در ۲۰ سال گذشته استفاده از ترمووود ها به طرز قابل توجهی در سراسر جهان افزایش یافته است. این محصولات و روش های تولیدی آن ها در طول دهه های گذشته توسط تولید کنندگان و انجمن های بین المللی توسعه یافته اند.

یکی از آن انجمن ها انجمن بین المللی ترمووود (ITWA) می باشد که در سال ۲۰۰۰ در فنلاند تأسیس شد.این انجمن وظیفه ترویج و تنظیم استاندارد های چوب های ترمو (ThermoWood) را بر عهده دارد. در حال حاضر این انجمن از ۱۶ شرکت از کشور های مختلف تشکیل شده است.

تاریخچه تولید ترمووود

روش زغال کردن سطح چوب برای مقاوم تر کردن آن در برابر رطوبت به مصر باستان بازمی گردد. سطح ذغالی شده مانند یک لایه محافظ مقاومت بیولوژیکی چوب را بهبود می بخشد. در فنلاند نیز از این روش برای محافظت از چوب های سازه ایی در برابر رطوبت موجود در خاک استفاده می شد.

اصلاح حرارتی چوب در کوره برای اولین بار در اوایل قرن بیستم مورد مطالعه علمی قرار گرفت. هدف این بود که اصلاح حرارتی کیفیت چوب را بهبود بخشد و علاوه بر آن مقاومت در برابر رطوبت را افزایش دهد. یکی از زمینه های تحقیقاتی استفاده از ترمووود در صنایع هوایی بود.

تا دهه۱۹۸۰  تحقیقات در مورد اصلاح حرارتی عمدتا در آلمان و ایالات متحده انجام می شد. اولین تأسیسات تجاری اصلاح حرارتی در اوایل دهه ۱۹۸۰ در آلمان تأسیس شد اما عملیات به مقیاس صنعتی نرسید.

دردهه ۱۹۹۰ فنلاند، فرانسه و هلند رهبران تحقیقات در زمینه تولید ترمووود بودند. یک پیشرفت بزرگ در این زمینه در سال ۱۹۹۳ در فنلاند ایجاد شد. زمانی که مرکز تحقیقاتی فنلاند با همکاری شرکت های فعال در صنعت چوب فرآیند تولید چوب ترمو را در مقیاس صنعتی بهبود داد.

فرآیند ترمووود

فرآیند ساخت ترمووود

در تولید چوب های ترمو از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی شود. روش های تولید بسیار گسترده است. با این حال تمامی روش ها بر اساس اصلاح کنترل شده الوار با گرما، بخار و آب است. در متداول ترین روش فازهای اصلاح عبارتند از:

 • فاز یک شامل خشک کردن در دمای بالا
 • فاز دو شامل اصلاح حرارتی
 • فاز سه شامل خنک کردن و تهویه رطوبت

این فرآیند منجر به تغییرات فیزیکی و شیمیایی دائمی در چوب می شود. خواص جدید بدون تغییر باقی می مانند. این امر در مورد رنگ محصول نیز صدق می کند. ویژگی های ناشی از این فرآیند، استاندارد های ترمووود را با استاندارد چوب های معمولی از چند جهت تغییر می دهد. این ویژگی ها شامل:

 • کاهش تورم و جمع شدگی ناشی از رطوبت
 • افزایش ثبات ابعادی
 • دوام بیولوژیکی بهتر

مواد اولیه ترمووود

انتخاب مواد اولیه مناسب برای دستیابی به محصولی با کیفیت بسیار ضروری است. در اصل، اصلاح حرارتی را می توان برای گونه های مختلف چوب مورد استفاده قرار داد، اما خواص مواد اولیه تا حد زیادی بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد. کاج و صنوبر از متدوال ترین مواد اولیه هستند.

در حال حاضر چوب های ترمو تنها از ۸ نوع چوب مورد تایید انجمن ساخته می شود. زیرا مطالعات علمی نشان داده اند که الزامات کیفیت تعیین شده برای محصول نهایی را برآورده می کنند. دستور عمل فرآیند جداگانه برای هر گونه چوب تهیه شده است و اصلاح حرارتی مطابق با این دستورالعمل ها انجام می شود.

کنترل کیفیت تولید ترمووود

کیفیت فرآیند و محصولات چوبی ترمو علاوه بر نظارت داخلی توسط یک مرکز بازرسی خارج از شرکت نظارت می شود. کارخانه تولید باید حداقل یک بار در سال نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که اقدامات کنترل کیفیت با الزامات مطابقت دارد. محصولات نهایی توسط یک آزمایشگاه خارج شرکت و تایید شده آزمایش می شوند. در طول کنترل کیفیت، ویژگی های زیر بررسی می شود:

 • سطح رطوبت
 • ترک سطحی و داخلی
 • رنگ
 • پارامتر های فرآیند

هرگونه انحراف به هیئت گواهی کنترل کیفیت گزارش می شود. اگر کارخانه تولید نتواند الزامات را برآورده کند، گواهینامه آن لغو شود.روش هایی برای تشخیص کیفیت ترمووود وجود دارد که شما میتوانید با اطلاع از آن ها از کیفیت چوب خود اطمینان خاطر را پیدا کنید.

