چوب روسی یک نوع از چوب های برش خورده است که در کشور روسیه تولید می شود. این نوع چوب به سایر کشورها از جمله کشور ما نیز صادر می شود. چوب روسی با اشکال مختلفی مانند الوار روسی ، لمبه ، تخته روسی، تخته چندلایی ، تخته زیرپایی ، تراورس ، ترمووود و … عرضه می شود.

برای تهیه چوب روسی مخصوص ، درختان کاج ، راش ، بلوط ، نراد ، نوئل و … قطع می شوند. درخت نراد دارای ۴۰ گونه ی مختلف است.

چوب روسی سفید رنگ است. از آنجا که نیمه ی دوم سال در روسیه بسیار سرد است ، معمولا قطع درختان در فصول گرم و از اردیبهشت تا شهریور انجام می گیرد. چوب روسی را در کارخانه های چوب بری در ابعاد مختلف برش می دهند بسته بندی می کنند. مهم ترین درختانی که برای ساخت چوب روسی مخصوص استفاده می شود درختان کاج و صنوبر هستند. پس می توان گفت که یکی از منابع تولید چوب روسیه از درختانی است که دارای چوب نرم هستند.

شرکت آوا چوب، انواع تخته زیرپایی، ترمووود ,تخته چندلایی روسی و …  را برای شرکت های ساختمانی ، مشتریان و دست اندرکاران حوزه صنعت ساختمان و فرآورده های چوبی ارائه می دهد.

مشخصات چوب روسی

این نوع چوب بسیار انعطاف پذیر است. چوب روسی مخصوص از وزن سبکی برخوردار است. ضریب الاستیته بالایی دارد و بسیار ارتجاع پذیر است. می تواند وزن های بسیار سنگین را نیز تحمل کند.

این نوع از چوب روسی دارای کمترین واکشیدگی و هم کشیدگی است. بعد از خشک شدن دچار کمترین ترک خوردگی و شکستگی می شود. این چوب را می توان به راحتی سنباده زد. قابلیت پیچ خوری و میخ خوری بسیار خوبی دارد. چوب روسی فاقد مجاری صمغی است. این چوب از استحکام و مقاومت خوبی در برابر ضربه ،. برخورد ، عوامل جوی و رطوبت برخوردار است. در صورت بروز فرورفتگی در چوب می توان آن را ترمیم کرد. همچنین شکاف های موجود در چوب را می توان اصلاح کرد. یکی از معایب چوب روس این است که به خوبی نمی توانند.

چوب روسی مخصوص به دلیل کیفیت خود مشهور است و می‌توان آن را در رنگ ‌های سفید کم‌رنگ تا قهوه‌ای روشن در انواع مختلف یافت که می‌توانند برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار گیرند.درباره رنگ چوب روسی میتوانید اطلاعات بیشتری را در مقاله ای که برای شما جمع آوری کرده ایم بخوانید.  چوبی نرم و سبک در نظر گرفته می شود که کار با آن آسان است. این یکی از انتخاب های برتر برای چوب برای تولید محصولات چوبی سبک وزن شده است. این چوب به دلیل خواص بی بو و دانه ریزش جایگاه خود را در فضای تجاری باز کرده است. چوب روسی چوب هیچ بویی ندارد و هیچ واکنشی برای سلامتی وجود ندارد و به سرعت خشک می شود. هنگام استفاده از ابزار و وسایل برای کار با چوب روسی، متوجه خواهید شد که نسبتاً به راحتی برش می خورد.

این چوب به خودی خود چوبی است که معمولاً در فرآیند ساخت و ساز ساختمان استفاده می شود، به عنوان پشتیبان سقف و چارچوب اساسی که به تقویت فرآیند ریخته گری کمک می کند. از انواع چوب استفاده می شود. اکثر مردم ترجیح می دهند از نوعی چوب استفاده کنند که دارای استحکام خوبی است، مانند چوب مرانتی، کافور، چوب ساج و بورنئو. دو نوع سایز در بازار یافت می شود ۴ سانتی متر در ۶ سانتی متر و ۵ سانتی متر در ۷ سانتی متر با طول ۴ متر چوب. در زیر ویژگی های رافترهای با کیفیت آورده شده است.

انواع چوب روسی

چوب راش: چوب راش چوبی سبک با دانه درشت و سختی متوسط تا زیاد است و گاهی اوقات ساده ترین چوب برای صنعتگران نیست، اما اگر می دانید چگونه از آن استفاده کنید، معمولاً ارزش تلاش و زمان لازم را دارد. مبلمان ساخته شده با چوب راش از زیباترین مبلمانی است که دارای رنگ روشن بوده و هر اتاق مناسب است. چوب راش خواص زیادی دارد که یکی از آن ها، بی بو بودن است.

چوب یولکا یا نوئل: این چوب در لاتین “Picea abies” است. در سراسر جهان، گونه های زیادی از یولکا وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرد. درختان یولکا می توانند تا ۳۰۰ سال و ارتفاع حدود ۵۰ متر عمر کنند.

