جستجو کردن
Close this search box.

خرید انواع چوب با بهترین قیمت و کاربرد های آن

خرید انواع چوب با بهترین قیمت و بررسی کاربردهای آن

امروز استفاده از چوب با عنوان‌ های مختلفی در زندگی انسان رواج دارد. چوب‌ ها در تولید لوازم خانگی، مبلمان و لوازم مخصوص دکوراسیون کاربرد داشته و در پیشرفت بشر نقش بزرگی دارند. همچنین پیشرفت علم باعث استفاده‌ های گوناگون از انواع چوب و تغییر در نحوه ساخت و پرداخت آن شده است، قیمت چوب ها نظیر چوب روسی بسته به نوع آن متغییر می باشد.

یکی از پوشش های عظیم موجود در طبیعت، چوب است. این بافت آوندی شکل در زیر پوسته درختان و گیاهان چوبی یافت می‌ شود. در ابتدای کشف، این وسیله توسط انسان، تنها در زمینه ساخت و تولید قایق، خانه و برخی لوازم ضروری استفاده می‌ شد.

با گذشت زمان بهره‌مندی از آن بیشتر شده و در زوایای مختلف زندگی قابل‌ مشاهده است. شاید باید بیان داشت چوب یکی از سود رسان‌ ترین وسایل موجود در طبیعت بوده که در پیشرفت و ایجاد رفاه تأثیرگذار است. امروزه همه انسان‌ ها به یک نتیجه واحد رسیده‌ اند که این منبع طبیعی از جایگاه خاص و بدون جانشینی در زندگی برخوردار است.

چوب‌ ها انواع مختلفی داشته و نسبت به نوع و جنس آن کاربردهای مختلفی را نیز شامل می‌ شوند.  برخی از چوب‌ ها نازک‌ تر بوده و برخی دیگر از ضربه‌ پذیری بیشتری برخوردارند. برای درجه‌ بندی چوب می‌ توان از فاکتورهایی چون سختی و نرمی، مقاومت در برابر حشرات و قارچ‌ ها، میزان خم شدن، ضربه‌ پذیری و حدود قابلیت پرداخت استفاده نمود.

رنگ‌بندی هرکدام از چوب‌ ها نیز نسبت به درخت و نوع چوب متفاوت می باشد. هرچند یکی از خواص مثبت این ماده رنگ‌ پذیری بالای آن است، بنابراین می‌ توان در موارد و مصادیق مختلف از آن استفاه شود. همچنین می توانید از روغن گیاهی چوب جهت استحکام و مقاومت آن در برابر رطوبت استفاده نمایید.

در این مقاله قصد داریم تا درباره این موضوع که چوب چیست، صحبت کنیم و ویژگی‌ های مختلف آن و مراکز معتبر چوب فروشی را بررسی کنیم، همچنین کاربرد آن را در صنعت و دنیای امروز مورد بررسی قرار می دهیم. در ادامه انواع چوب را نام برده و درباره هر یک توضیح می‌ دهیم و با کاربرد‌های هر یک از این انواع چوب‌ ها آشنا می‌ شویم.

الوارهای چوبی

چوب چیست؟

قسمت‌ های داخلی چوب‌ ها دارای شاخه، ریشه، ساقه درخت و درختچه‌ ها هستند که تمام این عوامل به عنوان چوب شناخته می‌ شوند و در مصارف مختلف قابل استفاده هستند. می‌ توان با ساخت و پرداخت بر روی این قسمت‌ ها ارزش و مرغوبیت آن را افزایش داد. مثلاً تخته روسی در استفاده‌ های تجارتی، قابلیت بسیار زیادی دارد.

چوب در تعاریف صنعتی یک ماده جامد و فیبری است که ساختار سلولی آن دارای ویژگی‌ های بسیار دقیقی است. قسمت‌ های داخلی درختان، چوب محسوب می‌ شوند و در این تعریف یک ماده کاملاً زنده است تا حدی که می‌ تواند از شرایط محیطی تأثیر بگیرد. به همین دلیل گفته می‌ شود یک نمونه خاص درخت، می‌ تواند از ویژگی‌ های مختلفی برخوردار باشد و زمان و مکان رشد درخت در ساختار آن تغییرات ایجاد می‌ کند.

