چــــوبــ روســـــــی

چوب روسی یک نوع از چوب های برش خورده است که در کشور روسیه تولید می شود. این نوع چوب به سایر کشورها از جمله کشور ما نیز صادر می شود. چوب روسی با اشکال مختلفی مانند الوار روسی، لمبه، تخته روسی، تخته چندلایی، تخته زیرپایی، تراورس، تایل چوبی و … عرضه می شود.

برای تهیه چوب روسی مخصوص درختان کاج، راش، بلوط، نراد، نوئل و … قطع می شوند. درخت نراد دارای ۴۰ گونه ی مختلف است. چوب روسی سفید رنگ است. از آنجا که نیمه ی دوم سال در روسیه بسیار سرد است، معمولا قطع درختان در فصول گرم و از اردیبهشت تا شهریور انجام می گیرد.

چوب روسی را در کارخانه های چوب بری در ابعاد مختلف برش می دهند بسته بندی می کنند. مهم ترین درختانی که برای ساخت چوب روسی مخصوص استفاده می شوند، درختان کاج و صنوبر هستند. پس می توان گفت که یکی از منابع تولید چوب روسیه، از درختانی است که دارای چوب نرم هستند.

شرکت آوا چوب یکی از مراکز معتبر چوب فروشی در زمینه فروش فرآورده های چوبی نظیر انواع تخته زیرپایی، تایل چوبی، تخته روسی، چندلایی روسی و … می باشد که این محصولات را به شرکت های ساختمانی، مشتریان و دست اندرکاران حوزه صنعت ساختمان و فرآورده های چوبی ارائه می دهد.

معرفی و خرید تخته روسی با بهترین قیمت

محصولات ما

پروژه های ما

الوار چوب روسی

چوب روسی مخصوص به دلیل کیفیت خود مشهور است و می‌ توان آن را در طیف رنگی سفید کم‌ رنگ تا قهوه‌ای روشن در انواع مختلف یافت. چوب روسی، به عنوان چوبی نرم و سبک در نظر گرفته می شود که کار با آن آسان است. این موضوع یکی از دلایلی است که باعث افزایش محبوبیت چوب روسی شده است و به همین دلیل افراد بسیاری این چوب را در صنایع مختلف استفاده کنند.

تخته روسی به دلیل خواصی نظیر بی بو بودن و عدم ریزش، جایگاه خود را در فضای تجاری باز کرده است. چوب روسی هیچ بویی ندارد و به سرعت خشک می شود. هنگام استفاده از ابزارها برای کار با چوب روسی، متوجه خواهید شد که این چوب به راحتی برش می خورد.

 اکثر مردم ترجیح می دهند از چوبی استفاده کنند که دارای استحکام خوبی است. این چوب معمولاً در فرآیند ساخت و ساز ساختمان، به عنوان پشتیبان سقف و چارچوب اساسی که به تقویت فرآیند ریخته گری کمک می کند، استفاده می شود.

تخته های روسی در کارخانه تولید چوب

مشخصات چوب روسی

تخته روسی بسیار انعطاف پذیر است. چوب روسی مخصوص از وزن سبکی برخوردار است؛ ضریب الاستیته بالایی دارد و بسیار ارتجاع پذیر است و می تواند وزن های بسیار سنگین را نیز تحمل کند.

این نوع از چوب روسی دارای کمترین واکشیدگی و هم کشیدگی است به این معنا که بعد از خشک شدن دچار کمترین ترک خوردگی و شکستگی می شود. این چوب را می توان به راحتی سنباده زد، همچنین این چوب قابلیت پیچ خوری و میخ خوری بسیار خوبی دارد.

چوب روسی فاقد مجاری صمغی است. این چوب از استحکام و مقاومت خوبی در برابر ضربه، برخورد، عوامل جوی و رطوبت برخوردار است. در صورت بروز فرورفتگی در چوب می توان آن را ترمیم کرد، همچنین شکاف های موجود در این چوب را می توان اصلاح کرد.

