امروز استفاده از چوب با عنوان‌های مختلفی در زندگی انسان رواج دارد. چوب‌ها در تولید لوازم خانگی، مبلمان و لوازم مخصوص دکوراسیون کاربرد دارند. که در پیشرفت بشر نقش بزرگی دارند. همچنین پیشرفت علم باعث استفاده‌های گوناگون از آن و تغییر در نحوه ساخت و پرداخت آن شده است.

 در این مقاله قرار است درباره این موضوع که چوب چیست، صحبت کنیم و ویژگی‌های مختلف آن را بررسی کنیم. همچنین کاربرد آن را در صنعت و دنیای امروز مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه انواع را نام برده و درباره هر یک توضیح می‌دهیم. همچنین با کاربرد‌های هر یک از این انواع چوب‌ها آشنا می‌شویم.

تعریف تجاری چوب

قسمت‌های داخلی چوب‌ها دارای شاخه، ریشه، ساقه درخت و درختچه‌ها هستند که تمام این عوامل به عنوان چوب شناخته می‌شوند و در مصارف مختلف قابل استفاده هستند. می‌توان با ساخت و پرداخت بر روی این قسمت‌ها ارزش و مرغوبیت آن را افزایش داد. مثلاً چوب راش در استفاده‌های تجارتی چوب، قابلیت بسیار زیادی دارد.

تعریف صنعتی چوب

در تعاریف صنعتی یک ماده جامد و فیبری است که ساختمان سلولی آن دارای ویژگی‌های بسیار دقیقی است. قسمت‌های داخلی درختان، چوب محسوب می‌شوند و در این تعریف یک ماده کاملاً زنده است تا حدی که می‌تواند از شرایط محیطی تأثیر بگیرد. به همین دلیل گفته می‌شود یک نمونه خاص درخت، می‌تواند از ویژگی‌های مختلفی برخوردار باشد و زمان و مکان رشد درخت در ساختار آن تغییرات ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های اصلی چوب

چوب‌ها دارای ویژگی‌های خاصی هستند که در ادامه هر یک را نام برده و به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

  • ناهمگن بودن چوب: معمولاً در قسمت‌های تشکیل دهنده آن سلول‌های متفاوتی وجود دارند و به همین دلیل یک ماده ناهمگن است. ازجمله فیبر‌ها، آوند‌ها، پارانشیم یا اشعه چوبی و… جزئی از قسمت‌های تشکیل دهنده آن هستند. بر همین اساس در تعاریف به برخی از آن‌ها بهاره و برخی هم تابستان گفته می‌شود.
  • هرسو نایکسان بودن چوب: به دلیل ورود بافت‌های مختلف در جهت‌های متفاوت در چوب، به این ماده هرسو نایکسان گفته می‌شود. چرا که آب بند‌ها و الیاف درخت ممکن است در راستای خود درخت رشد کنند اما برخی بافت‌ها مثل پارانشیم یا اشعه چوبی در جهت‌های عمود بر بافت درخت رشد می‌کنند.
  • ساختمان شیمیایی خواص چوب: یکی از تعریفات فنی و صنعتی چوب ساختار شیمیایی آن است که باعث جذب رطوبت می‌شود. همچنین ممکن است در محیط خشک، رطوبت خود را از دست بدهد. همه این موارد به خاطر ساختار آن است که سعی می‌کند خود را با محیط در تعادل قرار دهد. چرا که ممکن است خواص چوب نیز تحت تأثیر قرار بگیرد و تغییراتی داشته باشد.

انواع چوب و کاربرد‌های آن

چوبها به طور کلی دارای دو دسته هستند که با عنوان چوب نرم و چوب سخت شناخته می‌شوند. هر کدام از این چوب‌ها نیز خود به انواع مختلف دیگری تقسیم می‌شوند.

 

چوب سخت و ویژگی‌های آن

چوب‌های درخت بلوط، گردو، راش، ماهاگونی، اقاقیا، افرا و ساج درختان سخت چوب هستند. معمولاً فرآیند رشد این نوع چوب‌ها بسیار کند است و زمان زیادی می‌برد. این درختان معمولاً جزء گونه‌های پهن برگ هستند. فرایند برگ‌ریزی و شکوفه دادن این نوع درختان با فصل‌های سال است. دانه‌های این گونه‌های گیاهی در داخل میوه تولید می‌شود. بیشتر چوب‌های سخت رنگ تیره‌ای دارند و معمولاً قیمت آن‌ها نیز زیاد است. معمولاً ریشه‌های درختانی که چوب سخت دارند، پراکنده نیست. وزن آن ها نسبتاً زیاد است و مقاومت خوبی در برابر آتش دارند.

