در 20 سال گذشته استفاده از ترمووود ها به طرز قابل توجهی در سراسر جهان افزایش یافته است. اين محصولات و روش هاي توليدي آن ها در طول دهه هاي گذشته توسط تولید کنندگان و انجمن هاي بین المللی توسعه یافته اند.

يكي از آن انجمن ها انجمن بین المللی ترمووود (ITWA) مي باشد که در سال 2000 در فنلاند تأسیس شد.اين انجمن وظیفه ترويج و تنظيم استاندارد هاي چوب هاي ترمو (ThermoWood) را بر عهده دارد. در حال حاضر اين انجمن از 16 شركت از كشور هاي مختلف تشكيل شده است.

تاريخچه توليد ترمووود

روش زغال کردن سطح چوب برای مقاوم تر کردن آن در برابر رطوبت به مصر باستان بازمی گردد. سطح ذغالی شده مانند یک لایه محافظ مقاومت بیولوژیکی چوب را بهبود می بخشد. در فنلاند نيز از این روش برای محافظت از چوب هاي سازه ايي در برابر رطوبت موجود در خاک استفاده می شد.

اصلاح حرارتی چوب در کوره برای اولین بار در اوایل قرن بیستم مورد مطالعه علمی قرار گرفت. هدف این بود که اصلاح حرارتی کیفیت چوب را بهبود بخشد و علاوه بر آن مقاومت در برابر رطوبت را افزایش دهد. یکی از زمینه های تحقیقاتی استفاده از ترمووود در صنايع هوايی بود.

تا دهه1980  تحقیقات در مورد اصلاح حرارتی عمدتا در آلمان و ایالات متحده انجام می شد. اولین تأسیسات تجاری اصلاح حرارتی در اوایل دهه 1980 در آلمان تأسیس شد اما عملیات به مقیاس صنعتی نرسید.

دردهه 1990 فنلاند، فرانسه و هلند رهبران تحقیقات در زمینه توليد ترمووود بودند. یک پیشرفت بزرگ در این زمینه در سال 1993 در فنلاند ايجاد شد. زماني كه مركز تحقيقاتي فنلاند با همكاري شركت هاي فعال در صنعت چوب فرآيند توليد چوب ترمو را در مقياس صنعتي بهبود داد.

فرآیند ترمووود

فرآيند ساخت ترمووود

در توليد چوب هاي ترمو از هيچ ماده شيميايي استفاده نمي شود. روش هاي تولید بسيار گسترده است. با اين حال تمامي روش ها بر اساس اصلاح کنترل شده الوار با گرما، بخار و آب است. در متداول ترين روش فازهای اصلاح عبارتند از:

 • فاز يك شامل خشک کردن در دمای بالا
 • فاز دو شامل اصلاح حرارتی
 • فاز سه شامل خنک کردن و تهویه رطوبت

این فرآیند منجر به تغییرات فیزیکی و شیمیایی دائمی در چوب می شود. خواص جدید بدون تغییر باقی می مانند. این امر در مورد رنگ محصول نیز صدق می کند. ويژگي هاي ناشي از اين فرآيند، استاندارد هاي ترمووود را با استاندارد چوب هاي معمولي از چند جهت تغيير مي دهد. اين ويژگي ها شامل:

 • کاهش تورم و جمع شدگی ناشی از رطوبت
 • افزایش ثبات ابعادی
 • دوام بیولوژیکی بهتر

مواد اوليه ترمووود

انتخاب مواد اولیه مناسب برای دستیابی به محصولی با کیفیت بسیار ضروری است. در اصل، اصلاح حرارتی را می توان برای گونه های مختلف چوب مورد استفاده قرار داد، اما خواص مواد اولیه تا حد زیادی بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد. كاج و صنوبر از متدوال ترين مواد اوليه هستند.

در حال حاضر چوب هاي ترمو تنها از 8 نوع چوب مورد تاييد انجمن ساخته مي شود. زیرا مطالعات علمی نشان داده اند که الزامات کیفیت تعیین شده برای محصول نهایی را برآورده می کنند. دستور عمل فرآيند جداگانه برای هر گونه چوب تهیه شده است و اصلاح حرارتی مطابق با این دستورالعمل ها انجام می شود.

كنترل كيفيت توليد ترمووود

كيفيت فرآيند و محصولات چوبي ترمو علاوه بر نظارت داخلي توسط يك مركز بازرسي خارج از شركت نظارت مي شود. کارخانه تولید باید حداقل یک بار در سال نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که اقدامات کنترل کیفیت با الزامات مطابقت دارد. محصولات نهایی توسط یک آزمایشگاه خارج شركت و تایید شده آزمایش می شوند. در طول کنترل کیفیت، ویژگی های زیر بررسی می شود:

 • سطح رطوبت
 • ترك سطحي و داخلي
 • رنگ
 • پارامتر هاي فرآيند

هرگونه انحراف به هیئت گواهی کنترل کیفیت گزارش می شود. اگر کارخانه تولید نتواند الزامات را برآورده کند، گواهینامه آن لغو شود.