چوب از قدیمی‌ترین مواد جامد طبیعت بوده که مورد مصرف انسان در جوامع بشری قرار می‌ گیرد. چوب‌ ها دارای تنوع گسترده‌ ای از بافت، رنگ و جنس هستند. وزن چوب‌ ها بستگی به مقدار خلل، فرج و میزان رطوبت آن دارد.

مزایای استفاده از چوب

این ماده آلی از مزایایی چون عایق حرارتی و الکتریسیته بودن، استحکام، دوام و مقامت برخوردار است. همپنین با استفاده از آن ضرری به طبیعت نرسیده و مجدد به چرخه برخواهد گشت. در عین‌ حال معایبی چون سرعت حریق بالا، عدم مقاومت در برابر قارچ‌ ها و جانوران دارد.

البته مزایای استفاده از چوب و چند لایی روسی در زندگی روزمره و صنایع مختلف از معایب آن بیشتر است. سوخت و تامین انرژی از بزرگ‌ ترین کاربردهای استفاده از آن محسوب می‌ شود، در کاربردهای دیگر از چوب در صنعت ساختمان و کاغذسازی استفاده می‌ گردد.

چوب‌ ها دارای ویژگی‌ های خاصی هستند که در ادامه هر یک را نام برده و به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

  1. ناهمگن بودن چوب: معمولاً در قسمت‌ های تشکیل دهنده آن سلول‌ های متفاوتی وجود دارند و به همین دلیل یک ماده ناهمگن است. ازجمله فیبر‌ها، آوند‌ها، پارانشیم یا اشعه چوبی و … جزئی از قسمت‌های تشکیل دهنده آن هستند. بر همین اساس در تعاریف به برخی از آن‌ ها بهاره و برخی هم تابستان گفته می‌ شود.
  2. هرسو نایکسان بودن چوب: به دلیل ورود بافت‌ های مختلف در جهت‌ های متفاوت در چوب، به این ماده هرسو نایکسان گفته می‌ شود. چرا که آب بند‌ها و الیاف درخت ممکن است در راستای خود درخت رشد کنند اما برخی بافت‌ ها مثل پارانشیم یا اشعه چوبی در جهت‌ های عمود بر بافت درخت رشد می‌ کنند.
  3. ساختمان شیمیایی خواص چوب: یکی از تعریفات فنی و صنعتی چوب ساختار شیمیایی آن است که باعث جذب رطوبت می‌ شود. همچنین ممکن است در محیط خشک، رطوبت خود را از دست بدهد. همه این موارد به خاطر ساختار آن است که سعی می‌ کند خود را با محیط در تعادل قرار دهد، چرا که ممکن است خواص چوب نیز تحت تأثیر قرار بگیرد و تغییراتی داشته باشد.

چوب درخت راش

بررسی انواع گونه های چوب

چوب ها به طور کلی دارای دو دسته هستند که با عنوان چوب نرم و سخت شناخته می‌ شوند. هر کدام از این چوب‌ ها نیز خود به انواع مختلف دیگری تقسیم می‌ شوند که هرکدام کاربردهای مخصوص و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. در ادامه به این ویژگی ها می پردازیم.

چوب سخت

چوب‌ های درخت بلوط، گردو، راش، ماهاگونی، اقاقیا، افرا و ساج درختان سخت چوب هستند. معمولاً فرآیند رشد این نوع چوب‌ ها بسیار کند است و زمان زیادی می‌ برد. این درختان معمولاً جزء گونه‌ های پهن برگ هستند. فرایند برگ‌ ریزی و شکوفه دادن این نوع درختان با فصل‌ های سال است.

دانه‌ های این گونه‌ های گیاهی در داخل میوه تولید می‌ شود. بیشتر چوب‌ های سخت رنگ تیره‌ ای دارند و معمولاً قیمت آن‌ ها نیز زیاد است. معمولاً ریشه‌های درختانی که چوب سخت دارند، پراکنده نیست. وزن آن ها نسبتاً زیاد است و مقاومت خوبی در برابر آتش دارند.