چوب نرم و ویژگی‌های آن

گونه‌های مختلف درختان صنوبر، کاج و سدر معمولاً چوب نرمی دارند. اینا درختان رشد سریع‌تری دارند و به درختان همیشه سبز یا مخروطی معروفند. چون در فصل زمستان برگ ریزان ندارند. چوب‌های این نوع درختان معمولاً قیمت کمی دارد و تولید شده از رنگ روشن‌تری برخوردار است. میزان صمغ در این چوب‌ها زیاد است و نقوش آن بسیار بزرگ است. وزن این نوع چوب‌ها نسبتاً کمتر است و در برابر آتش مقاومت چندان زیادی ندارند.

چوب بلوط و کاربرد‌های آن

بهترین نوع چوب

یک نوع از چوب‌های مورد استفاده در صنایع از درختان بلوط تهیه می‌شود که از نظر ظاهری بسیار زیبا و خوش نقش است و استحکام خوبی دارد. بلوط‌ها رنگ ‌بندی‌های بسیار متنوعی دارند. از جمله می‌توان به رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای و سفید اشاره کرد. یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای شناخت چوب بلوط برش‌های شعاعی است که بر روی آن پر مگس‌های بزرگ و تعداد بسیار زیاد دیده می‌شود. درونی این نوع معمولاً درشت است و تار‌های مستقیمی دارد.

بیشترین کاربرد آن برای ساخت ابزار آلاتی است که در محیط مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلاً برای ساخت قایق یا بشکه مایعات چوبی می‌توان از چوب بلوط که در برابر رطوبت و پوسیدگی دوام خوبی دارد، استفاده کرد. برای استفاده در تولید روکش‌های مختلف کاربرد زیادی دارد. به همین دلیل برای ساخت کف پوش و کف پله‌ها می‌توان از گونه‌های بلوط سفید، مشکی و قرمز استفاده کرد.

چوب ملچ و کاربرد‌های آن

این درخت از قسمت‌های نیمه سخت ساخته شده و جزء پهن برگان و درختان برگ ریز است. یکی از روش‌های شناخت چوب اصل ملچ، دیدن نقشه‌های مربوط به رشد بخش روزنه‌ای درخت است. رنگ این نوع معمولاً قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای متمایل به قرمز یا قهوه‌ای تیره است. رنگ قسمت‌های داخلی این نوع معمولاً زرد است و حجم تنه این درخت معمولاً بافت کمتری دارد.

برجستگی این نوع چوبها معمولاً زیاد است و بعد از اجرای آستری می‌توان رنگ‌های بی‌نظیری بر روی آن اجرا کرد. میزان مقاومت آن در برابر پوسیدگی کم است. از صلی‌ترین کاربرد آن می‌توان گفت برای ساخت جعبه، سبد، چوبهای مخصوص بازی هاکی، کمان مخصوص تیراندازی، ساخت مبلمان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و هر نوع کار هنری دیگری که به وسیله چوب زینتی می‌توان آن را اجرا کرد

چوب ملچ

چوب نراد و کاربرد‌های آن

چوب درخت نراد و کاربرد آن

یکی از انواع درختان سوزنی برگ نراد است و در مناطق کوهستانی و نواحی که میزان ارتفاع از سطح دریا زیاد باشد،قابلیت رشد دارد. همچنین در تمام انواع مناطق آب و هوایی موجود بر روی کره زمین می‌تواند رشد کند. این درخت دارای ۵۰ گونه متنوع با خواص مختلف است.

نراد معمولاً با عنوان چوب روسی نیز شناخته می‌شود و چگالی آن نسبتاً کم است. میزانی سختی این نوع به طور کلی کم است و نسبت به وزن مخصوص خود، سختی مشخصی نیز دارد. یکی از اصلی‌ترین عوامل بر رشد این نوع درخت، بافت تابستانه آن است. کاربرد چوب نراد برای ساخت تخته لایه و کاغذ، تیر و ستون‌های خانه‌های تمام چوب، در دکوراسیون داخلی و بیرونی، ساخت اسکلت خانه‌هایی که تمام چوب هستند و ساخت آلاچیق و پرگولا نیز است.