قسمت بالای درخت به سمت بالا مخروط می شود و در شرایط خوب ریشه ها به عمق زمین نفوذ می کنند و به طور گسترده ای منشعب می شوند. چوب یولکا تازه را می توان با بوی قوی صمغی آن به خوبی تشخیص داد و رنگ آن به طور یکنواخت روشن، تقریباً سفید یا زرد مایل به سفید است. تأثیر نور باعث می شود که چوب نوئل تیره شود و به رنگ زرد مایل به قهوه ای درآید.

چوب یولکا بسیار نرم و با وزن متوسط ​​است. میانگین چگالی ناخالص ۴۷۰ کیلوگرم بر متر مکعب، رطوبت ۱۲-۱۵ درصد است. هرچه عرض حلقه سالانه بیشتر باشد، چگالی کم تری دارد. نوئل علیرغم چگالی ساختاری کم، به طور کلی به عنوان نوعی چوب با خواص مکانیکی عالی در نظر گرفته می شود. این چوب سبک و در عین حال الاستیک است. به همین دلیل است که برای استفاده در ساخت و ساز نیز مناسب است.

چوب نراد: این چوب نرم با بافت خوب برای استفاده در مبلمان، کفپوش و حوزه معماری مناسب است. چوب نراد یکی از بهترین مصالح ساختمانی در نظر گرفته می شود که می توانید هنگام ساخت خانه چوبی از آن استفاده کنید. چوب نراد همه کاره، بادوام، دارای تهیه آسان و قیمت مناسب است و رنگ آن سفید مایل به کرم تا زرد طلایی با افزایش سن تیره می‌شود. چوب نراد امروزه به یکی از محبوب ترین انواع چوب تبدیل شده است. تطبیق پذیری، راحتی و استحکام همگی عواملی هستند که به این امر کمک می کنند.

خرید چوب روسی

قیمت چوب روسی

به دلیل همسایگی با کشور روسیه ، هزینه ی صادرات چوب کمتر می شود که در قیمت تمام شده آن تاثیر دارد با توجه به ویژگی ها و مزایای این چوب می توان گفت قیمت آن بسیار به صرفه است. برای اطلاع از قیمت روز چوب روس می توانید در هر زمان با کارشناسان ما در فرآورده های چوبی آوا چوب تماس حاصل نمایید.شرکت آواچوب یکی از بهترین شرکت ها در حوزه واردات چوب روسی میباشد که با بهترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت محصولات خود را به بازار عرضه کرده است.

 

کاربرد چوب روسی

به دلیل سبک بودن و انعطاف بالا ، برای کارهای نجاری بسیار مناسب است. از مهمترین کاربردهای چوب روسی مخصوص در نما و اسکلت ساختمان و سازه است. چوب روس دارای خمیر سفیدرنگ و الیاف بلندی است.

که در صنایع کاغذسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذهای تولید شده با استفاده از این چوب از کیفیت و مرغوبیت بیشتری برخوردارند. همچنین در کشور ما این چوب برای استفاده در مبل سازی نیز به کار گرفته می شود. از این چوب برای ازاره سازی و ساخت دکوراسیون استفاده می شود. برای ساخت انواع پارکت و کفپوش ، قاب سازی برای سقف خانه ها و ایجاد سقف کاذب نیز از آن بسیار استفاده می شود.

همچنین برای ساخت پارتیشین ، پاراوان و دیوار جدا کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از چوب روس برای ساخت انواع داربست ساختمانی و تخته زیرپایی یا تخته بنایی نیز استفاده می شود. همچنین برای نمای ساختمان های مختلف می توان از آن استفاده کرد. در محوطه سازی هم کاربرد دارد. این چوب به دلیل زیبایی در ساخت انواع دکورها و تزئینات مختلف به کار گرفته می شود برای تولید صنایع دستی نیز می توان از چوب روس استفاده کرد.

مزایای چوب روسی 

چوب روسی دارای تعدادی مزیت قابل توجه است. چنین ویژگی هایی آن عبارتند از دوام، مقاومت در برابر انواع آسیب، سبکی و.. همه این ویژگی های مثبت استفاده از موادی مانند چوب روسی را در کنار سایر فناوری های مدرن امکان پذیر می کند. تعدادی از مزایای استفاده از این چوب:

 • مقاومت در برابر رطوبت
 • عمر طولانی: استحکام مواد به شما امکان می دهد عمر مفید را افزایش دهید.
 • محافظت در برابر حشرات : به دلیل رزین موجود در ترکیب این چوب، مقاومت آن در برابر حشرات افزایش می یابد.
 • ظاهر : ساختار زیبای انواع چوب روسی از سایر گونه ها متمایز است و حلقه های چند ساله یک الگوی زیبا بر روی سطح مواد تشکیل می دهند.
 • مواد لمبه روسی استحکام بیش تری دارند و بنابراین اغلب برای کارهای داخلی و خارجی استفاده می شوند.

چوب روسی استقامت خوبی دارد

از مزایای چوبی این است که دوام خوبی دارد و عمر طولانی تری خواهد داشت و به راحتی توسط برخی از آسیب ها مانند موریانه ها و قارچ ها مورد حمله قرار نمی گیرد.