چوب نرم

گونه‌ های مختلف درختان صنوبر، کاج و سدر معمولاً چوب نرمی دارند. این درختان رشد سریع‌ تری دارند و به درختان همیشه سبز یا مخروطی معروف اند، چون در فصل زمستان برگ ریزان ندارند. چوب‌ های این نوع درختان معمولاً قیمت کمی دارد و از رنگ روشن‌ تری برخوردارند. میزان صمغ در این چوب‌ ها زیاد است و نقوش آن بسیار بزرگ است. وزن این نوع چوب‌ ها نسبتاً کمتر است و در برابر آتش مقاومت چندان زیادی ندارند.

چوب روسی

چوب روسی به چوبی گفته می شود که از کشور روسیه به سایر کشورها صادر می شود. این چوب دارای رنگی سفید رنگ است و از انواع مختلف چوب درختان به دست می آید. این درختان شامل کاج، نراد، نوئل، بلوط، راش و غیره می شوند. چوب روسی دو نوع نرم چوب و سخت چوب دارد که معمولا نوع نرم چوب از قیمت ارزان تری برخوردار است.

این چوب از ظاهر زیبایی برخوردار است و به همین دلیل در ساخت نمای سازه های مختلف و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری بالایی دارد و برای مصارف نجاری به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در برابر ضربه و برخورد از مقاومت خوبی برخوردار است و در صورت ایجاد فرورفتگی یا شکاف در چوب به راحتی می توان این مشکل را حل کرد.

چوب بلوط

یک نوع از چوب‌ های مورد استفاده در صنایع، از درختان بلوط تهیه می‌ شود که از نظر ظاهری بسیار زیبا و خوش نقش است و استحکام خوبی دارد. بلوط‌ ها رنگ ‌بندی‌ های بسیار متنوعی دارند. از جمله می‌ توان به رنگ‌ های خاکستری، قهوه‌ ای و سفید اشاره کرد. یکی از اصلی‌ ترین روش‌ ها برای شناخت چوب بلوط برش‌ های شعاعی است که بر روی آن پر مگس‌ های بزرگ و تعداد بسیار زیاد دیده می‌ شود، این نوع معمولاً درشت است و تار‌های مستقیمی دارد.

بیشترین کاربرد آن برای ساخت ابزار آلاتی است که در محیط مرطوب مورد استفاده قرار می‌ گیرند. مثلاً برای ساخت قایق یا بشکه مایعات چوبی می‌ توان از چوب بلوط که در برابر رطوبت و پوسیدگی دوام خوبی دارد، استفاده کرد. برای استفاده در تولید روکش‌ های مختلف کاربرد زیادی دارد. به همین دلیل برای ساخت کف پوش و کف پله‌ ها می‌ توان از گونه‌ های بلوط سفید، مشکی و قرمز استفاده کرد.

چوب ملچ

این درخت از قسمت‌ های نیمه سخت ساخته شده و جزء پهن برگان و درختان برگ ریز است. یکی از روش‌ های شناخت چوب اصل ملچ، دیدن نقشه‌های مربوط به رشد بخش روزنه‌ ای درخت است. رنگ این نوع معمولاً قهوه‌ ای روشن تا قهوه‌ ای متمایل به قرمز یا قهوه‌ ای تیره است. رنگ قسمت‌ های داخلی این نوع معمولاً زرد است و حجم تنه این درخت معمولاً بافت کمتری دارد.

برجستگی این نوع چوب ها معمولاً زیاد است و بعد از اجرای آستری می‌ توان رنگ‌ های بی‌نظیری بر روی آن اجرا کرد. میزان مقاومت آن در برابر پوسیدگی کم است. از اصلی‌ ترین کاربرد آن می‌ توان گفت برای ساخت جعبه، سبد، چوب های مخصوص بازی هاکی، کمان مخصوص تیراندازی، ساخت مبلمان می‌ تواند مورد استفاده قرار بگیرد و هر نوع کار هنری دیگری که به وسیله چوب زینتی می‌ توان آن را اجرا کرد.