 

چوب توسکا و کاربرد‌های آن

توسکا جزئی از درختان پهن برگ است و رنگ آن معمولاً شبیه رنگ درخت راش است. نمونه‌های ایرانی توسکا دارای رنگ زرد و صورتی کمرنگ هستند. بافت‌های میانی توسکا دارای پر مگس‌های قابل دید است. دارای وزن ۴۵۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم است و نسبت به چوب‌های دیگر سنگین‌تر است. سن این درخت در صورتی که زیاد باشد، رنگ آن تیره‌تر است. به طور کلی شباهت زیادی به درخت راش دارد اما تفاوت‌های آن با اندکی تجربه و دقت به راحتی مشخص می‌شود.

منافذ موجود در چوب توسکا معمولاً بسته هستند و الیاف یکدستی بر روی آن وجود دارد. شرایط که درخت توسکا در آن رشد کرده است، بر روی آن تأثیرات زیادی دارد. کاربرد آن برای ساخت روکش، تخته‌های چندلایه، شمع مخصوص معادن، کلاف مبل و قالب چوبی و… استفاده می‌شود.

چوب توسکا

چوب گردو و کاربرد‌های آن

چوب گردو

چوب گردو به عنوان بهترین و خوش نقش‌ترین چوب ایرانی شناخته می‌شود و بافت زیبا و خوش رنگی دارد. در قسمت‌های مختلف از کره زمین به میزانی زیاد قابلیت رشد دارد و وزن آن حدود ۷۰۰ کیلوگرم است که نسبتاً چوب سنگین وزنی به شمار می‌رود. همچنین دارای رنگ‌های متنوعی است و درون آن از نظر ارزش اقتصادی در سطح بالایی قرار دارد. این نوع طرح زیبایی است و برای هنر‌های چوبی قابلیت استفاده دارد.

همچنین دارای لایه‌های مختلف است که می‌توان تعداد سن درخت را از این طریق تشخیص داد. کاربرد آن  بیشتر در صنعت مبلمان، ساخت کابینت‌های تمام چوب و درب‌های تمام چوب، قنداق تفنگ، روکش‌های مخصوص چوبی، منبت و معرق و دیگر هنر‌های چوبی است.

چوب اقاقیا و کاربرد‌های آن

معمولاً جزوه درختان پهن برگ است و از نظر سختی و مقاومت کیفیت زیادی دارد. بافت قسمت‌های مختلف این چوب روزنه ای است و رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارد. وزن آن  نسبتاً سنگین است و معمولاً صدای برش این درخت نسبت به نمونه چوب‌های دیگر بسیار زیاد است.

قابلیت برشخوری بسیار سختی دارد و رطوبت آن در مدت زمان زیادی خشک می‌شود. درخشش آن نسبتاً زیاد است و نقش های زیبایی دارد. ساخت ابزارآلات تزیینی و وسایل مخصوص دکوراسیون داخلی، ساخت گیتار تمام چوب و مواردی از این قبیل از اصلی‌ترین کار برد‌های اقاقیا است.

کاربرد چوب اقاقیا

معرفی چوب افرا و کاربرد‌های آن

معرفی درخت افرا و کاربرد آن

در سراسر جهان درخت افرا دارای انواع بسیار زیادی است که چند نمونه از آن‌ها جنبه تجاری دارد. افرا معمولاً جز چوب‌های سخت و نیمه سخت است و استحکام و مقاومت زیادی دارد. همچنین از ویژگی رنگ‌پذیری خوبی برخوردار است. بافت افرا معمولاً یکدست است. بافت آن  درخشنده و موج دار است. در برخی از نقاط دارای نقوش مواج است اما در برخی درختان رگه‌های آن بسیار کمتر دیده می‌شود. چوب‌های افراد به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه یووی خورشید و اکسیژن در گذشت زمان به صورت طبیعی تیره‌تر می‌شوند.

به دلیل داشتن زیبایی چشمگیر این نوع چوب، برای ساخت مبلمان و دکوراسیون منزل مناسب است. استفاده از این چوب در دکوراسیون داخلی باعث روشن شدن فضای خانه می‌شود. برای ساخت کف پوش‌ها یا پارکت‌ها، کابینت، تجهیزات ورزشی، لوازم آشپزخانه و غیره می‌توان از این روش استفاده کرد.

