جستجو کردن
Close this search box.

چـــوب ترمـــو ایـرانـــی

ترموود چوبی است که در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.  چوب ترمو ایرانی به علت مقاومت در برابر رطوبت، گرما، سرما، حشرات و … پر طرفدار است. از این محصول در نمای ساختمان، آلاچیق، کف پوش، سونا، استخر، جکوزی و … استفاده می‌کنند.

ترمو کردن چوب، از مواردی می‌باشد که در مقاوم کردن چوب‌ها کاربرد بسیاری دارد. عمل ترمو یعنی حرارت دادن چوب با بخار آب که این عمل به نوعی چوب شما را ترد تر نموده و چوب شما را در برابر تمامی شرایط آب و هوایی مقاوم می‌سازد. ترمو ایرانی دارای انواع مختلفی اعم از سوئدی، فنلاندی و ایرانی می‌باشند که هر یک به نوعی در قیمت با یکدیگر تفاوت دارند. در ابتدا بعد از مراجعه به مراکز چوب فروشی برای خرید چوب ترمو ایرانی، نوع آن از شما پرسیده می‌شود؛ شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که تفاوت ترموهای فنلاندی و ترموهای ایرانی در چه مواردی می‌باشد؟

تخته چوب ترمو ایرانی

محصولات ما

پروژه های ما

بسته بندی چوب ترمو ایرانی

بررسی کاربرد ترمو ایرانی در صنایع مختلف

این چوب های ایرانی کاربردهای بسیاری دارد. به گونه ای که در تمام صنعت‌ها و برای ساخت هر وسیله ای می‌توان از آن استفاده نمود. چوب ترمو های ایرانی با توجه به مقاومت و عدم جذب رطوبتی که دارد، مورد استفاده افراد و مخاطبان بسیاری قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال در ساخت منزل و کلبه، وسایل و اشیا تزیینی، میز، کمد، تخت و … از انواع چوب ترمو ایرانی استفاده می‌شود. البته باید ذکر کنیم که معمولا مکان‌ها و محیط‌هایی که بیشتر در معرض رطوبت یا گرما هستند برای ترموهای ایرانی مناسب‌تر هستند، زیرا دوام بالای این چوب‌ها باعث می‌شود تا هیچ آسیبی نبینند و مدت های بسیاری عمر کنند.

تخته زیرپایی برای استقامت وقرارگیری کارگران ساختمانی

چوب ترمو ایرانی چیست؟

ترمو یکی از مدل چوب‌هایی است که هم در مدل فنلاندی و هم ایرانی وجود دارد. چوب ترمو ایرانی که جزو دسته چوب‌های بسیار رایج و پر طرفدار در کشور است، مزایا و ویژگی های زیادی دارد. این چوب متشکل شده از درخت کاج و زبان گنجشک است که به آن چوب ترمو اش هم می‌گویند.

ترموود که در اصل متعلق به کشور فنلاند است، جزو دسته مقاوم‌ترین مدل‌ها شناخته می‌شود. حال به جز این کشور، اخیرا در کشور ایران هم می‌توان شاهد این بود که با پرورش دادن انواع دانه کاج و … درختانی روییده می‌شوند که در نتیجه به یک چوب با کیفیت ترموود تبدیل می شوند. از آنجایی که این چوب‌ها مقاومت عالی و قیمت مناسبی نسبت به دیگر چوب‌ها مثل گردو و … دارند، در ساخت اکثر وسایل  مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ترمو ایرانی در رنگ های روشن

استفاده از ترمو ایرانی در سونا

همان طور که پیش تر هم به این موضوع اشاره کردیم، از چوب های ترموود در سونا و جکوزی نیز استفاده می‌کنند. اما نکته قابل توجهی که قبل از به کار بردن این چوب در سونا باید به آن توجه کرد این است که نباید چوب های ترموود شده پوشش خاصی داشته باشند.

پوشش خاص به معنای استفاده کردن از رنگ های ترمو است؛ چرا که ممکن است از لحاظ بهداشت محیط سونا آلوده شود و به دلیل تماس پوست انسان با چوب‌های به کار رفته در سونا، این آلودگی‌ها به بدن شخص نیز سرایت نماید و موجب ایجاد حساسیت پوستی در فرد شود.

کاربرد چوب ترمو برای پشت تلویزیون

امروزه در طراحی دکوراسیون منازل به کار بردن چوب ترمو ایرانی در پشت دیوار تلویزیون بسیار مورد استقبال واقع شده است. از چوب های ترمو برای زیبا سازی نمای پشت تلویزیون استفاده می کنند.