چوب نراد

یکی از انواع درختان سوزنی برگ نراد است و در مناطق کوهستانی و نواحی که میزان ارتفاع از سطح دریا زیاد باشد، قابلیت رشد دارد. همچنین در تمام انواع مناطق آب و هوایی موجود بر روی کره زمین می‌ تواند رشد کند. این درخت دارای ۵۰ گونه متنوع با خواص مختلف است.

نراد معمولاً با عنوان چوب روسی نیز شناخته می‌ شود و چگالی آن نسبتاً کم است. میزانی سختی این نوع به طور کلی کم است و نسبت به وزن مخصوص خود، سختی مشخصی نیز دارد. یکی از اصلی‌ ترین عوامل بر رشد این نوع درخت، بافت تابستانه آن است.

کاربرد چوب نراد برای ساخت تخته سه لایه و کاغذ، تیر و ستون‌ های خانه‌ های تمام چوب، در دکوراسیون داخلی و بیرونی، ساخت اسکلت خانه‌ هایی که تمام چوب هستند و ساخت آلاچیق و پرگولا نیز است.

چوب توسکا

توسکا جزئی از درختان پهن برگ است و رنگ آن معمولاً شبیه رنگ درخت راش است. نمونه‌ های ایرانی توسکا دارای رنگ زرد و صورتی کمرنگ هستند. بافت‌ های میانی توسکا دارای پر مگس‌ های قابل دید است. دارای وزن ۴۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم است و نسبت به چوب‌ های دیگر سنگین‌ تر است.

سن این درخت در صورتی که زیاد باشد، رنگ آن تیره‌ تر است. به طور کلی شباهت زیادی به درخت راش دارد اما تفاوت‌ های آن با اندکی تجربه و دقت به راحتی مشخص می‌ شود. منافذ موجود در چوب توسکا معمولاً بسته هستند و الیاف یکدستی بر روی آن وجود دارد.

شرایط که درخت توسکا در آن رشد کرده است، بر روی آن تأثیرات زیادی دارد. کاربرد آن برای ساخت روکش، تخته‌های چندلایه، شمع مخصوص معادن، کلاف مبل و قالب چوبی و … استفاده می‌ شود.

چوب گردو

چوب گردو به عنوان بهترین و خوش نقش‌ ترین چوب ایرانی شناخته می‌ شود و بافت زیبا و خوش رنگی دارد. در قسمت‌ های مختلف از کره زمین به میزانی زیاد قابلیت رشد دارد و وزن آن حدود ۷۰۰ کیلوگرم است که نسبتاً چوب سنگین وزنی به شمار می‌رود.

همچنین دارای رنگ‌ های متنوعی است و درون آن از نظر ارزش اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد. این نوع طرح زیبایی است و برای هنر‌های چوبی قابلیت استفاده دارد. همچنین دارای لایه‌های مختلف است که می‌ توان تعداد سن درخت را از این طریق تشخیص داد.

کاربرد این چوب بیشتر در صنعت مبلمان، ساخت کابینت‌های تمام چوب و درب‌ های تمام چوب، قنداق تفنگ، روکش‌ های مخصوص چوبی، منبت و معرق و دیگر هنر‌های چوبی است. معمولاً جزوه درختان پهن برگ است و از نظر سختی و مقاومت کیفیت زیادی دارد.

قطع درختان جنگلی

چوب اقاقیا

بافت قسمت‌ های مختلف این چوب روزنه ای است و رنگ قهوه‌ ای مایل به زرد دارد. وزن آن نسبتاً سنگین است و معمولاً صدای برش این درخت نسبت به نمونه چوب‌ های دیگر بسیار زیاد است.

قابلیت برش خوری بسیار سختی دارد و رطوبت آن در مدت زمان زیادی خشک می‌ شود. درخشش آن نسبتاً زیاد است و نقش های زیبایی دارد. ساخت ابزارآلات تزیینی و وسایل مخصوص دکوراسیون داخلی، ساخت گیتار تمام چوب و مواردی از این قبیل از اصلی‌ترین کاربرد‌های اقاقیا است.