استاندارد های ابعادی محصولات

انجمن بین المللی چوب های ترمو محصولات تولیدی را بر طبق اندازه آن ها طبقه بندی می کند. این استاندارد های ابعادی توسط تمامی تولید کنندگان چوب های ترمو باید رعایت شود. این اندازه ها با تحقیقات گسترده به دست آمده اند تا کاربران به تمام کاربرد های گوناگون چوب ترمو دسترسی داشته باشند.

ترمووود با مقاطع مختلف دارای یک دسته بندی ابعادی از نظر طول می باشد. از ۲۷۰ الی ۵۷۰ سانتی متر و افزایش ۳۰ سانتی متری تولید می شود. توجه داشته باشید که موجودی بازار را قبل از محاسبه، جویا شوید.

ترمووود مقطع SHP

به این مقاطع از چوب، چهارتراش نیز گفته می شود. این نوع از مقطع به دلیل ظاهر ساده ایی که دارد در نما و کفپوش به کار می رود. این مقاطع در هریک از ضخامت های ۱۶، ۱۹ و ۲۶ میلیمتری عرض های ۹۲، ۱۱۷، ۱۳۵ و ۱۴۰ میلی متری دارند. همچنین در ضخامت بالاتر یعنی ۴۲ میلی متری دارای عرض های ۴۲، ۶۸، ۱۳۵، ۱۴۰ و ۱۸۰ میلی متری می باشد.

ترمووود مقطع shp

ترمووود مقطع UTV

این مقطع در طول خود کام و زبانه دارد و به راحتی به دیگر چوب های ترمو مقطع UTV متصل می شود. این مقطع از ضخامت ۱۶ میلی متر تا ۱۹ میلی متر ساخته می شود و معمولا عرض ۹۲، ۱۱۷ و ۱۴۰ میلی متری دارد.

ترمووود مقطع utv

ترمووود مقطع UTS

مقطع UTS مانند مقطع UTV کام و زبانه دارد و علاوه بر آن دارای شیار هایی بر روی طول خود می باشد. این مقطع نیز عرض هایی مشابه مقطع UTV دارد و دارای ضخامت ۱۶ الی ۲۰ میلی متری است.

ترمووود مقطع uts

ترمووود مقطع DECK

ترکیب این مقطع با مقاطع دیگر بسیار رایج است. خصوصیت اصلی این مقطع که کاربرد آن را نیز خاص می کند شیارهایی است که دارد. این مقطع عموما بع عنوان کف پوش به کار می رود و از این جهت مقاومت بیشتری باید تحمل کند.

بهترین برند ترمووود

امروزه با توجه به گسترش استفاده از چوب ترمو اکثر شرکت هایی که در صنایع چوب مشغول به کار هستند از روش اصلاح حرارتی تا حدودی استفاده می کنند اما ۱۶ برند اصلی وجود دارد که عضو انجمن بین المللی چوب ترمو هستند. از این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Ekosampo Oy
 • Heatwood AB
 • LDCWood
 • Oy Lunawood Lt
 • Thermalwood Canada
 • Mazand Choob Aria (MCA)

تمامی این شرکت ها فرآیند تولیدی مشابه هم و مطابق با فرآیند اصلی دارند. هر شرکت با توجه به کشوری که درش وجود دارد، به مواد اولیه متفاوتی از سایرین دسترسی دارد اما برند لوناوود از برند های محبوب این صنعت حساب می شود. هرچند که ترمالوود کانادا و مازند چوب آریا ایران کیفیتی مشابه کارخانه لوناوود به بازار عرضه می کنند.

خرید ترمووود

خرید ترمووود

همانطور که گفته شد چوب های ترمو در اندازه ها و جنس های مختلف به بازار عرضه می شوند. واردات چوب ترمو به ایران عمدتا از کشور فنلاند، ترکیه و روسیه صورت می پذیرد. آن ها به نسبت قیمت چوب ترمو های داخلی قیمت بالاتری دارند. علاوه بر این ها گرید چوب که نشان از کیفیت آن است در قیمت آن تاثیر به سزایی دارد. به طور کلی المان های تاثیر گذار بر قیمت ترمووود را می توان به چند دسته زیر تقسیم کرد:

 • نوع چوب
 • کشور سازنده
 • گرید چوب
 • نوع روش ترمو
 • ضخامت
 • مقطع چوب

باید توجه داشته باشید که خرید چوب ترمو با پارامتر های گوناگون آن به انتخاب فروشنده مناسب قبل از خرید نیاز دارد.میتوانید از آواچوب بهترین ترمووود را با کیفیتی بالا و مقرون به صرفه تهیه کنید.

آواچوب ارائه دهنده انواع فرآورده های چوبی میباشد که محصولات خود را با بالاترین کیفیت و به صرفه ترین قیمت به بازار عرضه کرده است.شما میتوانید با مراجعه به سایت از محصولات دیدن کرده و برای سفارش و اطلاع از قیمت های دقیق با شماره۳۳۲۸۴۵۱۱-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول

 • ترمووود چیست؟

ترمووود که با نام چوب ترمو نیز شناخته می‌شود، همان چوب طبیعی است که تحت تأثیر حرارت، ساختار سلولی آن را تغییر دادند.

 • ترمووود با کیفیت را از کجا تهیه کنیم؟

برای اطلاع دقیق از قیمت ها و خرید ترمووود با کیفیت با کارشناسان فروش ما در آواچوب با شماره ۳۴۶۳۹-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۳ از ۵
از مجموع ۷ رای

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با علامت * مشخص شده اند.

02134639