به این صورت که برخی از افراد یک سمت دیوار را با چوب ترمو می پوشانند و بعضی دیگر با قرار دادن ورقه هایی از بزرگ به کوچک به زیباتر شدن مجیط پشت تلویزیون خود می افزایند.

gif-fgwood1
ترمو ایرانی در کارخانه آواچوب

خرید چوب ترمو ایرانی به صورت آنلاین 

امروزه تمامی خریدها به صورت اینترنتی انجام می شود و می توان گفت بسیاری از افراد خریدهای خود را به صورت آنلاین انجام می دهند، اما ترمووود از مواردی می باشد که در صورتی که آشناییت کامل با فروشگاه نداشته باشید، خرید ترموود به ضرر شما خواهد بود.

حال شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اگر بخواهیم به صورت آنلاین سفارش آنلاین ترمو را انجام دهیم چگونه ممکن می شود؟

شما در ابتدا سعی بر این داشته باشید یک الی دو جلسه بازدید حضوری و یا مشاوره داشته و پس از اطمینان به کیفیت آن فروشگاه، می توانید به صورت تلفنی خرید ترمووودهای خود را انجام دهید.

ترموود ایرانی

چوب ترمو ایرانی و فنلاندی تفاوت های نسبتا بارز و مهمی دارند. در واقع این تفاوت ها سبب شده تا امروزه اکثر افراد چوب های ترمووود ایرانی را برگزینند. حال برخی از مهم ترین این تفاوت ها عبارت اند از:

یکی از مهم ترین مواردی که از نظر خریداران و استفاده کنندگان اهمیت بسیاری دارد، قیمت است. چوب ترمو فنلاندی با مدل ایرانی خود از نظر قیمت تفاوت های زیادی دارد، به گونه ای که چوب فنلاندی قیمت بالاتری دارد و ترمووود ایرانی مقرون به صرفه تر است.

همین موضوع باعث شده تا چوب ترمو ایرانی رایج تر و پرکاربرد باشد. البته دلیل گران بودن ترموود فنلاندی، وارد کردن آن از سایر کشورها می باشد. زمانی که این چوب را از کشورهای دیگر به ایران وارد می کنند، قیمت آن افزایش یافته و نسبت به مدل ایرانی خود، گران تر است.

مراحل تولید ترموود 

برای تولید چوب های ترموود مراحلی طی می‌شود که رعایت ترتیب آن‌ها برای تولید ترموود با کیفیت اهمیت بالایی دارد. این مراحل عبارتند از:

   1. برای ترمو کردن چوب، قبل از هر کاری چوب‌ها را با قرار دادن درون کوره های مخصوص خشک می‌کنند؛ دمای داخل کوره چندین بار افزایش می‌یابد و در آخر افزایش دما به ۱۴۰ درجه سانتی گراد می‌رسد تا چوب به خوبی خشک شود.
   2. در کوره های چوب برای این که از ترک خوردن و شکستن چوب ترمو ایرانی جلوگیری کنند از بخار آب کمک می‌گیرند. بالا بردن دمای کوره با کمک بخار آب باعث متوقف شدن واکنش های شیمیایی در چوب شده و از ترک خوردن آن جلوگیری می‌شود.
   3. در این مرحله نیز برای جلوگیری از ترک خوردن چوب مرحله هوا دهی انجام می‌شود که این کار نیز با بخار آب امکان پذیر است.
   4. بعد از گذشت زمان معین شده نوبت به رطوبت دهی و خنک کردن چوب ها فرا می‌رسد؛ برای خنک کردن چوب ترموود آب را به سطح چوب اسپری می‌کنند تا دمای آن به ۸۵ درجه برسد.
رنگ بندی چوب های ترمو ایرانی

تفاوت ترمووود ایرانی و فنلاندی 

ترمو های فنلاندی از لحاظ کیفیتی و گره ای با ترمو های ایرانی تفاوت بسیاری دارند. گره های چوب ترمو ایرانی به صورت نامنظم است و به ترتیب ترمو های فنلاندی نیست. ترمو فنلاندی از لحاظ گره ای با ترمووود  ایرانی بسیار تفاوت دارد. گره های ترمو فنلاندی بسیار مرتبط و منظم می باشند.