 

تخته های روسی در کارخانه تولید چوب
gif-fgwood1
شرح
ضخامت
عرض
طول
متر مربع (ریال)
لمبه وارداتی
۱۲٫۵
۹۶
۴
۴/۲۰۰/۰۰۰
لمبه وارداتی
۱۴
۱۲۱
۴
۲/۹۵۰/۰۰۰
لمبه
۱۳
۱۰-۱۵
۳-۴
۲/۹۵۰/۰۰۰
SHP
10
10-15
3-4
2/950/000
لمبه
۱۶
۱۰-۱۵
۳-۴
۳/۸۵۰/۰۰۰
SHP
16
10-15
3-4
3/850/000
SHP
20
10-15
3-4
4/850/000
SHP
25
10-15
3-4
5/800/000
SHP
10-15
10-15
3-4
9/700/000
تایل ۳۰*۳۰
۱۶
۱۶
۱۶
۵/۱۰۰/۰۰۰
تایل ۳۰*۳۰
۱۹
۱۹
۱۹
۵/۴۰۰/۰۰۰

انواع تخته روسی

در ادامه به معرفی انواع چوب های روسی که از محبوبیت بالایی برخوردارند، می پردازیم.

۱- چوب راش

چوب راش چوبی سبک با ذرات درشت و سختی متوسط تا زیاد است. اگر بدانید که چگونه باید از تخته روسی راش استفاده کنید، قطعا ارزش تلاش و زمانی که می گذارید را دارد. مبلمان ساخته شده با چوب راش از زیباترین مبلمان هایی است که دارای رنگ روشن بوده و برای هر اتاقی مناسب است. چوب راش خواص زیادی دارد که یکی از آن ها، بی بو بودن آن است.

۲- چوب یولکا یا نوئل

این چوب را در زبان لاتین به نام “Picea abies” می شناسند. در سراسر جهان، گونه های زیادی از یولکا وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد. درختان یولکا می توانند تا ۳۰۰ سال با حداکثر ارتفاع، حدود ۵۰ متر عمر کنند.

.

انواع تخته های چوب روسی

بهترین پوشش برای رنگ روسی

طیف رنگ چوب های روسی بین سفید و کرم می باشد و به همین علت در تولید برخی از وسایل چوبی آن ها را رنگ می کنند. از طرف دیگر این رنگ ها سبب افزایش مقاومت چوب در برابر عوامل محیطی می شوند. در رنگ آمیزی این چوب ها از کیلر، سیلر و… بهره می برند. بهترین پوشش برای رنگ روسی پوششی است که دارای خاصیت عایق رطوبتی و ضد آب باشد و همچنین سبب افزایش مقاومت مکانیکی چوب شود‌.

در واقع چوب های روسی برای اینکه در برابر عواملی نظیر رطوبت، نور خورشید و سایر عوامل محیطی محافظت شوند، به رنگ آمیزی نیاز دارند. رنگ چوب روسی نسبت به سایر چوب ها متفاوت است به این دلیل که رنگ سطح این چوب سفید مایل به زرد می باشد، اما رنگ داخلی چوب قهوه ای مایل به قرمز است.

تفاوت چوب ترمووود و چوب روسی

چوب های ترمووود با روش های حرارت و بخار به مرحله تولید می رسند. این چوب به دلیل برخورداری از ویژگی های مثبت کاربرد بالایی دارد و از طرف دیگر در شرایط آب و هوایی مختلف از عملکرد خوبی برخوردار است. این چوب ها عمر مفید و دوام قابل توجهی داشته و در برابر قارچ ها و پوسیدگی مقاوم هستند. چوب ترمووود تفاوت قابل توجهی با چوب های روسی دارند.