چوب راش و کاربرد‌های آن

یکی از محبوب‌ترین چوب‌ها در صنعت چوب و شاخه‌های هنر چوبی، استفاده از چوب راش است. که معمولاً در تمام نقاط جهان قابلیت رشد دارد و گونه‌های بسیار متنوعی از آن وجود دارد. میزان سختی و مقاومت آن نسبتاً زیاد است. منافذ این نوع ریز هستند و بافت راش دارای پر مگس‌های بزرگی مانند چوب افرا است.

کاربرد آن در تمام قسمت‌های هنر و صنعت قابل مشاهده است. ماشین آلات صنایع چوبی در استفاده از این نوع، قابلیت‌های بهتری از خود نشان می‌دهند. قدرت چسب‌پذیری این چوب بسیار خوب است و اجرای پرداخت و ساخت بر روی آن به راحتی انجام می‌شود.برای ساخت چهارچوب، درب و پنجره، صندلی خمیده و برای خراطی می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین از آن برای ساخت برش‌های شعاعی و نیمه لوله نیز برای ساخت روکش می‌توان به کار برد.

چوب ساج و کاربرد‌های آن

درخت ساج و کاربرد آن

یک نوع دیگر از سخت چوب‌ها، درخت ساج است که از رنگ زرد مایل به قهوه‌ای برخوردار است. میزان دوام و استحکام آن نسبتاً زیاد است و در عین حال وزن سنگینی نیز دارد. در برابر هوا و چسبندگی مقاومت فوق‌العاده‌ای از خود نشان می‌دهد و پوسیده نمی‌شود. کاربرد آن برای ساخت مبلمان، میز و صندلی، نیمکت، انواع کمد‌ها، سرویس خواب و مواردی از این قبیل است.

چوب گیلاس و کاربرد‌های آن

چوب درخت گیلاس به رنگ‌های قرمز و قهوه‌ای وجود دارد. شرایط محیطی موجود در رشد درخت گیلاس، می‌تواند در ویژگی‌های آن تفاوت‌هایی ایجاد کند. صفحه‌های چوبی به دست آمده از درخت گیلاس دانه‌های نزدیک به هم دارد و میزان مقاومت زیادی در برابر پیچش از خود نشان می‌دهد. درخت گیلاس جز چوب‌های سخت است و به همین دلیل مقاومت زیادی در شرایط آب و هوایی مختلف دارد. کاربرد آن  در صنایع منبت کاری، کابینت‌سازی، قفس‌سازی، ساخت میز و صندلی و… است.

چوب درخت گیلاس

درخت زبان گنجشک و کاربرد‌های آن

درخت زبان گنجشک

چوب به دست آمده از این درخت معمولاً رنگ سفید یا قهوه‌ای روشن دارد که دارای سطح سخت و برجسته است و از این نظر هم مانند درخت بلوط است. صفحه‌های چوبی ساخته شده از این درخت نسبت به چوب‌های دیگر سنگین‌تر هستند و مقاومت زیادی دارند. به همین دلیل برای ساخت انواع وسایل ورزشی، انواع ساز‌های موسیقی و وسایل چوبی که وجود کشش در آن لازم است، کاربرد دارد. قیمت آن نسبت به سایر چوب‌های درختانی که چوب نرمی دارند، ارزان‌تر است و به همین دلیل استفاده بیشتری دارد.

چوب درخت سرو و کاربرد‌های آن

درخت سرو معمولاً در قسمت‌های مختلفی از سراسر دنیا قابلیت رشد دارد. رنگ آن معمولاً قرمز مایل به قهوه‌ای است و بافت آن دارای طرح‌های مختلفی است. کاربرد آن در ساخت انواع کشو‌ها، جعبه و قفسه‌های مخصوص لباس، پوشش داخلی دیواره ساختمان و مواردی از این قبیل است.

معرفی درخت سرو و کاربرد آن

چوب درخت شوکران و کاربرد‌های آن

درخت شوکران

این چوب دارای بافت نرمی است و جزء درختان نرم چوب به حساب می‌آید. نحوه استفاده از آن به دلیل بافت نرم آن بسیار آسان است. به همین دلیل میزان مقاومت درخت در برابر شرایط مختلف محیطی مثل پوسیدگی خیلی کم است و نمی‌توان از این درخت برای ساخت ابزار آلات مورد نیاز در محیط مرطوب استفاده کرد که برای ساخت الوار، صندوقچه‌ها، کف‌سازی، تخته‌سازی برای درب‌ها و… می‌توان استفاده کرد.