چوب افرا

در سراسر جهان درخت افرا دارای انواع بسیار زیادی است که چند نمونه از آن‌ ها جنبه تجاری دارد. افرا معمولاً جز چوب‌ های سخت و نیمه سخت است و استحکام و مقاومت زیادی دارد. همچنین از ویژگی رنگ‌ پذیری خوبی برخوردار است. بافت افرا معمولاً یکدست است.

بافت آن  درخشنده و موج دار است، در برخی از نقاط دارای نقوش مواج است اما در برخی درختان رگه‌ های آن بسیار کمتر دیده می‌ شود. چوب‌ های افراد به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه یووی خورشید و اکسیژن در گذشت زمان به صورت طبیعی تیره‌ تر می‌شوند.

به دلیل داشتن زیبایی چشمگیر این نوع چوب، برای ساخت مبلمان و دکوراسیون منزل مناسب است. استفاده از این چوب در دکوراسیون داخلی باعث روشن شدن فضای خانه می‌ شود. برای ساخت کفپوش‌ ها یا پارکت‌ ها، کابینت، تجهیزات ورزشی، لوازم آشپزخانه و غیره می توان از این روش استفاده کرد.

چوب راش

یکی از محبوب‌ ترین چوب‌ ها در صنعت چوب و شاخه‌ های هنر چوبی، استفاده از چوب راش است که معمولاً در تمام نقاط جهان قابلیت رشد دارد و گونه‌ های بسیار متنوعی از آن وجود دارد. میزان سختی و مقاومت آن نسبتاً زیاد است، منافذ این نوع ریز هستند و بافت راش دارای پر مگس‌ های بزرگی مانند چوب افرا است.

کاربرد آن در تمام قسمت‌ های هنر و صنعت قابل مشاهده است. ماشین آلات صنایع چوبی در استفاده از این نوع، قابلیت‌ های بهتری از خود نشان می‌ دهند. قدرت چسب‌ پذیری این چوب بسیار خوب است و اجرای پرداخت و ساخت بر روی آن به راحتی انجام می‌ شود.

از راش برای ساخت چهارچوب، درب و پنجره، صندلی خمیده و برای خراطی می‌ تواند مورد استفاده می کنند. همچنین از آن برای ساخت برش‌ های شعاعی و نیمه لوله نیز برای ساخت روکش، می‌ توان استفاده کرد.

رنگ کرم مایل به قرمز چوب تنه درخت راش با پره‌ های جذاب جلوه خاصی به آن می‌ بخشد. بافت چوب راش بسیار مقاوم و همگون بوده و همین دلیل موجب شده تا کاربرد زیادی در صنعت مبل داشته باشد. اصل چوب راش ایرانی باکیفیت بالا در بازار چوب موجود است.

امروزه چوب راش خارجی از آذربایجان وارد می‌ شود، کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد، اما به خاطر رطوبت اندازه، انعطاف‌پذیری بالا، ابعاد مناسب و ضایعات کمتر در روند تولید مبل مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

چوب ساج

یک نوع دیگر از سخت چوب‌ ها، درخت ساج است که از رنگ زرد مایل به قهوه‌ ای برخوردار است. میزان دوام و استحکام آن نسبتاً زیاد است و در عین حال وزن سنگینی نیز دارد. در برابر هوا و چسبندگی مقاومت فوق‌ العاده‌ای از خود نشان می‌دهد و پوسیده نمی‌شود. کاربرد آن برای ساخت مبلمان، میز و صندلی، نیمکت، انواع کمد‌ها، سرویس خواب و مواردی از این قبیل است.

چوب تنه درخت ساج چوبی سنگین، مقاوم، روغنی و زیبا است. این چوب را می‌ توان به‌ راحتی تراشیده و به شکل دلخواه در آورد. درخت ساج درکشورهای هند، اندونزی و برمه می‌ روید. از چوب خوش‌ تراش و فرم گیر آن بیشتر در صنعت مجسمه‌ سازی استفاده می‌شود.