ترمووودهای فنلاندی به لحاظ قیمتی از ترموود های ایرانی گران تر هستند. این به دلیل واردات چوب روسی و قیمت بالای گمرک است و این به معنا است که اگر قصد خرید ترمو فنلاندی را دارید باید به هزینه های آن توجه کنید. ترمووود های فنلاندی از لحاظ رنگی نیز با ترمو های ایرانی تفاوت داشته و به تبع کیفیت آن ها هم با یکدیگر متفاوت می باشند.

چوب ترمو ایرانی

کیفیت

در خصوص کیفیت، می توان گفت که تفاوت بسیار زیادی در بین چوب ترمو ایرانی و فنلاندی مشاهده نمی شود. اما از آنجایی که چوب های مدل فنلاندی در آب و هوای بهتری رشد می کنند، مقاوم تر و با کیفیت تر هستند. این موضوع به این معنی نیست که این چوب ایرانی هیچ کیفیتی ندارد و نمی توان از آن استفاده کرد.

 اگر این چوب ها توسط شرکت یا مجموعه مجربی تولید شوند، بدون شک رقیب بسیار عالی ای برای مدل فنلاندی خود هستند. چوب ترمووود ایرانی در بین تمام چوب ها از نظر کیفیت رتبه بهتری را به خود کسب کرده است، اما در مقایسه با چوب ترمو فنلاندی می توان گفت به دلیل آب و هوای متفاوت، کیفیت های متفاوتی نیز دارند.

رنگ

تفاوت دیگر در بین این مدل چوب ها، رنگ آن ها است‌. چوب فنلاندی نسبت به مدل ایرانی تیره تر است. این موضوع به دلیل وجود تفاوت در بین آب و هوا، مکان به عمل آمدن چوب ها می باشد. چوب ترمو ایرانی در اثر دمای کوره رنگ روشن تر و متفاوت تری نسبت به مدل فنلاندی خود دارد.

ترمووود

ویژگی چوب ترمووود ایرانی

چوب ترمو ایرانی همانند تخته بنایی، ویژگی ها و مزایای بسیاری دارد. در واقع ویژگی های این چوب باعث برتری این مدل نسبت به سایر مدل ها شده و همچنین افراد در هنگام استفاده از آن بسیار راحت تر هستند.

حال برخی از این ویژگی ها شامل موارد زیر می شوند:

عدم جذب رطوبت

یکی از مهم ترین ویژگی ها که جزو مزایای چوب ترمووود ایرانی نیز محسوب می شود، عدم جذب رطوب است‌. این چوب ها تحت هیچ عنوانی رطوبت را به خود جدب نمی کنند و همین موضوع باعث افزایش دوام و عمر آن ها می شود.

اکثر فرآورده های چوبی، زمانی که در معرض برخورد با آب قرار بگیرند، کمی متورم شده و  بعد از مدتی از بین می روند، اما چوب ترمو ایرانی با فابلیت عدم جذب رطوبت، عمر بیشتری دارد و می توان در تمام صنعت هایی که چوب در معرض آب قرار دارد، از آن ها استفاده نمود؛ زمانی که این چوب ها رطوبتی را به خود جذب نکنند، در نتیجه پوسیده هم نمی شوند. 

وزن کمتر

چوب ترمو ایرانی وزن بسیار کمی دارد. این چوب ها به دلیل نحوه تولید و فرایند خوب از نظر وزنی بسیار سبک هستند و همین موضوع سبب شده تا وسایل و لوازمی که از چوب ترمو تولید می شوند، بسیار کم وزن باشند.

انواع چوب ها با کیفیت های متفاوتی نیز وجود دارند اما آن ها نسبتا سنگین هستند و همین موضوع باعث می شود تا چوب ترمووود ایرانی پرطرفدارتر باشد.

عایق صوتی

موضوع منحصر به فردی که در خصوص چوب ترموایرانی وجود دارد، عایق بودن آن است. این چوب هم به عنوان عایق صوتی عالی و هم در مقابل حرارت و گرما بسیار مقاوم است. از آن جایی که این چوب ها برای ترمو شدن، در معرض حرارت بسیاری قرار می گیرند، این موضوع باعث می شود تا در مقابل حرارت و گرما مقاوم تر باشند.

زمانی که این چوب ها در ساخت منزل یا دکوراسیون استفاده شوند،باعث عایق صوتی بودن محیط نیز می شوند. از همین رو اکثر کلبه ها و مکان هایی که با چوب ترمووود ایرانی ساخته می شوند، مقاوم تر هستند و در اثر رطوبت، گرما و حرارت آسیب نمی بینند.