چوب درخت صنوبر و کاربرد‌های آن

این نوع دارای سختی و مقاومت زیاد است اما در برابر پوسیدگی مقاومت نسبتاً کمی دارد. وزن آن سبک است و پرداخت خوبی دارد. درخت تبریزی نام دیگر درخت صنوبر است. که از آن برای ساخت تیر‌های ساختمانی و مخابراتی، ساخت کبریت، ابزارآلات کشاورزی، دکل‌های کشتی، جعبه و… می‌توان استفاده کرد.

درخت صنوبر

نکاتی که در هنگام خرید چوب باید رعایت کنید

یکی از اصلی‌ترین نکات در خرید توجه به میزان خشکی آن و میزان رطوبت موجود در لایه‌های آن است. اگر چوب خریداری شده رطوبت داشته باشد و به طور کامل خشک نشده باشد، باعث ایجاد مشکلات گسترده در هنگام استفاده از آن می‌شود. همچنین باید هزینه و وقت مجددی را برای خشک کردن آن صرف کنید تا آن را به چوب مورد نظر خودتان تبدیل کنید.

همچنین باید در هنگام خرید به کیفیت الوار‌ها دقت کنید. به طوری که برخی از چوب‌ها بر خلاف شکل ظاهری که دارند، از نظر داخلی دارای شکاف، ترک‌ها و مشکلات بسیار زیادی است. به همین دلیل اگر در هنگام خرید تجربه کافی درباره انواع آن و تشخیص مشکلات نداشته باشید، ممکن است هزینه‌ای که برای خرید چوب در نظر می‌گیرید، به هدر برود. پس ابتدا باید درباره انواع و ویژگی‌های آن اطلاعات کافی داشته باشید.

افرادی که در حوزه صنایع چوبی فعالیت می‌کنند، خرید آن جزء جدا نشدنی فعالیت‌های آنان است و اطلاع از قیمت نحوه خرید آن برای این افراد یک کار ضروری است.

 تنوع بسیار زیادی که در چوب‌ها وجود دارد، باعث سختی انتخاب می‌شود. برای خرید می‌توانید از اطلاعات موجود در این مقاله درباره هر یک از چوب‌ها استفاده کنید و با توجه به نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، چوب متناسب با کار خود را خریداری نمایید.

همچنین میتوانید با کارشناسان ما در آواچوب برای اطلاعات خرید و استعلام قیمت با شماره ۳۴۶۳۹-۰۲۱ در ارتباط باشید.

عوامل مؤثر بر قیمت چوب

عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند بر میزان قیمت تأثیر‌گذار باشد. میزان خشکی یا رطوبت موجود در چوب، کیفیت چوب و نبود عیب‌هایی مثل شکاف و ترک و گره در آن تواند بر قیمت تمام شده چوب خریداری شده تأثیرگذار باشد. همچنین چوب‌های داخلی در مقایسه با چوب‌های وارداتی قیمت کمتری دارند و میزان فراوانی و دسترسی به چوب‌های داخلی بسیار راحت‌تر است.

چوب‌های خارجی یا وارداتی به دلیل نوسانات ارزی که در کشور ما وجود دارد، تحت تأثیر قیمت دلار است و از این نظر نسبتاً گران‌تر از نمونه‌های داخلی است.

نتیجه گیری

به طور کلی می‌توان گفت چوب‌ها یکی از بهترین و شگفت انگیز‌ترین موادی هستند که در طبیعت وجود دارند. این ماده از گذشته‌های دور تا امروز همراه با زندگی بشر بوده است و در پیشرفت‌های انسان نقش بسزایی داشته است. کاربرد چوب در زندگی انسان بسیار زیاد است و نمی توان از نقش مؤثر آن چشم‌ پوشی کرد.از چوب در بسیاری از صنایع از جمله ساخت و ساز و همچنین طراحی دکوراسیون استفاده ی ویژه ای میشود.بسیاری از چوب ها تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی نما،دکور و … میشود و میتوان از آن به شکل های مختلف استفاده کرد.که در طرح ها و رنگ های گوناگونی تولید و مورد استفاده قرار میگیرد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639