روغنی بودن چوب ساج موجب شده تا در برابر رطوبت، پوسیدگی و کرم‌ خوردگی مقاومت بالایی داشته باشد. تنه درخت در رنگ‌ های قهوه‌ ای کم‌ رنگ تا قهوه‌ ای پر رنگ با خط‌ هایی سیاه بوده‌ که جلوه زیبایی به آن می‌ دهد. ویژگی‌ های خاص چوب موجب شده تا در خاتم‌ کاری، ساخت روکش برای ساختمان، مجسمه‌ سازی، طراحی و تولید ابزار آزمایشگاهی و کشتی‌ سازی از آن استفاده گردد.

چوب درخت گیلاس

چوب درخت گیلاس به رنگ‌ های قرمز و قهوه‌ ای وجود دارد. شرایط محیطی موجود در رشد درخت گیلاس، می‌ تواند در ویژگی‌ های آن تفاوت‌ هایی ایجاد کند. صفحه‌ های چوبی به دست آمده از درخت گیلاس دانه‌ های نزدیک به هم دارد و میزان مقاومت زیادی در برابر پیچش از خود نشان می‌ دهد.

درخت گیلاس جزو چوب‌ های سخت است و به همین دلیل مقاومت زیادی در شرایط آب و هوایی مختلف دارد. کاربرد آن در صنایع منبت کاری، کابینت‌ سازی، قفس‌ سازی، ساخت میز و صندلی و … است.

چوب به دست آمده از این درخت معمولاً رنگ سفید یا قهوه‌ ای روشن دارد که دارای سطح سخت و برجسته است و از این نظر هم مانند درخت بلوط است. صفحه‌ های چوبی ساخته شده از این درخت نسبت به چوب‌ های دیگر سنگین‌ تر هستند و مقاومت زیادی دارند.

به همین دلیل برای ساخت انواع وسایل ورزشی، انواع ساز‌های موسیقی و وسایل چوبی که وجود کشش در آن لازم است، کاربرد دارد. قیمت آن نسبت به سایر چوب‌ های درختانی که چوب نرمی دارند، ارزان‌ تر است و به همین دلیل استفاده بیشتری دارد.

چوب زبان گنجشک یا ترمو اش

یکی از درختان اختصاصی کشور ایران زبان‌ گنجشک است. چوب این درخت بسیار محکم و بادوام بوده و در عین‌ حال قابلیت فرم‌ پذیری بالایی دارد. چوب زبان‌ گنجشک محدود نبوده و از قیمت مناسبی برخوردار است، بنابراین در صنایع مختلف مرتبط با چوب می‌ توان از آن بهره برد.

از چوب تنه درخت زبان‌ گنجشک در طراحی و تولید وسایل متعددی چون لوازم ورزشی مانند راکت تنیس و چوب اسکی، ساز ویولن، چهارچوب، در خانه و اتاق، عصا و تهیه روکش استفاده می‌ شود. رنگ این چوب بیشتر به رنگ‌ های زرد ملایم و کم‌ رنگ دیده شده است.

چوب سرو

درخت سرو معمولاً در قسمت‌ های مختلفی از سراسر دنیا قابلیت رشد دارد. رنگ آن معمولاً قرمز مایل به قهوه‌ ای است و بافت آن دارای طرح‌ های مختلفی است. کاربرد آن در ساخت انواع کشو‌ها، جعبه و قفسه‌ های مخصوص لباس، پوشش داخلی دیواره ساختمان و مواردی از این قبیل است.

این چوب دارای بافت نرمی است و جزو درختان نرم چوب به حساب می‌ آید. نحوه استفاده از آن به دلیل بافت نرم آن بسیار آسان است، به همین دلیل میزان مقاومت درخت در برابر شرایط مختلف محیطی مثل پوسیدگی خیلی کم است و نمی‌ توان از این درخت برای ساخت ابزار آلات مورد نیاز در محیط مرطوب استفاده کرد ولی برای ساخت الوار، صندوقچه‌ ها، کف‌ سازی، تخته‌ سازی برای درب‌ ها و … می‌ توان از آن استفاده کرد.