این تفاوت را می توان در قیمت، میزان مقاومت و رنگ آمیزی مشاهده کرد. در واقع چوب های ترمووود از لحاظ قیمتی از چوب های روسی گران تر هستند. از طرف دیگر این چوب ها مقاومت بالایی دارند و برخلاف تخته روسی در برابر عوامل محیطی مستحکم هستند، به همین جهت چوب ترمو ایرانی نیاز به رنگ آمیزی ندارند.

قیمت چوب روسی

قطعا قیمت، فاکتور بسیار مهمی در خرید فرآورده های چوبی به شمار می رود. در واقع چوب های روسی از با کیفیت ترین و ارزان ترین چوب های موجود در سطح بازار هستند، به همین جهت در تولید انواع وسایل چوبی کاربرد دارند و در صنایع چوبی بسیار مهم تلقی می شوند. با توجه به بالا بودن قیمت چوب هایی نظیر: ترمووود، بلوط، گردو و … بهره برداری از این چوب ها افزایش پیدا کرده است.

در حقیقت این چوب ها در صنایع تولید کاغذ، بسته بندی و سازه های ساختمانی پرطرفدار هستند. تخته روسی از بهترین گزینه های موجود در بازار هستند، زیرا علاوه بر داشتن قیمت ایده آل، به دلیل برخورداری از وزن کم در پروژه های مختلف استفاده می شوند و به خاطر قیمت ارزان، فروش بسیار زیادی دارند.

به دلیل همسایگی ایران با کشور روسیه، هزینه ی صادرات چوب کمتر می شود که این موضوع در قیمت تمام شده آن تاثیر دارد. با توجه به ویژگی ها و مزایای این چوب، می توان گفت قیمت آن بسیار به صرفه است. برای اطلاع از قیمت به روز چوب روسی می توانید در هر زمان با کارشناسان ما در مجموعه آواچوب تماس حاصل نمایید.

شرکت آواچوب یکی از بهترین شرکت ها در حوزه فرآورده های چوبی و روغن گیاهی چوب می باشد که با بهترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت محصولات خود را به بازار عرضه می کند.

الوارهای وارداتی چوب روسی

قسمت بالایی درخت به سمت بالا به شکل مخروط می شود و در شرایط خوب ریشه ها به عمق زمین نفوذ می کنند و به طور گسترده ای منشعب می شوند. چوب یولکای تازه را می توان با بوی قوی صمغی آن به خوبی تشخیص داد. رنگ آن به طور یکنواخت روشن، تقریباً سفید یا زرد مایل به سفید است. تأثیر نور روی این چوب باعث می شود که چوب نوئل تیره شود و به رنگ زرد مایل به قهوه ای درآید

چوب یولکا بسیار نرم است و وزن متوسطی دارد. میانگین چگالی ناخالص آن ۴۷۰ کیلوگرم بر متر مکعب و رطوبت ۱۲-۱۵ درصد است. هرچه عرض حلقه سالانه چوب بیشتر باشد، چگالی کمتری دارد. نوئل علیرغم چگالی ساختاری کم، به طور کلی به عنوان نوعی از چوب با خواص مکانیکی عالی در نظر گرفته می شود. این چوب سبک و در عین حال الاستیک است، به همین دلیل است که برای استفاده در ساخت و ساز مناسب است.

۳- چوب نراد

تخته چوبی نراد دارای بافتی نرم است که برای استفاده در مبلمان، کفپوش و حوزه معماری مناسب است. چوب نراد به عنوان یکی از بهترین مصالح ساختمانی در نظر گرفته می شود که می توانید هنگام ساخت خانه های چوبی از آن استفاده کنید.

چوب نراد به عنوان چوبی همه کاره، بادوام و قیمت مناسب شناخته می شود و طیف رنگی آن سفید مایل به کرم تا زرد طلایی است که با افزایش سن تیره می‌ شود. چوب نراد امروزه به یکی از محبوب ترین انواع چوب تبدیل شده است که تطبیق پذیری، راحتی استفاده و استحکام آن، همگی از عواملی هستند که به این امر کمک می کنند.