همچنین چوب ترمو به دلیل عایق بودن خود، تحت هیچ عنوانی سرما یا گرما را از خود خارج نمی کند. به عنوان مثال اگر یک کلبه با چوب ترمو ایرانی ساخته شود، هوای گرم محیط را به بیرون و هوای سرد را به داخل انتقال نمی دهد.

این موضوع باعث شده تا استفاده از چوب ترمو در مناطق سرد سیر هم رواج زیادی داشته باشد.

ترمووود ایرانی

چوب ترموود را چگونه رنگ آمیزی کنیم؟

چوب ترمو ایرانی که در محیط های مختلف با کاربرد های متفاوت به کار برده شده است، باید بعد از مدتی رنگ شود. برای رنگ آمیزی چوب های ترمو باید مراحلی را پشت سر گذاشت تا بتوان در پایان کار از زیبایی آن لذت برد. رنگ رزین یا رنگ ظروف چوبی به مقاومت آن در برابر رطوبت و پوسیدگی نیز می افزاید.

مراحل رنگ کردن چوب ترموود به شرح زیر است:

   1. در مرحله اول و قبل از اقدام به رنگ آمیزی بهتر است چوب ترمو ایرانی را به مکانی منتقل کرد که بدون ذرات ریز غبار باشد؛ توجه داشته باشید که وجود گرد و غبار باعث کاهش زیبایی چوب ترمو بعد از رنگ آمیزی خواهد شد.
   2. بعد از سپری کردن مراحل اول نوبت به آماده سازی رنگ می رسد، برای این کار با کمک تکه چوب و یا شی دیگری اقدام به مخلوط کردن رنگ چوب کنید تا تمامی موادی که ته نشین شده است با هم ترکیب شوند.
   3. در ادامه می توانید کار رنگ آمیزی را با کمک قلم مو و یا غلطک انجام دهید که پیشنهاد می شود برای رنگ کردن از غلطک کمک بگیرید چون در هنگام رنگ با قلم مو رد مو بر روی چوب نمایان می شود و بی شک جلوه زیبایی نخواهد داشت.
   4. نکته مهمی که باید به آن توجه نمایید این است که بهتر است کار رنگ آمیزی را در دو مرحله انجام دهید و در نوبت اول یک لایه نازک از رنگ را بر روی چوب بزنید.
   5. بعد از اتمام رنگ آمیزی بهتر است به مدت بیست و چهار ساعت اجازه دهید تا رنگ خشک شود؛ هر چه قدر لایه رنگ ضخیم تر باشد مدت زمان خشک شدن آن طولانی تر خواهد بود.
   6. بعد از گذشت زمان معین شده با کمک یک دستمال تمیز و نرم سطح کار را غبار روبی نمایید و سپس اقدام به رنگ کردن کنید.
   7. بهتر است چوب ترموود را در حین کار رنگ آمیزی به صورت ایستاده قرار ندهید چرا که رنگ سرازیر شده و جلوه کار از بین خواهد رفت.

سخن آخر

چوب های ترمو ظاهر زیبایی دارند. همین موضوع باعث شده تا امروزه در ساخت روف گاردن، دکوراسیون داخلی، شومینه و… از آن ها استفاده شود. نکته بسیار جالبی که در خصوص چوب ترمو وجود دارد که در مطالب بالا هم به آن اشاره کردیم، مناسب بودن قیمت آن است.

این قیمت کم، بر روی  افزایش محبوبیت این چوب و استفاده از آن بی تاثیر نیست. ترمووود ایرانی با تمام مزایا و کاربردهایی که دارد، نسبت به مدل های دیگر مثل چوب درخت گردو و … بسیار مقرون به صرفه تر و با دوام تر می باشد.

چوب ترمو ایرانی از نظر کاربرد، نحوه ساخت، مدل، ابعاد و … انواع مختلفی دارد. زمانی که قصد سفارش و خرید این چوب ها را دارید باید حتما ذکر کنید که برای چه کاری به آن ها نیاز دارید، در این صورت مجموعه آواچوب به خوبی شما را در این خصوص راهنمایی کرده و چوب با صرفه ای را به شما تحویل می دهند.

سوالات متداول

آوا چوب ارائه دهنده با کیفیت ترین چوب ترمووود ایرانی می باشد که می توانید با مناسب ترین هزینه محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.برای اطلاع از قیمت های به روز و همچنین ثبت سفارش خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

چوب ترمووود ایرانی در ساخت انواع روف گاردن، دکوراسیون داخلی و شومینه اهمیت دارد.

این دو نوع ترمو در کیفیت، رنگ و قیمت با یکدیگر تفاوت دارند.