وزن چوب روسی مناسب است

چوب روسی با کیفیت و استحکام خوب و چگالی بسیار بالایی اما سبک وزن هستند.

آسان برای تشکیل و پردازش

قطعا استفاده از چوبی که به سختی میخ و پیچ و اره می شود برای شما سخت خواهد بود. بنابراین باید از چوب روسی استفاده کنید که به راحتی شکل داده و پردازش شود، به طوری که فرآیند نیاز به انرژی و زمان اضافی ندارد.

وقتی شکل می گیرد به راحتی تغییر شکل نمی دهد

آخرین مزیت چوب، روسی این است که به راحتی تغییر شکل نمی دهد. چوبی که به راحتی جمع و منبسط می شود برای استفاده مناسب نیست.

روش های مراقبت از چوب روسی 

آیا تا به حال به این مورد فکر کرده اید که برای نگهداری از چوب روسی باید. به چه مواردی توجه نمایید ؟ برخی از افراد تنها به این اندیشیده و  نیازی به نگهداری نمیباشد؟ جالب است بدانید که چوب ها در برخی از موارد بعد از اجرا دچار تاب خواهد شد و این باعث میشود دارای نمای بسیار زشت و بی ظاهری شود. به همین دلیل بهترین روش این میباشد که شما قبل از اجرای پروژه ی خود و یا حتی برای خودتان در ابتدا چوب ها در برابر افتاب قرار داده و تا ۴۸ ساعت به چوب ها دست نزنید.

تا به صورت کامل مغز چوب خشک شود با خشک کردن مغز درختان شما به راحتی میتوانید یک نوع چوب بسیار زیبا را داشته باشید سعی کنید به هیچ عنوان نگذارید روی چوب های روسی گرد و غباری داشته باشد. به همین دلیل شما با راحت ترین روش ممکن میتوانید برای خود بهترین چوب را داشته باشید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این میباشد که چوب روسی مخصوص به دلیل تلخ بودن به هیچ عنوان حشرات علاقه ای به این نوع نخواهند داشت.

 

 

نکات مهم هنگام خرید چوب روسی

نکاتی که هنگام خرید چوب روسی باید به آن توجه کنیم

بدون شک چوب روسی همیشه یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین مصالح ساختمانی بوده است. با این حال در هنگام خرید و انتخاب چوب باید به نکات زیر توجه کنید:

 • در ابتدا، باید تخته های چوب را به دقت بررسی کنید. آن ها نباید هیچ نقصی داشته باشند. عیوبی که روی تخته ها دیده می شود اغلب شامل انواع ترک است. البته، برای ساخت برخی از اشیاء نه چندان مهم، چنین چوب هایی ممکن است مناسب باشند. با این حال، اگر قصد دارید، به عنوان مثال، یک خانه چوبی بسازید، پس قطعا باید تخته هایی را با بهترین کیفیت ممکن انتخاب کنید.
 • به نوع چوب روسی دقت کنید. بسیاری از مردم به این موضوع توجه کافی ندارند. اما این بسیار مهم است. واقعیت این است که انواع مختلف چوب چگالی متفاوت و در نتیجه استحکام متفاوتی دارند. علاوه بر این، برخی از انواع چوب روسی قادر به مقاومت در برابر اثرات عوامل خارجی هستند.
 • پارامتر مهم دیگری که حتما باید به آن توجه کنید رطوبت است. شما نباید تخته های چوب روسی مخصوص بیش از حد خشک شده را خریداری کنید، زیرا با گذشت زمان آن ها شروع به جذب رطوبت می کنند، به همین دلیل چوب به سادگی می تواند خراب شود. میزان رطوبت چوب را می توان با استفاده از دستگاه خاصی به نام رطوبت سنج اندازه گیری کرد که نسبتاً ارزان است. پس حتما باید یکی تهیه کنید و رطوبت چوبی را که می خواهید بخرید بررسی کنید.
 • همچنین، هنگام خرید چوب، قطعاً باید متوجه شوید که آیا فرآوری شده است یا خیر. البته در صورت تمایل می توانید چوب را خودتان با ابزارهای مخصوص پردازش کنید. با این حال، به احتمال زیاد کمی بیش تر برای شما هزینه خواهد داشت و البته به فرآوری چوب نیز توجه کنید.

سوالات متداول

 • در چه مواردی از چوب روسی استفاده میشود؟

به دلیل سبک بودن و انعطاف بالا ، برای کارهای نجاری بسیار مناسب است. از مهمترین کاربردهای چوب روسی مخصوص در نما و اسکلت ساختمان و سازه است. چوب روس دارای خمیر سفیدرنگ و الیاف بلندی است.

 • چطور برای خرید چوب روسی اقدام نماییم؟

آوا چوب ارائه دهنده با کیفیت ترین چوب روسی میباشد که میتوانید با مناسب ترین هزینه محصول مورد نظر خود را تهیه کنید.برای اطلاع از قیمت های به روز و همچنین ثبت سفارش خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

۹ دیدگاه

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639