دارد در ساخت و ساز بسیار استفاده می شود. این چوب به دلیل زیبایی در رگه و مقاومت همواره مورد توجه معماران بوده است. چوب درخت اش جز چوب درختان سخت است و کاربرد های بسیار زیادی دارد. چوب های سخت از جمله چوب هایی هستند که استحکام بسیار بالایی دارند. رنگ این چوب کرم قهوه ای است و بافت و رگه های بسیار زیبایی دارد و به صورت ترمو مورد استفاده قرار می گیرد. زیبایی که چوب به محیط می دهد بسیار بی نظیر است.

این زیبایی می تواند در نمای داخلی و خارجی خانه با استفاده از چوب ترمو اش دیده شود. ترمو اش یک انتخاب بسیار عالی برای به ارمغان اوردن روح و انرژی طبیعت به این محیط سخت و سرد شهری است. استفاده از چوب در کنار متریال هایی مانند سنگ و آجر و … قطعاً برتری بیشتر و جذابیت بی نظیری به داخل و خارج یک ساختمان خواهد داد.

 

کاربرد های چوب ترمو اش

در عصر حاضر با دور شدن انسان از طبیعت و حضور پر رنگ سنگ و متریال های بی روح در ساخت و ساز های شهری، حضور چوب در زندگی یکی از مواردی است که انسان را با طبیعت آشتی می دهد و زیبایی را به محل زندگی انسان باز می گرداند. استفاده از چوب در نما و … روح و گرما به زندگی انسان می دهد. چوب ترمو اش جز چوب هایی است که در ساخت و ساز و نما استفاده می شود.

چوب ترمو اش به دلیل مقاومت خوبی که دارد می تواند در محیط های روباز استفاده شود. از این چوب برای نمای ساختمان و روف گاردن های تمام چوب یا ترکیب آن با دیگر متریال استفاده می شود. این چوب یک انتخاب عالی برای اطراف استخر است و نمای بسیار زیبایی را به آن می دهد. کفپوش های چوبی ترمو اش نیز بسیار با دوام و زیبا هستند و به دلیل رده های روی این چوب قرار دارد احتمال سر خوردن بسیار کم است. ترمو اش می تواند به عنوان روکش پله و تراس سبز نیز استفاده شود که خود زیبایی فضا را چندین برابر می کند.

ویژگی چوب ترمو اش

ویژگی ترمو اش

چوب درخت زبان گنجشک بعد از این که فرآیند ترمو بر روی آن انجام می شود تبدیل به یک چوب مقاوم می شود که در آب و هوای مختلف دچار پوسیدگی، پوسته پوسته شدن و شکستگی نمی شود. ترمو اش به دلیل تراکم بسیار بالا و دانسیته بالا امکان اتصال به وسیله پیچ و مهره را دارد. چوب ترمو اش در عین سادگی عملکردی فوق العاده دارد. مقاومت چوب درخت اش بالا است زیرا جز درختان سخت محسوب می شود و مقامت ترمو اش به دلیل فرایند ترمو چندین برابر بالاتر است. بنابراین می تواند فشار و وزن را به خوبی تحمل کند. و در اثر فشار و ضربه هیچ آسیبی نبیند.

در بین درختان اش، تعدادی دارای رنگ سبز زیتونی هستند. چوب این درختان برای روکش کردن دیگر چوب ها استفاده می شود که این باعث افزایش قیمت در این چوب ها می شود. در روی این چوب رده هایی وجود دارد که از سر خوردن افراد بر روی آن جلوگیری می کند. همین ویژگی باعث می شود که چوب ترمو اش برای کفپوش یک انتخاب عالی باشد.

زیبایی در طرح و رنگ یکی از ویژگی های منحصر بفرد ترمو اش است. همین ویژگی باعث شده برای استفاده در وسایل تزیینی بسیار مناسب باشد. چوب اش بعد از این که فرآیند ترمو شدن به خوبی انجام شود مقاومت این چوب چندین برابر افزایش پیدا می کند. بعد از فرآیند ترمو این چوب قابلیت رنگ کردن خواهد داشت و می توان به آن هر رنگی داد و زیبایی آن را چندین برابر افزایش داد. از این چوب می توان برای ساخت مبل و دیگر تزیینات داخلی استفاده کرد.

مشخصات چوب ترمو اش

چوب اش یا زبان گنجشک معمولاً در مناطق اروپایی و بخش هایی از شمال غربی آسیا دیده می شود. درخت اش یک درخت بلند قامت است و تنه لاغر دارد. طول این درخت از ده متر تا سی متر است. در قسمت های اروپایی گاهی طول این درخت به چهل متر نیز می رسد و می تواند تا ۲۰۰ سال عمر کند. این درخت برگ هایی ریز دارد و در پاییز برگ های خود را از دست می دهد.