چوب های روسی بسته بندی شده

کاربرد چوب روسی

چوب روسی کاربرد های زیادی در صنایع کاغذ سازی، مبلمان، ساخت درب و پنجره‌، ساخت وسایل دکوری و سازه‌های زینتی، ساخت انواع میز عسلی، کابینت سازی و … دارد. همچنین از دیگر کاربردهای این چوب استفاده از آن در کف سازی ساختمان و طراحی سقف است، از طرف دیگر به دلیل تنوع رنگ و بافت در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی خانه ها و ادارات و همچنین در ساخت و طراحی انواع دیوار پوش و کف ‌پوش نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این چوب ها الیاف نرم و رنگ سفیدی دارند، بنابراین در تولید کاغذ نیز استفاده می شوند. از دیگر کاربرد های چوب روسی، می توان به ساخت قایق و آلاچیق اشاره کرد. شاید جالب باشد که بدانید از تخته روسی در ساخت آلات موسیقی نیز استفاده می کنند؛ به طور کلی با استفاده از این چوب می توان ابزار های زیادی تولید کرد.

چوب روسی به دلیل سبک بودن و انعطاف بالا، برای کارهای نجاری بسیار مناسب است. از مهم ترین کاربردهای چوب روسی مخصوص استفاده از آن در نما، اسکلت ساختمان و سازه است؛ چوب روس دارای خمیر سفید رنگ و الیاف بلندی می باشد که در صنایع کاغذسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

کاغذهای تولید شده با استفاده از این چوب از کیفیت و مرغوبیت بیشتری برخوردارند. همچنین در کشور ما این چوب برای استفاده در مبل سازی نیز به کار گرفته می شود. از این چوب برای ساخت انواع دکوراسیون نظیر پارکت، کفپوش، قاب سازی برای سقف خانه ها و ایجاد سقف کاذب استفاده می شود، همچنین برای ساخت پارتیشین، پاراوان و دیوار جدا کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از چوب روس برای ساخت انواع داربست های ساختمانی و تخته زیرپایی یا تخته بنایی نیز استفاده می شود، همچنین برای نمای ساختمان های مختلف می توان از آن استفاده کرد. این چوب به دلیل زیبایی در ساخت انواع دکورها و تزئینات مختلف به کار گرفته می شود و در محوطه سازی هم کاربرد دارد. برای تولید صنایع دستی نیز می توان از چوب روسی استفاده کرد.

مزیت چوب‌ های روسی نسبت به دیگر چوب ‌ها چیست؟

چوب روسی نسبت به سایر چوب ها مزایای زیادی دارد. این چوب ها نرم بوده و وزن کمی دارند. به علاوه ابعاد تنه درخت های نژاد روسی به شش متر می رسد. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد این چوب، واردات چوب روسی به کشور افزایش بسیار زیادی پیدا کرده است.

تخته روسی مزایای زیادی دارد، برخی از ویژگی های آن عبارتند از دوام، مقاومت در برابر انواع آسیب، سبکی و … که تمام این ویژگی های مثبت، استفاده از چوب روسی را در کنار سایر فناوری های مدرن امکان پذیر می کند. تعدادی از مزایای استفاده از این چوب به شرح زیر می باشد:

 1. مقاومت در برابر رطوبت
 2. عمر طولانی: استحکام چوب روسی به شما این امکان را می دهد که عمر مفید وسایل خود را افزایش دهید.
 3. محافظت در برابر حشرات: به دلیل رزین موجود در ترکیب این چوب، مقاومت آن در برابر حشرات افزایش می یابد.
 4. ظاهر: ساختار زیبایی چوب روسی از سایر گونه ها متمایز است و حلقه های چند ساله این چوب، یک الگوی زیبا بر روی سطح آن تشکیل می دهند.
 5. لمبه های روسی استحکام بیشتری دارند، بنابراین اغلب برای نماهای داخلی و خارجی استفاده می شوند.

