جستجو کردن
Close this search box.

نحوه نگهداری ترمووود

نحوه نگهداری ترمووود

ترموود چوبی است که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چوب یک محصول وارداتی به‌حساب می‌آید که از سایر کشورهای اروپایی و همچنین فنلاند وارد ایران می‌شود. ترمووود در داخل کشور نیز تولید می‌شود که با توجه‌ به موضوع واردات آن و هزینه‌های بالایی که در هنگام وارد کردن آن، تأمین مواد اولیه  و حمل‌ونقل پرداخت می‌شود، ارزش این محصول بالا می‌رود و نیاز است تا روند نگهداری ترمووود و محافظت از محصول به‌درستی صورت پذیرد تا از بروز خسارت مالی جلوگیری شود.

پس ‌از خریداری چوب ترموود، مهم‌ترین موضوعی که باید آن را مدنظر قرار دهید، روش‌های نگهداری و مراقبت از این نوع چوب پس از نصب است تا عمر چوب افزایش یابد و در نتیجه زیبایی ظاهری چوب به قوت خود باقی بماند. اعمالی که طی آماده‌سازی این چوب روی آن صورت می‌گیرد باعث استحکام و دوام این چوب می‌شود اما چون چوب منشا طبیعی دارد نیاز است تا اصول نگهداری آن رعایت شود، چرا که در غیر این صورت در آینده به دلیل ترمیم فساد چوب و تخریب و آسیب آن متحمل هزینه‌های گزاف خواهید بود.

 برخی از عوامل محیطی وجود دارند که سلامت و عمر مفید ترموود را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. در ادامه این مقاله به بررسی مقوله نگهداری ترمووود عوامل مخرب و تأثیرگذار بر سلامت و عمر ترموود می‌پردازیم.

نحوه نگهداری از چوب ترمووود

درصورتی‌که قرار است چوب ترموود در انبار نگهداری شود، نیاز است تا انبار موردنظر شرایط مطلوب و مورد نیاز ترموود را داشته باشد. انبار نگهداری ترمووود باید مسقف باشد و عاری از هرگونه رطوبت و نم باشد. در حقیقت ترموود بود باید در محیطی خشک و در دمای خنک نگهداری شود.

تا جایی‌که امکان دارد چوب‌ها را به ‌صورت افقی کنار یکدیگر قرار دهید و از کاورهای پلاستیکی و محافظ چوب به جهت حفظ عمر چوب استفاده کنید. بهتر است چوب در انبار با زمین تماس مستقیم نداشته باشد تا خم نشود و شکل آن تغییر نکند. قبل از اجرای کار چوب را چند ساعتی خارج از پوشش خود نگه دارید تا با دمای محیط تطبیق پیدا کند.

نگهداری ترمووود بعد از نصب

نصب ترموود ملزم به رعایت استانداردها و قوانینی در هنگام نصب است.  با توجه ‌به حذف ناخالصی طی فرایند ساخت این چوب، درصد مقاومت این چوب در برابر پوسیدگی بالاست اما نیاز است تا محیط برای نگهداری آن نیز مطلوب باشد. به‌خاطر داشته باشید که ترموود را داخل خاک با درصد رطوبت بالا قرار ندهید چرا که باعث پوسیده شدن چوب می‌شود.

جریان هوا نباید در پشت یا جلوی ترموود ورود کند. نیاز است تا ضخامت ترموود با توجه ‌به مکانی که قرار است از آن استفاده کنیم انتخاب شود.ترموودی که رنگ شده است، نیاز است تا هرچند سال یک ‌بار با توجه ‌به کیفیت نوع رنگ استفاده شده، رنگ روی آن تجدید شود.

در صورتی‌ که ترموود قرار است در نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد و در معرض نور خورشید باشد، برای نگهداری ترمووود نیاز است تا روغن‌های محافظ مخصوص ترموود یا لاک‌های محافظ مخصوص که این چوب را از اشعه نور خورشید در امان نگه می‌دارد، بر روی چوب استفاده شود.

عوامل محیطی تاثیرگذار بر ترموود

عوامل محیطی تاثیرگذار بر ترموود

در نگهداری ترمووود باید بدانید که یک نوع چوب تخته‌ای است که به وسیله‌ی یک فرآیند خاص به نام ترمووودینگ تولید می‌شود. این فرآیند تاثیرات محیطی زیادی بر ویژگی‌ها و عملکرد ترموود دارد. عوامل محیطی تاثیرگذار بر نگهداری ترموود عبارتند از:

رطوبت

یکی از عواملی در نگهداری ترمووود که بر سلامت ترمووود تأثیر منفی می‌گذارد و باعث پوسیدگی، ایجاد ترک و تخریب آن می‌شود رطوبت است. رطوبت در صورت بارش باران بر روی چوب و یا قرار دادن اجسام خیس روی چوب رطوبت به داخل چوب نفوذ کرده و به‌ مرور زمان باعث آسیب و ایجاد پوسیدگی در ترموود می‌شود.

 هرچند که ترموود از مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار است اما لازم است تا نکاتی را در  زمینه نگهداری ترموود مورد توجه قرار دهیم. همان‌طور که پیش‌ازاین ذکر شد به جهت حفظ ترموود از نفوذ رطوبت به آن، نیاز است تا از لاک‌ها و روغن‌های محافظ چوب استفاده شود.