استاندارد هاي ابعادي محصولات

انجمن بين المللي چوب هاي ترمو محصولات توليدي را بر طبق اندازه آن ها طبقه بندي مي كند. اين استاندارد هاي ابعادي توسط تمامي توليد كنندگان چوب هاي ترمو بايد رعايت شود. اين اندازه ها با تحقيقات گسترده به دست آمده اند تا كاربران به تمام كاربرد هاي گوناگون چوب ترمو دسترسي داشته باشند.

ترمووود با مقاطع مختلف داراي يك دسته بندي ابعادي از نظر طول مي باشد. از 270 الي 570 سانتي متر و افزايش 30 سانتي متري توليد مي شود. توجه داشته باشيد كه موجودي بازار را قبل از محاسبه، جويا شويد.

ترمووود مقطع SHP

به اين مقاطع از چوب، چهارتراش نيز گفته مي شود. اين نوع از مقطع به دليل ظاهر ساده ايي كه دارد در نما و كفپوش به كار مي رود. اين مقاطع در هريك از ضخامت هاي 16، 19 و 26 ميليمتري عرض هاي 92، 117، 135 و 140 ميلي متري دارند. همچنين در ضخامت بالاتر يعني 42 ميلي متري داراي عرض هاي 42، 68، 135، 140 و 180 ميلي متري مي باشد.

ترمووود مقطع shp

ترمووود مقطع UTV

اين مقطع در طول خود كام و زبانه دارد و به راحتي به ديگر چوب هاي ترمو مقطع UTV متصل مي شود. اين مقطع از ضخامت 16 ميلي متر تا 19 ميلي متر ساخته مي شود و معمولا عرض 92، 117 و 140 ميلي متري دارد.

ترمووود مقطع utv

ترمووود مقطع UTS

مقطع UTS مانند مقطع UTV كام و زبانه دارد و علاوه بر آن داراي شيار هايي بر روي طول خود مي باشد. اين مقطع نيز عرض هايي مشابه مقطع UTV دارد و داراي ضخامت 16 الي 20 ميلي متري است.

ترمووود مقطع uts

ترمووود مقطع DECK

تركيب اين مقطع با مقاطع ديگر بسيار رايج است. خصوصيت اصلي اين مقطع كه كاربرد آن را نيز خاص مي كند شيارهايي است كه دارد. اين مقطع عموما بع عنوان كف پوش به كار مي رود و از اين جهت مقاومت بيشتري بايد تحمل كند.

بهترين برند ترمووود

امروزه با توجه به گسترش استفاده از چوب ترمو اكثر شركت هايي كه در صنايع چوب مشغول به كار هستند از روش اصلاح حرارتي تا حدودي استفاده مي كنند اما 16 برند اصلي وجود دارد كه عضو انجمن بين المللي چوب ترمو هستند. از اين شركت ها مي توان به موارد زير اشاره كرد:

 • Ekosampo Oy
 • Heatwood AB
 • LDCWood
 • Oy Lunawood Lt
 • Thermalwood Canada
 • Mazand Choob Aria (MCA)

تمامي اين شركت ها فرآيند توليدي مشابه هم و مطابق با فرآيند اصلي دارند. هر شركت با توجه به كشوري كه درش وجود دارد، به مواد اوليه متفاوتي از سايرين دسترسي دارد اما برند لوناوود از برند هاي محبوب اين صنعت حساب مي شود. هرچند كه ترمالوود كانادا و مازند چوب آريا ايران كيفيتي مشابه كارخانه لوناوود به بازار عرضه مي كنند.

خريد ترمووود

همانطور كه گفته شد چوب هاي ترمو در اندازه ها و جنس هاي مختلف به بازار عرضه مي شوند. واردات چوب ترمو به ايران عمدتا از كشور فنلاند، تركيه و روسيه صورت مي پذيرد. آن ها به نسبت قيمت چوب ترمو هاي داخلي قيمت بالاتري دارند. علاوه بر اين ها گريد چوب كه نشان از كيفيت آن است در قيمت آن تاثير به سزايي دارد. به طور كلي المان هاي تاثير گذار بر قيمت ترمووود را مي توان به چند دسته زير تقسيم كرد:

 • نوع چوب
 • كشور سازنده
 • گريد چوب
 • نوع روش ترمو
 • ضخامت
 • مقطع چوب

بايد توجه داشته باشيد كه خريد چوب ترمو با پارامتر هاي گوناگون آن به انتخاب فروشنده مناسب قبل از خريد نياز دارد.میتوانید از آواچوب بهترین ترمووود را با کیفیتی بالا و مقرون به صرفه تهیه کنید.

آواچوب ارائه دهنده انواع فرآورده های چوبی میباشد که محصولات خود را با بالاترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت به بازار عرضه کرده است.شما میتوانید با مراجعه به سایت از محصولات دیدن کرده و برای سفارش و اطلاع از قیمت های دقیق با شماره33284511-021  تماس حاصل فرمایید.