تخته های روسی سفید رنگ

چوب روسی استقامت خوبی دارد

از مزایای چوب روسی این است که دوام و عمر طولانی تری خواهد داشت و به راحتی توسط برخی از آسیب ها مانند موریانه ها و قارچ ها مورد حمله قرار نمی گیرد.

وزن چوب روسی مناسب است

تخته روسی دارای کیفیت بالا، استحکام مناسب و وزن سبکی هستند.

آسان برای تشکیل و پردازش

قطعا استفاده از چوبی که به سختی پردازش و اره می شود برای شما سخت خواهد بود، بنابراین باید از چوب روسی استفاده کنید که به راحتی شکل داده و پردازش می شود، به طوری که این فرآیند نیاز به انرژی و زمان اضافی ندارد.

وقتی شکل می گیرد به راحتی تغییر شکل نمی دهد

یکی دیگر از مزیت های چوب روسی این است که به راحتی تغییر شکل نمی دهد، چوبی که به راحتی جمع و منبسط می شود برای استفاده مناسب نیست.

مهم‌ترین مزیت چوب روسی

چوب های روسی از لحاظ ساختار تفاوت بسیار زیادی با چوب های دیگر دارند. قبل از انتخاب چوب باید به ویژگی ها و میزان تراکم چوب توجه داشته باشید. از جمله مزیت های مهم چوب روسی می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

 1. این چوب ها انعطاف پذیری بالایی دارند.
 2. چوب های روسی سبک وزن هستند.
 3. رنگ پذیری این چوب ها عالی است.
 4. قیمت مناسبی دارند.
 5. برش دهی آن ها آسان است.
 6. خاصیت کشسانی تخته روسی بالا است.
 7. در برابر عوامل محیطی مقاومت بالایی دارند.

چوب های روسی به دلیل برخورداری از انعطاف پذیری بالا، کارایی زیادی دارند؛ به همین علت می توانید طرح های گوناگونی روی این چوب ها پیاده کنید. از طرف دیگر به دلیل برخورداری از وزن سبک در تولید انواع سازه، وسایل دکوراسیون و حتی پوشش دیوار و سقف استفاده می شوند.

رنگ پذیری چوب های روسی بسیار بالا می باشد، به همین جهت این چوب مورد استقبال نجاران قرار گرفته است. قیمت چوب های روسی نسبت به سایر چوب های موجود در بازار مناسب تر است، همچنین این چوب ها به دلیل داشتن بافت نرم به راحتی برش می خورند و طول عمر مفید بالایی دارند.

تخته های روسی مستطیلی شکل

مراقبت ویژه چوب روس

در واقع چوب های روسی برخلاف چوب های بلوط مقاومت چندان زیادی ندارند. از آنجایی که این چوب ها تراکم و استقامت کمتری دارند و باید در شرایط ویژه نگهداری شوند. از طرف دیگر محصولات و سازه هایی که با استفاده از چوب روسی ساخته می شوند، نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

آیا تا به حال به این مورد فکر کرده اید که برای نگهداری از تخته روسی باید به چه مواردی توجه نمایید؟ جالب است بدانید که چوب ها در برخی از موارد بعد از اجرا، دچار تاب خواهند شد و این باعث می شود دارای نمای بسیار زشتی شوند. به همین دلیل بهترین روش این می باشد که شما قبل از اجرای پروژه، در ابتدا چوب ها را در برابر آفتاب قرار داده و تا ۴۸ ساعت به چوب ها دست نزنید تا به صورت کامل مغز چوب خشک شود.

با خشک کردن مغز درختان، شما به راحتی می توانید چوبی بسیار زیبا داشته باشید. به هیچ عنوان نگذارید روی تخته  روسی گرد و غباری بشیند.با این کار شما با راحت ترین روش ممکن، می توانید بهترین چوب را داشته باشید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که چوب روسی مخصوص به دلیل تلخ بودن مورد  علاقه حشرات قرار نمی گیرد.