در ادامه مقاله نگهداری ترمووود باید بدانید که رطوبت از قسمت‌های انتهای پروفیل‌های ترموود به داخل چوب نفوذ کرده و باعث پوسیدگی می‌شود که در زمان رنگ کردن چوب نیاز است تا این قسمت‌ها به طور کامل پوشش داده شوند. به دلیل قرار گرفتن چوب در داخل بسته‌بندی، ترموود خشک و آسیب‌پذیر می‌شود که لازم است این نکته را حین جابه‌جایی در نظر بگیرید و با احتیاط بیشتری ترموود را جابه‌جا کنید

اشعه ماورا بنفش خورشید

اشعه ماورا بنفش خورشید از دیگر عوامل تاثیرگذار نگهداری ترمووود بر سلامت ترموود است. درصورتی‌که ترموود به طور مداوم در معرض نور خورشید قرار بگیرد، تأثیر مخرب آن بعد از گذشت مدتی بر ظاهر و رنگ چوب آشکار خواهد بود. نور خورشید بافت سلولی چوب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد در نتیجه این تاثیرات ترموود ضعیف می‌شود و در نهایت به رنگ خاکستری در می‌آید. اگر قرار است ترموود در معرض نور خورشید نصب شود، نیاز است تا توسط لاک‌ها و روغن‌های محافظ پوشانده شود تا عمر مفید چوب حفظ شود.

رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در چوب

نگهداری ترمووود نیازمند دقت بالایی است تا از گزند عوامل میکروبی در آن جلوگیری شود. رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در چوب از عوامل مخرب ترموود به‌حساب می‌آیند. باتوجه‌به این‌که قارچ و باکتری در محیط مرطوب رشد می‌کند، رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها اغلب در ترموود هایی اتفاق می‌افتد که در کنار استخرها و نماهای آبی و مکان‌های در معرض آب و رطوبت هستند.

معمولاً قارچ و جلبک‌هایی که روی ترموود رشد می‌کنند نوعی جلبک هستند در صورت رشد این جلبک‌ها و گیاهان روی سطح ترموود نیاز است تا به‌جهت حذف آن‌ها از سطح ترمه بود اقدام کنید. می‌توانید با استفاده از برس‌های مخصوص سطح ترموود را پاک‌سازی کنید  و پس ‌از آن به‌ جهت جلوگیری از رشد مجدد این گیاهان در سطح چوب آن را با روغن بپوشانید.

نگهداری ترمووود

رنگ کردن ترموود به جهت حفظ آن از آسیب

در نگهداری ترمووود با رنگ کردن چوب ابتدا نیاز است تا چوب را از گردوغبار تمیز کنید و همچنین رطوبتی در سطح ترموود وجود نداشته باشد. نیاز است تا محیطی هم که به جهت رنگ‌کاری انتخاب کرده‌اید عاری گردوخاک باشد. رنگ را به‌خوبی مخلوط کنید تا حلال و رنگدانه با هم ترکیب و یکنواخت شوند. دمای محیط را نیز باید در نظر داشته باشید.

دمای محیط به جهت رنگ کردن ترموود باید معمولی و یکنواخت باشد. در هنگام رنگ کردن حرکت قلم‌مو نباید به ‌صورت رفت و برگشتی باشد و باید در جهت الیاف چوب باشد. در مرحله بعد یک‌لایه نازک را روی چوب قرار می‌دهیم و اجازه می‌دهیم تا خشک شود.

چوب تقریباً برای خشک‌شدن کامل ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد. پس از خشک‌شدن کامل برای بار دوم چوب را به همان روش مرحله اول رنگ می‌کنیم.

در ادامه مقاله نگهداری ترمووود باید بدانید. ایجاد نمای زیبا و چشم‌نواز در چوب، افزایش عمر ترموود، و انتخاب رنگ، از بین طیف گسترده رنگی برای سطح چوب، از  مزایای رنگ کردن چوب به شمار می‌آیند. فرایند رنگ کردن با توجه ‌به شرایط محیطی حاکم نیاز است تا هر چند وقت یک ‌بار تکرار شود.

میتوانید مطالب بیشتری را راجب نحوه رنگ آمیزی چوب ترمووود بخوانید.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی راهکارهایی برای نگهداری ترمووود  و حفاظت آن از عوامل آسیب‌زا و مخرب، نحوه نگهداری ترموود در انبار، و نحوه نگهداری آن پس از نصب و  روش رنگ کردن ترموود پرداختیم.

نیاز است تا  درصورتی‌که قرار است ترموود در انبار نگهداری شود و یا در نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد، محیط آن مطلوب و دارای شرایط سازگار با این چوب باشد.  لازم است تا تمام این موارد به جهت افزایش بازدهی و کارایی چوب، حفظ ظاهر مطلوب و خوشایند در ترموود، و مقاومت چوب، مورد توجه قرار گیرد و عملی شود.

سوالات متداول

  • چگونه می‌توان ترمووود را تمیز کرد؟

برای نگهداری ترمووود و تمیزی آن، می‌توانید از آب و مایعات تمیزکننده ملایم استفاده کنید. اما بهتر است از مواد شیمیایی تند تمیزکننده خودداری شود.

  • آیا ترمووود در برابر حریق مقاوم است؟

بله، ترمووود به دلیل فرآیند ترمووودینگ و جذب مواد شیمیایی، مقاومت به حریق بالایی دارد و به عنوان یک مواد آتش‌نشان محسوب می‌شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.