یکی از دلایلی که قیمت چوب ترمو اش بالا است رشد کند این درخت است و از زمان کاشت تا زمان بهره برداری زمان زیادی طول می کشد. این درخت در سنین پایین پوستی کاملاً صاف دارد و دارای یک رنگ خاکستری است. با گذشت چندین سال از عمر درخت اش شکاف هایی عمودی بر روی تنه درخت ایجاد می شود. اگر چوب درخت اش در فرآیند حرارتی قرار بگیرد و به ترمو تبدیل شود می تواند یک انتخاب عالی برای استفاده در نما باشد زیرا مقاومت آن حدود ده برابر افزایش پیدا می کند. چوب اش رنگ روشنی دارد و بعد از ترمو شدن جلوه بسیار زیبایی دارد.

اجرای چوب ترمو اش

اجرای چوب ترمو اش

چوب ترمو اش به دلیل مقاومت بالا برای استفاده در روف گاردن، فضای باز، استخر و … بسیار مناسب است. برای این که اجرای چوب ترمو عالی و بدون نقص باشد بهتر است که زیر سازی کار به صورت درست و اصولی انجام شود. آماده کردن زیر سازی برای نصب چوب ترمو اش در ادامه گفته می شود. در محلی که قرار است چوب ترمو نصب شود باید در حدود ۴ تا ۵ سانتی متر عملیات زیر سازی با سیمان انجام شود. اگر مقدار سیمان از ۴ یا ۵ سانتی متر کمتر باشد زیر سازی به مشکل بر می خورد و محل در آینده مقاومت کافی را نخواهد داشت.

زمانی که زیر سازی با سیمان انجام می شود باید این کار با رعایت تراز و شاقول انجام شود و تمام ناهمواری ها گرفته شود. در غیر این صورت سطح نا هموار است و قسمت های پایانی بسیار نا زیبا خواهد بود. در ضمن چوب ترمو اش می تواند ۱ تا حداکثر ۵ سانتی متر از ناشاقولی ها را بگیرد. بهتر است کار زیر سازی توسط یک فرد متخصص انجام شود تا بعد از نصب چوب بتوان بهترین خروجی را از آن گرفت.

 

قیمت چوب ترمو اش

چوب ترمو اش در رده های A ، B و AB  تولید می شود. هر کدام از این رده ها از بخش خاصی از درخت تولید می شوند. ترمو رده A از مغز درخت که متراکم تر است تولید می شود. ترمو های این رده گره های زیباتری نسبت به رده های دیگر دارند. چون گره های یک درخت در مغز درخت وضعیت بهتری نسبت به قسمت های دیگر دارد. در رده B قسمت بیرونی مغز درخت استفاده می شود که دارای گره های بیشتری است و کیفیت ان و زیبایی ان از رده A کمتر است.

رده AB به گونه چوب برش می خورد که ۷۰ درصد از مغز درخت را دارد و باقی از قسمت بیرونی درخت است. قیمت ترمو بر اساس این رده بندی تغییر می کند. قیمت ترمو اش رده A از دیگر رده ها بالاتر است.

موضوع دوم که در قیمت ترمو اش تاثیر می گذارد روش تولید ترمو است. ترمو به دو روش S و D تولید می شود. در روش S و D تفاوتی در میزان حرارتی است که در زمان عملیات ترمو به چوب وارد می شود. در روش S (Stability) حرارت برای تولید ترمو به ۱۸۰ درجه می رسد که این ترمو برای فضای داخلی و ساخت انواع دکوراسیون مناسب است. در روش D (Durability) دما در زمان تولید ترمو به ۲۲۰ درجه می رسد و ترمو برای نمای داخلی و تمامی فضاهای بیرونی مناسب است. قیمت ترمو اش تولید شده به روش D قیمت بالاتری نسبت به ترمو تولید شده به روش S دارد. شما با توجه به نیاز خود می توانید نوع ترمو که نیاز دارید را انتخاب کنی.

خرید چوب ترمو اش

چوب درخت اش به دلیل رشد کند و این که بیشتر در مناطق اروپایی رشد می کند جز چوب های سخت است و قیمت بالایی دارد. معمولاً فرآیند ترمو شدن چوب در همان اروپا انجام می شود و چوب اش با این فرآیند به یک چوب با کیفیت تبدیل می شود.

قیمت چوب ترمو اش در ایران به دلیل وارداتی بودن ان دارای نوسانات است ولی شما با انتخاب یک شرکت بسیار معتبر برای خرید می توانید این چوب را با قیمت مناسب و کیفیت عالی تهیه کنید. فروش ترمو به صورت متر مربع است و شما بر اساس نیاز و محاسبه فضا می توانید خرید خود را انجام دهید. کیفیت چوب ترمو اش در دوام این چوب بسیار تاثیر گذار است و عمر آن را افزایش می دهد.

شما میتوانید خریدی با کیفیت را در آوا چوب داشته باشید.برای اطلاع از قیمت میتوانید با کارشناسان ما در آواچوب تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639