چوب صنوبر

این نوع دارای سختی و مقاومت زیاد است اما در برابر پوسیدگی مقاومت نسبتاً کمی دارد. وزن آن سبک است و پرداخت خوبی دارد. درخت تبریزی نام دیگر درخت صنوبر است که از آن برای ساخت تیر‌های ساختمانی و مخابراتی، ساخت کبریت، ابزارآلات کشاورزی، دکل‌ های کشتی، جعبه و … می‌ توان استفاده کرد.

چوب های قطع شده درختان

کاربردهای چوب

چوب نیز مانند انواع مواد دیگر در صنایع مختلف کاربرد دارد تا جایی که در برخی صنایع مانند صنعت ساختمان‌ سازی، کشتی، قایق‌ سازی و مبلمان نسبت به صنایع دیگر نمی‌ توان این مراحل را بدون چوب تصور نمود.

ساخت‌ و ساز

مدت‌ ها است که در قسمت‌ های مختلف داخلی و خارجی یک ساختمان از چوب استفاده می‌ شود. به‌طور مثال در کفپوش، قاب درها و پنجره‌ ها از چوب‌ های گردو، ساج، کاج و انبه بهره می‌ برند. برای حصارکشی و تزئینات دیوار و باغچه‌ ها نیز چوب جایگاه ویژه‌ ای دارد.

تولید مبلمان

تولید مبلمان و لوازم چوبی مورد استفاده در منزل یکی از کاربردهای چوب در زندگی روزمره است. اصولاً در این صنعت بیشتر از چوب‌ هایی چون راش، چوب ممرز، راش ایرانی، توسکا، درخت چنار و درخت انبه استفاده می‌ شود.

صنعت قایق‌سازی

با ساخت انواع شناورها، قایق‌ ها و کشتی‌ ها آرزوی بشر برای سفر به آن‌ سوی‌ آب‌ ها و صید انواع ماهی‌ ها و‌ جانوران دریایی محقق شد. چوب بهترین متریالی بود که برای ساخت بدنه این وسایل قابل استفاده بود. راش و بلوط به‌دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و سایش، بهترین نوع چوب برای استفاده در این صنعت اند.

نکاتی هنگام خرید چوب

یکی از اصلی‌ ترین نکات در خرید، توجه به میزان خشکی و میزان رطوبت موجود در لایه‌ های چوب است. اگر چوب خریداری شده رطوبت داشته باشد و به طور کامل خشک نشده باشد، باعث ایجاد مشکلات گسترده در هنگام استفاده از آن می‌ شود. همچنین باید هزینه و وقت مجددی را برای خشک کردن آن صرف کنید تا آن را به چوب مورد نظر خودتان تبدیل کنید.

همچنین باید در هنگام خرید به کیفیت الوار‌ها دقت کنید. به طوری که برخی از چوب‌ ها بر خلاف شکل ظاهری که دارند، از نظر داخلی دارای شکاف، ترک و مشکلات بسیار زیادی هستند به همین دلیل اگر در هنگام خرید تجربه کافی درباره انواع آن و تشخیص مشکلات نداشته باشید، ممکن است هزینه‌ ای که برای خرید چوب در نظر می‌ گیرید، به هدر برود. پس ابتدا باید درباره انواع و ویژگی‌ های آن اطلاعات کافی داشته باشید.

خرید چوب برای افرادی که در حوزه صنایع چوبی فعالیت می‌کنند، مرحله ای جدا نشدنی از فعالیت‌ های آنان است و اطلاع از قیمت و نحوه خرید آن برای این افراد یک کار ضروری است.

 تنوع بسیار زیادی که در چوب‌ ها وجود دارد، باعث سختی انتخاب می‌ شود. برای خرید می‌ توانید از اطلاعات موجود در این مقاله درباره هر یک از چوب‌ ها استفاده کنید و با توجه به نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، چوب متناسب با کار خود را خریداری نمایید. همچنین می توانید با کارشناسان ما در آواچوب برای اطلاعات خرید و استعلام قیمت با شماره ۳۴۶۳۹-۰۲۱ در ارتباط باشید.