نکاتی که هنگام خرید چوب روسی باید به آن توجه کنیم

بدون شک چوب روسی همیشه یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مصالح ساختمانی بوده است. با این حال در هنگام خرید و انتخاب این چوب باید به نکات زیر توجه کنید:

 1. در ابتدا، باید تخته های چوب را به دقت بررسی کنید تا هیچ نقصی نداشته باشند. عیوبی که روی تخته ها دیده می شود اغلب شامل ترک است، البته برای ساخت برخی از اشیاء، چنین چوب هایی ممکن است مناسب باشند. با این حال، اگر قصد دارید یک خانه چوبی بسازید، پس قطعا باید تخته هایی را با بهترین کیفیت ممکن انتخاب کنید.
 2. به نوع چوب روسی دقت کنید. بسیاری از مردم به این موضوع توجه کافی ندارند. اما این بسیار مهم است. واقعیت این است که انواع مختلف چوب، چگالی متفاوت و در نتیجه استحکام متفاوتی دارند. علاوه بر این، برخی از انواع چوب روسی مقاومت خوبی در برابر عوامل خارجی مخرب دارنند.
 3. پارامتر مهم دیگری که حتما باید به آن توجه کنید رطوبت است. شما نباید تخته های چوب روسی مخصوص بیش از حد خشک شده را، خریداری کنید؛ زیرا با گذشت زمان شروع به جذب رطوبت می کنند و به همین دلیل چوب به سادگی می تواند خراب شود. میزان رطوبت چوب را می توان با استفاده از دستگاه خاصی به نام رطوبت سنج اندازه گیری کرد که نسبتاً ارزان است.
 4. هنگام خرید چوب، باید متوجه شوید که آیا چوب فرآوری شده است یا خیر. البته در صورت تمایل می توانید چوب را خودتان با ابزارهای مخصوص پردازش کنید.

 

سخن آخر

در این مطلب به معرفی کامل چوب های روسی و بررسی تفاوت های آن با چوب های ترمووود پرداختیم. چوب های روسی دارای خاصیت کشسانی، چکش خواری، صیقل کاری و انعطاف پذیری بالایی هستند. این چوب ها در کشور ما با قیمت بسیار مناسبی فروخته می شوند.

چوب های روسی با توجه به ویژگی و ساختاری که دارند از کاربرد های مختلفی برخوردار هستند. از آن جایی که این چوب ها مقاومت و استحکام قابل توجهی دارند، در ساخت فریم ساختمان از آن ها بهره می برند؛ به علاوه به دلیل داشتن ظاهر زیبا در ساخت نمای ساختمان ها نیز استفاده می شوند.

شرکت آواچوب یکی از معتبرترین مراکز فروش فرآورده های چوبی نظیر انواع چوب روسی، ترمووود، تایل چوبی، لمبه و … می باشد. شما عزیزان می توانید برای خرید انواع فرآورده های چوبی با بهترین قیمت، با کارشناسان مجموعه ما در تماس باشید.

سوالات متداول

این چوب به دلیل سبکی و انعطاف بالا، برای کارهای نجاری بسیار مناسب است. از مهم ترین کاربردهای چوب روسی استفاده از آن در نماها و اسکلت ساختمان و سازه است. چوب روس دارای خمیر سفید رنگ و الیاف بلندی است.

آوا چوب یکی از بهترین ارائه دهنده های چوب روسی با بالاترین کیفیت می باشد و شما می توانید با بهترین قیمت، محصول مورد نظر خود را تهیه کنید. برای اطلاع از قیمت های به روز و همچنین ثبت سفارش خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

چوب های روسی مزایای زیادی دارند که می توان به چند مورد از آن ها نظیر انعطاف پذیری، قیمت مناسب، رنگ پذیری عالی و … اشاره کرد.