چوب های روسی به صورت الوار

بررسی قیمت انواع چوب

عوامل مختلفی وجود دارد که می‌ تواند بر میزان قیمت تأثیر‌گذار باشد. میزان خشکی یا رطوبت موجود در چوب، کیفیت چوب و نبود عیب‌ هایی مثل شکاف و ترک و گره در آن می تواند بر قیمت تمام شده چوب، تأثیرگذار باشد. همچنین چوب‌ های داخلی در مقایسه با چوب‌ های وارداتی قیمت کمتری دارند و میزان فراوانی و دسترسی به چوب‌ های داخلی بسیار راحت‌ تر است.

چوب‌ های خارجی یا وارداتی به دلیل نوسانات ارزی که در کشور ما وجود دارد، تحت تأثیر قیمت دلار است و از این نظر نسبتاً گران‌ تر از نمونه‌ های داخلی است.

سخن آخر

به طور کلی می‌ توان گفت چوب‌ ها یکی از بهترین و شگفت انگیز‌ترین موادی هستند که در طبیعت وجود دارند. این ماده از گذشته‌ های دور تا امروز همراه با زندگی بشر بوده است و در پیشرفت‌ های انسان نقش به سزایی داشته است. کاربرد چوب در زندگی انسان بسیار زیاد است و نمی توان از نقش مؤثر آن چشم‌ پوشی کرد.

از چوب در بسیاری از صنایع از جمله ساخت و ساز و همچنین طراحی دکوراسیون استفاده ویژه ای می شود.بسیاری از چوب ها تاثیرات بسیار زیادی بر زیبایی نما،دکور و … می گذارند و می توان از آن ها به شکل های مختلف استفاده کرد که در طرح ها و رنگ های گوناگونی تولید و مورد استفاده قرار می گیرند.

برای خرید چوب مناسب در مرحله نخست باید کاربری، هدف از خرید و استفاده را مشخص نمود. برای هر کاربری جنس و نوع خاصی از چوب کارایی بهتری دارد. به‌طور مثال نمی‌ توان برای ساخت یک مجسمه از چوبی استفاده نمود که برای نرده یک ساختمان استفاده می‌ شود.

امروزه فروشگاه‌ های متعدد معتبر و شناخته‌ شده در سطح شهرها و مراکز استان‌ ها مشغول به فعالیت هستند. البته سایت‌ های فروش آنلاین نیز وجود دارند که با ورود به آن ها می‌ توان چوب مدنظر را با توجه به مشخصات و تعداد سفارش داده و در محل اعلام شده محصولات را دریافت نمایید.

سایت fgwood (آواچوب) یکی از معتبرترین مراکز خرید چوب به‌ صورت آنلاین بوده که علاوه بر فروش، می‌ توان از کارشناسان خبره برای مشاوره بهره‌ مند شد. آواچوب ارائه دهنده انواع فرآورده های چوبی با کیفیت می باشد که علاوه بر فروش انواع فرآورده های چوبی، در فروش رنگ چوب نیز جزو بهترین ها می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول

۱- چه عواملی بر قیمت چوب تاثیرگذار می باشد؟

عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر میزان قیمت تأثیر‌گذار باشد. میزان خشکی یا رطوبت موجود در چوب، کیفیت چوب و نبود عیب‌ هایی مثل شکاف، ترک و گره در آن می تواند بر قیمت تمام شده چوب خریداری شده تأثیرگذار باشد.

۲- سفارش انواع چوب را از چه طریقی انجام دهیم؟

شما می توانید برای سفارش انواع چوب همچون چوب روسی، لمبه، تخته بنایی، تایل چوبی و … با کارشناسان ما در آواچوب با شماره ۳۴۶۳۹-۰۲۱ تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

۳- چوب در چه صنایعی کاربرد دارد؟

از گذشته تا به امروز، چوب در تمامی صنعت ها کاربرد فراوانی داشته است که مهم ترین آن ها صنایع کشتی سازی، ساخت و ساز و تولید مبلمان می باشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای